МВФ погіршує прогнози через Brexit та Китай, а у Давосі оцінюють ризики

Економіка
23 Січня 2019, 16:28

МВФ знижує прогнози світового зростання

 

Міжнародний валютний фонд 21 січня скоротив свої прогнози світового економічного зростання на 2019 та 2020 роки, повідомляє Reuters. МВФ тепер прогнозує зростання світової економіки на 3,5 відсотка у 2019 році та на 3,6 відсотка у 2020 році, що відповідно на 0,2 і 0,1 відсоткових пункти нижче за прогнози жовтня. Це стало вже другим зниженням прогнозів протягом трьох місяців. Перегляд прогнозу пов’язаний з більшим, ніж очікувалося, сповільненням в Китаї та можливістю жорсткого Брекзіту, що ймовірно спровокує турбулентність фінансових ринків, повідомляють в МВФ.

 

Звіт МВФ оприлюднений напередодні зібрання світових лідерів і керівників бізнесу в швейцарському гірськолижному курорті Давос цього тижня. Нові дані спонукають розробників політики запропонувати плани у зв’язку з завершенням ери значного глобального зростання, зазначає Reuters. Директор-розпорядниця МВФ Крістін Лагард на брифінгу підкреслила, що після двох років твердої експансії світова економіка зростає повільніше, ніж очікувалося, і ризики зростають. «Чи означає це, що глобальна рецесія не за горами? Ні. Але ризик різкого зниження глобального зростання, безумовно, зріс», – сказала вона, закликаючи розробників політики бути готовими до «серйозного сповільнення » і підвищити стійкість своїх економік до ризиків.

 

Читайте також: Китай менше торгує та інвестує, Європа на межі рецесії, «шатдаун» в США приховує статистику

 

Заниження відображає слабкість Європи. Так, Німеччина постраждала від нових стандартів викидів палива для автомобілів, Італія знаходиться під тиском ринків через бюджетне протистояння з ЄС, Франція переживає соціальні протести. Зростання в зоні євро прогнозовано на помірному рівні в 1,6% у 2019, що на 0,3 відсоткових пункти нижче за попередній проноз три місяці тому. Особливо гостро на 0,6% був знижений прогноз щодо локомотиву ЄС Німеччини. Для Франції та Італії зниження прогнозу склало 0,1% та 0,4% відповідно.

 

МВФ також скоротив свій прогноз для країн, що розвиваються, до 4,5% у 2019 році, що на 0,2 відсоткових пункти нижче попереднього прогнозу та є уповільненням порівняно зі зростанням у 4,7% в 2018 році. "В останні декілька місяців зростаючі ринки та країни, що розвиваються, відчували важкі зовнішні умови на тлі торговельної напруги, зростання відсоткових ставок в США, підвищення курсу долара, відтоку капіталу та нестійких цін на нафту", – зазначили в МВФ.

 

МВФ зберіг прогноз зростання США на рівні 2,5% 2019 року та 1,8% у 2020 році. Установа також залишила прогноз зростання Китаю на рівні 6,2% в 2019 і 2020 роках з зауваженням, що економічна активність може не виправдати очікування, якщо торгівельні напруги збережуться, незважаючи на зусилля уряду КНР стимулювати зростання через збільшення фіскальних витрат та банківського кредитування.

 

Звіт з’явився через кілька годин після даних, що показують охолодження економіки Китаю у четвертому кварталі на тлі нестабільного внутрішнього попиту та впливу підвищених США тарифів. ВВП Китаю у річному вираженні в четвертому кварталі зріс на 6,4%. Це знизило показник річного зростання за 2018 рік до 6,6%, що є найнижчим темпом зростання економіки КНР від 1990 року. На Китай припадало останнім часом до третини світового зростання і нові дані про стрімке сповільнення викликали занепокоєння по всьому світу.

 

Читайте також: Країни Азії бояться заборгувати Китаю, ФРС мириться з ринками, Tesla зменшує ціни

 

"Цифри, які ми бачили сьогодні щодо Китаю, повністю відповідають нашим прогнозам", – сказала на брифінгу головний економіст МВФ Гіта Гопінат і закликала Пекін продовжувати зусилля, спрямовані на відновлення балансу своєї економіки, стримуючи надмірне кредитування та реформуючи фінансовий сектор.

 

Винятком у звіті МВФ стала Японія, для якої прогноз переглянувся на 0,2 відсоткових пункти у напряму зростання до 1,1 % у 2019 році. Це стало результатом очікуваного посилення державних витрат, які мають на меті компенсувати заплановане зростання податку на продаж у жовтні.

 

Очікується, що Британія досягне 1,5% зростання в цьому році, хоча існує невизначеність щодо прогнозу, який базується на припущенні впорядкованого виходу з ЄС. Вихід Великої Британії з ЄС без угоди є одним з основних ризиків для прогнозів, зазначають в МВФ. «Чи це буде руйнівний вихід, чи подальша невизначеність протягом багатьох місяців, обидва сценарію матимуть вагу», – заначила Гопінат, повідомляє The Telegraph. За її словами, моделювання МВФ економічних втрат через повернення Британії до правил СОТ за виходу без угоди у довгостроковій перспективі нанесе удар по ВВП Великобританії на рівні від 5 до 8%.

 

Читайте також: 2019-ий: слалом по ризиках

 

Експерти Всесвітнього економічного форуму бояться протистояння великих держав

 

Найбільшу тривогу в опитаних в межах підготовки до Всесвітнього економічного форуму експертів викликає протистояння найбільших держав. 91 % опитаних з близько тисячі експертів назвали «економічне протистояння найбільших держав» серед найгостріших ризиків у 2019 році, повідомляється у відповідному звіті форуму.

 

На другому місці опинилась «ерозія багатосторонніх торгівельних угод та правил». Про цей ризик згадали 88% опитаних. Третіми за частотою згадувань в опитуванні опинилися ризики, пов’язані з «політичним протистоянням найбільших держав» (85% опитаних). Також експерти часто згадували серед загроз: кібератаки, втрату впевненості в колективних безпекових угодах, програми популізму і нативізму, фейк-новини, політичну поляризацію всередині держав, крадіжки персональних даних і руйнацію політичної координації щодо кліматичних змін.

 

В минулому році в доповіді Давоського форуму йшлося передусім щодо широкої макроекономічної вразливості навіть в період росту. Відтоді економічні ризики значно загострилися. Зросла волатильність фінансових ринків і темпи зростання світової економіки схоже досягли піку у 2018 році. Відтепер очікується поступове сповільнення, а також зростання невизначеності у відносинах найбільших економік світу. Також в доповіді зазначається, що нерівність залишається важливим фактором глобальної картини ризиків. І хоча глобальна нерівність між країнами знизилась у цьому тисячолітті, вона продовжує зростати всередині країн.