Музеєзнавець: В Україні земля і приміщення музеїв часто стають ласим шматком для ділків

19 Липня 2013, 12:38

«Зараз зухвало нищиться будинок Коцюбинського, і найбільша проблема в тому, що органи місцевої влади визнали недоцільним реставрувати його, а вирішили його зруйнувати. Як людину лікують незалежно від віку, так й історичні будинки повинні реставруватись, ремонтуватись – незалежно від століття їхнього зведення. Вік чи важкий стан історичного будинку не може бути дозволом на його знищення», – наголосив Кролевець.

За його словами, будинок Коцюбинського, що перебуває в аварійному стані наразі, потрібно не знищувати, а реставрувати, надавши на це відповідні гроші.

Як зазначає музеєзнавець «в Україні немає регіону, де б не нищили історичні пам’ятки».

«Зараз схожа ситуація в історичному центрі Кам’янець-Подільського, який брутально забудовують. У фортеці у Білгород-Дністровському знищуються унікальні археологічні культурні шари, ведеться незрозуміла господарська діяльність. І навіть наші колеги з Молдови подали свій голос на захист цього об’єкту, проте органи охорони культурної спадщини чомусь замовчують цю проблему. Бачимо величезні проблеми в охороні Софії Київської, де попри вимоги міжнародних організацій дозволили будівництво у буферній зоні заповідника», – зазначив Кролевець.

На думку Владислава Піоро, голови правління Українського центру розвитку музейної справи, знищення Будинку Коцюбинського – «це яскравий приклад, але надто радикальний».

«Посягання на приміщення, на прибудинкові території історичних об’єктів часто здійснюється приховано.Багато музеїв не мають усіх актів на землю, усіх документів на свої приміщення, що створює умови для посягання на будинки чи територію. Досі Херсонський художній музей ім. Шовкуненка судиться за власну територію, яку місцеві ділки намагаються відбирати. Проте де-факто вже відібрали та багато років використовують як стоянку для транспортних засобів»,  розповідає Піоро.

За його словами, набагато менше викликає обурення у громадськості випадки, коли церква, спираючись на закони, зокрема про повернення приміщень і відновлення справедливості, претендує на музейні приміщення. Але в такий спосіб – часто нищити об’єкти культурної спадщини.

«Ми знаємо, що відбувається з тими пам’ятками й музеями, які розташовані на території Києво-Печерського заповідника», – зазначає експерт. 

Як повідомлялось, будинок, у якому жив український письменник Михайло Коцюбинський у місті Бар Вінницької області, перебуває під загрозою знищення.