«Ми ніколи не визнаємо цю незаконну анексію. Ці рішення є недійсними» – як у світі відреагували на анексію Донецької, Луганської, Запорізької й Херсонської областей Росією

30 Вересня 2022, 19:17

Сьогодні, 30 вересня, Путін заявив під час звернення до депутатів держдуми РФ щодо так званих «результатів референдумів», що сьогодні підпишуть наказ про «прийняття до складу Росії чотирьох нових регіонів, суб’єктів Російської Федерації». За словами Путіна, за це буцімто проголосували «мільйони людей».

Після виступу так звані ватажки окупованих територій Денис Пушилін, Леонід Пасічник, Євгеній Балицький, Володимир Сальдо підписали «договори» між РФ і так званою «ДНР/ЛНР», Запорізькою і Херсонсьокою областями про анексію українських територій й утворення в складі РФ «нових суб’єктів».

Також Путін заявив, ніби Росія готова «сісти за стіл перемовин», якщо Київ до цього готовий, а «волевиявлення народів» окупованих Херсонської, Запорізької, Донецької та Луганської областей, надалі не обговорюватиметься. Протягом виступу Владімір Путін здебільшого повторював претензії до Заходу, який нібито прагне знищення Росії, звинуватив весь світ у колоніалізмі й імперіалізмі, дослідами над людьми, «підсаджуванні цілих етносів на наркотики» і назвав русофобію – расизмом.

Щодо погроз застосувати ядерну зброю, Путін не описав жодних конкретних планів, але наголосив, що США «створили прецедент» використання ядерної сили в 1945 році.

Читайте також: Ядерні погрози – це все, що лишилось у Путіна, – The Atlantic

У світі вже відреагували на так зване «приєднання»: на думку оглядача The Washington Post Дейвіда Іґнатіуса, путінська анексія є кроком відчаю. «Він може спробувати видати це за перемогу, стверджуючи, що тепер він досяг цілей своєї «спеціальної військової операції» і може зупинитися на зиму, щоб перегрупуватися. Але це нісенітниця. Це найбільш відверто незаконна спроба захоплення території з тих пір, як Адольф Гітлер намагався проковтнути Європу під час Другої світової війни», – пише Іґнатіус.

У своєму огляді промови Путіна оглядач британського The Guardian Шон Вокер зазначає про виступ президента РФ: «формальностям анексії передувала гнівна, безладна промова, яка лише коротко зупинилася на Україні та чотирьох регіонах, на які зараз претендує Росія».

Вокер порівнює сьогоднішню промову із тією, що передувала анексії Криму у березні 2014. На його переконання, хоча це був «той самий зал, той же натовп і той самий меседж, контекст зовсім інший».

«Тоді Путін потяг за собою більшу частину російської еліти та суспільства на хвилі патріотичного запалу, підсиленого пропагандою державного телебачення… Цього разу внутрішня та міжнародна ситуація для Путіна набагато менш сприятлива», – пише Шон Вокер.

Провідне польське видання Gazeta Wyborcza пише, що Кремль так поспішно намагався анексувати українські території, що «окупаційна влада Херсонської та Запорізької областей навіть формально не встигла проголосити «незалежність», за них це зробила Росія, крім того, деякі з цих територій досі контролюються Україною, зокрема Запоріжжя».

Gazeta Wyborcza наводить коментар політолога Андрій Колеснікова, який наголошує: «Прийнявши рішення про анексію, Путін усунув усі можливості переговорів. Я не знаю, як і чи можна вийти з цієї ситуації».

Свою позицію озвучили також світові лідери й політики. Джо Байден вчора заявив, що США «ніколи ніколи» не визнають результати російських зазіхань на українські землі, а сьогодні після виступу Путіна заявив: «Сполучені Штати засуджують сьогоднішню шахрайську спробу Росії анексувати суверенну українську територію…Росія порушує міжнародне право, попирає Статут Організації Об’єднаних Націй і скрізь демонструє свою зневагу до мирних націй».

Також він додав, що США буде намагатись притягнути Росію до відповідальності і «продовжуватиме забезпечувати Україну обладнанням, необхідним для самооборони, не злякавшись нахабних спроб Росії перекроїти кордони свого сусіда».

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо теж засудив дії Путіна: «Результати цих референдумів не є законними, і Канада їх не визнає і ніколи не визнає. Повторюю: територія України залишиться Україною, – написав Трюдо.

Читайте також: Путін очікує на диво і анексує українські землі, щоб виграти для себе час

Одразу після оголошення Путіна у своєму твіттері про це згадав і британський експрем’єр Боріс Джонсон: «Владімір Путін, ваша промова – це шахрайство і ганьба. Світ ніколи не повинен сприймати ваші фіктивні референдуми чи вашу жорстоку та незаконну спробу колонізувати Україну. Ми стоїмо з народом України і підтримуватимемо його, не здригаючись, допоки його країна не стане цілою та вільною.

На сайті Європейської Ради також з’явилось звернення її членів, у якому засуджується незаконна анексія Росією областей України, а РФ звинувачується у загрозі глобальній безпеці. Також зазначається, що ЄС буде посилювати обмежувальні заходи щодо дій Росії, аби посилити тиск на неї.

«Ми не визнаємо і ніколи не визнаємо ні незаконні «референдуми», які Росія організувала як привід для подальшого порушення незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, ні їх сфальсифіковані та незаконні результати. Ми ніколи не визнаємо цю незаконну анексію. Ці рішення є недійсними та не можуть мати жодних правових наслідків. Крим, Херсон, Запоріжжя, Донецьк і Луганськ – це Україна. Ми закликаємо всі держави та міжнародні організації однозначно відкинути цю незаконну анексію», – йдеться у офіційній позиції Євроради.