Мрія КДБ

ut.net.ua
14 Грудня 2007, 00:00

Новий мобільник, розроблений інженерами інтернет-пошуковика Google, відкриває нову сторінку в розвитку мас-медіа. Саме так, не мобільників як таких, а загалом мас-медіа. При цьому Google отримає такий масив інформації про користувачів своїх телефонів, про який не мріяв навіть КДБ. 

Завдяки тому, що телефон буде «знати» географічні координати, історію переміщень у просторі та часі свого власника, головною його можливістю стане контекстна реклама,яка буде найбільш адресною з усіх можливих. Додаткова інформація у вигляді рядка запиту, яку користувач введе для пошуку в І-неті, дозволить Google пропонувати контекстну рекламу небаченої досі точності та ефективності. Наприклад, пошук за ключовими словами «піца» з такого телефону, серед перших результатів покаже піцерію, що знаходиться поруч, і шлях до неї на карті. Серед тисяч піцерій спочатку вам буде запропоновано найближчу. Передбачається також, що пошуковик використовуватиме історію не лише ваших пошуків, а й успішні запити інших користувачів.[223]
 
Отже, Google знатиме ваш щоденний маршрут, споживчі вподобанні та хобі. З одного боку, це безцінна інформація для рекламодавців, а з іншого – про таку інформованість не могло мріяти навіть КДБ. І цілком можна припустити, що заради зручності в користуванні власники нових мобілок цілком добровільно жертвуватимуть конфеденційністю свого житя.
 
Андроїди атакують
Донедавна аналітики намагалися прогнозувати зовнішній вигляд і характеристики gPhone, але дійсність перевершила сподівання – швидше за все телефону від самої компанії, як такого, не буде. Google власне не збирається виробляти телефонні пристрої. Компанія навіть не закриватиме програмну платформу мобільників, як це зробив Apple з телефоном iPhone. Натомість вона створила Відкритий альянс мобільних телефонів, до якого увійшло 34 міжнародні компанії. Саме альянс, серед іншого, займатиметься створенням «заліза», тобто мобільників.
 
Одразу по тому с. Головна ідея в тому, що такі програми будуть призначені не для якоїсь окремої моделі телефону, а для будь-якого пристрою будь-якого виробника, який захоче встановити у себе на телефоні платформу «Андроїд». Саме так названо головну частину мобільного проекту компанії Google. Причому «Андроїд» складається з Linux-ядра та оболонки з десятків необхідних програм.
 
Майбутнє вже настало
Західні експерти з мас-медіа називають сучасні мобільні телефони сьомим поколінням ЗМІ. Шість попередніх – це друковані видання, звукозапис, радіо, кіно, телебачення, Інтернет. Але мобільний телефон – це ЗМІ наступного покоління, який технічно може працювати, як і його попередники. Дійсно, завдяки телефону можна читати газети, слухати музику та аудіопрограми у форматі MP3, переглядати фільми та ТБ-передачі, працювати в Інтернеті. Однак західні дослідники зазначають, що мобільні телефони мають принаймні 5 характеристик, які відрізняють їх від мас-медіа попередніх поколінь:
 
1) вони є першими по-справжньому персональними ЗМІ, тобто, рекламодавець може безпосередньо звертатися до кожного користувача;
2) вони завжди вімкнені, і це дає змогу передавати інформацію у безперервному режимі;
3) за допомогою мобільного телефону, підключеного до Інтернету, користувач може отримати доступ до більшості архівів всіх інших ЗМІ;
4) мобільний телефон – перший ЗМІ з вбудованим способом платежу (вже зараз є торгові системи, в яких можна розраховуватися за допомогою мобільника);
5) і, нарешті: мобільні телефони – це єдине ЗМІ, в якому споживач інформації може швидко створювати візуальні інформаційні продукти: фотографії, відеозаписи і моментально знайомити з ними загал.
 
 До появи iPhone все сказане було лише красивою теорією і неймовірним прогнозом, тепер вони наповнюються реальним змістом. Фахівці з Apple продемонстрували, наскільки зручно через телефон користуватися іншими ЗМІ, в першу чергу Інтернетом і самим виступати в ролі медійників завдяки інтегруванню iPhone з сайтом YouTube.com. З іншого боку, телефон від Google, а точніше їхня відкрита платформа «Андроїд», може піти ще далі. Власне, це будуть не мобільники в сучасному розумінні цього слова, а прототипи «спаймів» , про які поки що пишуть лише футурологи. У недалекому майбутньому вони стануть ланкою, що поєднуватиме реальний і віртуальний світи. Саме зі спаймів буде створено майбутній «Інтернет речей», який передбачає, що, скажімо, пару взуття у великому будинку можна буде знайти не повзаючи під ліжком, а надіславши до пошукової інтернет-системи рядок запиту «червоні осінні чобітки придбала минулого року».

Завдяки своїй відкритості та універсальності платформа має всі шанси утвердитися у світі мобільних телефонів. А Google отримає ще один рекламний ринок, не менший за нинішній. [222]
 
СЛОВНИЧОК

WiFi – технологія бездротового передавання даних.
Спайм (spime від англ. «space + time» – «простір + час»). Найважливішою характеристикою спайму є наявність точних часових і просторових координат. Спайми також накопичують дані про те, що з ними відбувалося в певний час і в певному місці. Наприклад, спайм-футболка зберігає показники температури тіла людини, яка в ній ходила (такі футболки вже розробляються).
Отже, об’єднані мережею об’єкти-спайми, та ще й такі, що мають свої координати, можна буде шукати в інформаційно-пошукових системах на кшталт Google.
Linux – операційна система з відкритим програмним кодом, який можна вільно змінювати та використовувати для своїх проектів.
Платформа – набір базових програм для забезпечення роботи мобільного пристрою.
Контекстна реклама – реклама, прив’язана до теми, часу та місця вашого пошуку.
«Інтернет речей» [Internet of the Things] – система, в якій повсякденні об’єкти найближчого майбутнього, а потім і спайми будуть обєднані в бездротову мережу.
GPS – супутникова система визначення точних географічних координат.
YouTube.com – популярний інтернет-сайт для розміщення, пошуку та перегляду відео.

 
ПАРАМЕТРИ

 Яким буде gPhone:
– зручність для роботи в Інтернеті, в першу чергу з веб-послугами від самого Google: роботою з документами у вебі, поштою, картами та контекстним пошуком нового покоління, який буде прив’язаний до точної координати;
– швидкість процесора — від 200 МГц;
– камера;
– WiFi;
– підтримка 3G стандарту мобільного зв’язку;
– вбудована система GPS;
– орієнтовна ціна – до 400 дол.