Муженко повідомив про події перед захопленням українських суден

26 Листопада 2018, 09:21

Начальник Генерального штабу Збройних сил України Віктор Муженко повідомив, що коли українські судна залишали Керченську протоку в супроводі російських кораблів, не отримавши дозвіл на проходження під мостом в Азовському морі, вони потрапили під обстріл. Про це він заявив на засіданні Ради національної безпеки і оборони України в ніч на 26 листопада.

 

"Під час планового переходу 24-го числа отримали повідомлення про закриття зони проходження поблизу Керченської протоки. Підтвердження через міжнародний центр контролю, який знаходиться в Іспанії, даного закриття зони не було", – наголосив Муженко.

 

За його словами, це був плановий перехід українських кораблів, катерів і суден з постійного пункту базування в Одесі в Маріуполь.

 

"25-го числа близько 4 години старший проходу зробив два запити на диспетчерський пункт в Керчі щодо можливості проходження і уточнення графіка проходження в зоні Керченської моста. Інформації не отримали. Відповіді не отримали. Продовжували рух. Надалі отримали повідомлення про те, щоб вийти в район очікування, де буде визначено порядок проходження під аркою кримського моста", – підкреслив начальник Генштабу.

 

Так, за його даними, об 11:00 25 листопада з'явилося повідомлення про закриття проходу, і відповідна інформація з'явилася в міжнародному центрі контролю. Однак ця інформація не відповідала дійсності, оскільки пізніше під аркою кримського моста пройшли корабель і два протидиверсійних катери Російської Федерації.

 

Начальник Генштабу зазначив, що неможливість для українських суден проходження під мостом пояснили тим, що там суховантаж сів на мілину. Він також додав, що не отримавши до 17:00 інформацію, кораблі ВМС України прийняли рішення повертатися в пункт постійного базування – в Одесу.

 

"При виході кораблів, при проході із зони очікування до пункту постійного базування, десь на відстані 13-14 миль від берега Криму, близько 40 кілометрів на південний схід від Керчі, кораблі, які супроводжувалися суднами і кораблями РФ, були обстріляні, заблоковані … озброєння застосовувалося на поразку ", – підкреслив Муженко.

 

Разом з тим він додав, що після цього зв'язок з українськими кораблями був втрачений.

 

Нагадаємо, 25 листопада прикордонні кораблі РФ здійснили відверто агресивні дії проти кораблів ВМС ЗС України. Так, кораблі ВМС України у складі двох малих броньованих артилерійських катерів та рейдового буксиру здійснювали плановий перехід з порту Одеси до порту Маріуполь Азовського моря. Російський прикордонний корабель "Дон" здійснив таран українського рейдового буксира, в результаті якого пошкоджено головний двигун корабля, обшивку та леєрне огородження, втрачено рятувальний плотик. Згодом російські кораблі відкрили вогонь по корабельній групі Військово-морських сил ЗС України під час виходу з Керченської протоки, внаслідок чого є поранений. 

 

Крім того, у ВМС ЗС України повідомили, що за оперативною інформацією малі броньовані артилерійські катери “Бердянськ”, “Нікополь” вражені вогнем противника та втратили хід. Рейдовий буксир “Яни Капу” також примушений до зупинки. Кораблі захоплені спецназом РФ.