Mr. Incognito, плівки Деркача та 130 кримінальних проваджень. Справи, у яких фігурував або досі фігурує Петро Порошенко

Політика
17 Січня 2022, 20:29

Справа Семочка

15 квітня 2019 на той момент президент України Петро Порошенко видав указ про звільнення Сергія Семочка з посади першого заступника голови Служби зовнішньої розвідки.

Того призначили влітку 2018-го. Того ж року проти Семочка відкрили кримінальне провадження за фактом можливої держзради через інформацію про російське громадянство його дружини та дітей та у справі про незаконне збагачення, коли журналісти "Наші гроші" виявили, що родина Семочко має незадеклароване майно на більш ніж 200 мільйонів гривень. 

У червні 2020-го Петру Порошенку оголосили підозру за незаконне призначення на посаду Семочка. Нібито експрезидент схилив голову Служби зовнішньої розвідки взяти того на роботу. Засідання суду переносили через смерть батька Порошенка.

Читайте також: По колу. Порошенко повторює схеми Януковича?

Тоді через оголошення підозри та суд над лідером партії "Європейська солідарність" відбувались акції протесту та мітинги. Західні політики заявляли про політичну вмотивованість справи та переслідування опозиції владою.

Підозра Байдену

За кілька днів після інавгурації президента США Джо Байдена, 22 січня минулого року проти нього та проти Петра Порошенка відкрили два кримінальні провадження за нібито втручання у роботу ексгенпрокурора Віктора Шокіна.

Справа стосувалась так званих "плівок Деркача", коли нардеп Андрій Деркач оприлюднив записи розмов 2015-2016 років, що нібито свідчать про тиск Байдена на Порошенка. Йдеться про отримання $1 млрд за закриття Шокіним справи Bursima, де працював син тодішнього віцепрезидента Байдена. 

Також йшлось про блокування Петром Порошенком відставки Кабміну, незважаючи на відсутність коаліції в парламенті, також звинувачувався спікер ВР Дмитро Разумков у  блокуванні створення слідчої комісії, яка мала б розслідувати ці факти міжнародної корупції.

У США Деркача звинуватили у роботі на РФ з метою втручання в американські вибори й запровадила проти нього санкції. 

Невдовзі, 1 лютого, апеляційна палата ВАКС терміново заклила всі справи щодо "плівок Деркача" та Петра Порошенка. 

Відпустка на Мальдівах

У серпні 2019 ДБР також розслідувало відпустку колишнього президента на Мальдівах у січні 2018 року за нібито незаконний перетин кордону із підробленими документами.

Державне бюро розслідувань підозрювало, що президент із соратниками не проходили паспортний та митний контроль під час своєї поїздки.

Журналісти програми "Схеми" виявили, що на курорті Порошенко відпочивав під іменем Mr. Petro Incognito для анонімності. Про відпочинок президент не повідомляв публічно, як стверджують журналісти-розслідувачі, поїздка обійшлась Порошенку у 14 млн гривень.

Читайте також: "Іспанський сором". Реакція соцмереж на першу публічну розмову Порошенка та Зеленського

У липні 2020-го в ДБР повідомили про підозру працівнику прикордонної служби у тій справі.

Справа Саакашвілі

У 2017-му Порошенко позбавив експрезидента Грузії Міхеіла Саакашвілі українського громадянства, яке сам же раніше й надав. На той момент Саакашвілі перебував поза межами України, але повернувся. У 2018-му Саакашвілі затримали в Києві і видворили за кордон. У ДБР припускають, що ті дії були незаконними. У цій справі, як і у справі про відпочинок на Мальдівах, вручили підозру прикордонникам.

Керівник слідчої групи Держбюро розслідувань Олег Корецький у липні 2020-го називав саме справу про мальдівський відпочинок і про видворення Саакашвілі такими, де є перспектива направлення до суду, хоча й не встановлено незаконність дій Порошенка. Більшість справ, на думку Корецького, підлягали закриттю.

Приватбанк

У липні 2020 проти Петра Порошенка відкрили ще чотири провадження за заявами Ігоря Коломойського. Колишній акціонер "Приватбанку" стверджував, що Порошенко перешкоджав господарській діяльності "Приватбанку", розголошував банківську таємницю та зловживав посадою для тиску в необхідних питаннях.

Адвокати Петра Порошенка зазначали, що це перший випадок, коли справу ініціював сам Ігор Коломойський.

Справу закрили за рік після початку розслідування – у вересні 2021 року. Крім того, адвокати наголошували, що закриття відбулось "синхронізовано" перед візитом Володимира Зеленського до США. Вони пояснюють це небажанням Зеленського обговорювати цю справу із президентом Сполучених Штатів.

43 Картини

У 2020 Порошенко також фігурував у справі про незаконне ввезення з-за кордону 43 картин з ухилянням від митного контролю. У травні експрезидент мав прийти на допит ДБР, однак замість того зробив виставку з цими картинами в музеї Гончара й не прийшов на допит, пояснюючи це тим, що повістку він отримав у відеоформаті, чого не можна робити за законом, стверджували адвокати.

Повістку таки вручили через Марину Порошенко, дружину Петра Порошенка. У травні картини арештували, проте за місяць виставку відновили, але картини вже стояли за гратами. 

У липні Київський апеляційний суд скасував арешт картин через, за твердженням суду, незаконність арешту майна та обшуків у музеї Гончара в день відкриття виставки.

Читайте також: Петро Порошенко. Майстер політичної реінкарнації

У вересні 2020 захисники Петра Порошенка заявляли про 58 відкритих кримінальних справ проти п'ятого президента. 

"Нас постійно запитують, яка цифра поточна зі списку Порошенка. Знову ж таки, ми не знаємо… ми не можемо бути впевнені, що там немає чогось, про що нам невідомо, але станом на зараз – це 58 кримінальних справ".

Адвокати зазначали, що деякі справи встигали закрити, однак пізніше Печерський районний суд відкривав їх знову.

У грудні 2021, за словами Порошенка, протягом трьох років він проходить по 130 справах.