Можливість працювати та розважатися: як країни стимулюють вакцинацію від COVID-19

Суспільство
1 Вересня 2021, 11:54

"Будуть запроваджуватися карантинні обмеження, але для певних сфер економіки буде дозволено працювати навіть в "червоному" рівні епідеміологічної небезпеки… Наприклад, кінотеатри. Вони зможуть працювати, якщо колектив буде вакцинований, а люди, які приходитимуть до нього, будуть показувати COVID-сертифікат", – сказав голова МОЗ Віктор Ляшко під час брифінгу.

 

Він додав, що галузей, де можуть запроваджуватися привілеї для вакцинованих – в Україні достатньо. "Таких сфер багато. Ми це бачимо у Франції, Німеччині… Ми можемо брати досвід країн ЄС і США – подивитись що спрацьовує, а що ні, та обрати оптимальний варіант", – зазначив Ляшко.

Так, у Німеччині 23 серпня запровадили обов'язкове тестування для не вакцинованих від коронавірусу людей для відвідування різних закладів та заходів, що проходять у закритих приміщеннях. Відповідне рішення ухвалили прем'єр-міністри німецьких земель та канцлерка ФРН Ангела Меркель під час відеоконференції. З 23 серпня всі особи, які не вакциновані повністю або ж не перехворіли на COVID-19 в останні шість місяців, мають надати або швидкий тест на антиген, термін дії якого становить 24 години, або ж ПЛР-тест, зроблений щонайбільше 48 годин тому. Це правило не поширюється на дітей до 6 років та школярів.

 

Зокрема, невакциновані особи мають надавати тести для відвідування перукарень, косметичних салонів, фітнес-студій, проживання в готелях (в цьому випадку тестуватися необхідно двічі на тиждень). Також тести потрібні для відвідування лікарень, будинків для людей похилого віку, кафе, ресторанів та барів, кінотеатрів, заходів та урочистостей. При цьому федеральні землі можуть повністю або частково призупинити дію цієї норми за умови, якщо рівень інфікування в певному районі становить не більше 35 нових випадків на 100 тисяч населення за сім днів.

 

Читайте також: Прогноз: Захворюваність на COVID-19 продовжує зростати, однак тепер повільніше, ніж за останні два тижні

 

У Франції з 21 липня для відвідування заходів культурного та іншого дозвілля необхідний "санітарний сертифікат", який має містити інформацію або про повну вакцинацію проти коронавірусу, або про свіжий негативний тест, або про перенесене захворювання. Відповідна перепустка обов'язкова в кіно і театрах, концертних, танцювальних та гральних залах, а також у конференц-залах, також вона знадобиться для доступу в спортзали, спортивні споруди і на стадіони. У списку місць і об'єктів – музеї та бібліотеки, виставкові зали, салони і ярмарки. Зауважимо, "система перепусток" діє не тільки в будівлях, а й на всіх культурних і дозвіллєвих заходах, що проходять у "громадських місцях". У разі кількості учасників від 50 осіб пред'явлення санітарного сертифіката є обов'язковим.

 

9 серпня у Франції набуло чинності розширене використання "санітарних перепусток": для відвідування торговельних центрів і великих магазинів, барів і ресторанів, лікування в лікарнях (за винятком термінової медичної допомоги) та користування міжміським громадським транспортом. І хоча ці обмеження діятимуть лише кілька місяців – до 15 листопада, вони вже викликали масові протести. Водночас Конституційна рада Франції заявила, що такі обмеження не суперечать основному закону. Крім того, у Франції оприлюднили протокол для шкіл, згідно з яким тільки вакциновані діти зможуть продовжувати очне навчання, якщо у когось з учнів класу буде виявлений коронавірус.

 

Читайте також: Спрей від коронавірусу: в Естонії розробили “бар’єрний” захист

 

В Ізраїлі напередодні навчального року для вчителів, медиків та працівників соціальної сфери запровадили нові правила через пандемію коронавірусу: вимагатимуть свідчення про повний курс вакцинації, довідку про перенесеної хвороби або ПЛР-тести кожні 72 години. Тих, хто цього не зробить, відправлять у неоплачувану відпустку. Відповідне рішення прийняли на засіданні комісії міністрів з боротьби з коронавірусом.

 

16 серпня в Литві набули чинності нові обмеження в кафе, ресторанах, барах, готелях і на заходах для людей без "паспорта можливостей". За інформацією уряду, компанії з 16 серпня по 13 вересня можуть вибирати: обслуговувати всіх чи тільки людей з "паспортом можливостей". У другому випадку буде діяти менше обмежень. Наприклад, якщо кафе буде приймати тільки клієнтів з "паспортом можливостей", то кількість людей за столиком не обмежується, можна надавати послуги самообслуговування, однак клієнти повинні бути в масках і дотримуватися дистанції два метри.

 

У сфері торгівлі і послуг маски потрібно носити у приміщенні, діє правило дистанціювання. Підприємець має забезпечити умови для підтримки гігієни рук, часто провітрювати приміщення, дезінфікувати поверхні, контролювати потоки людей, надавати інформацію про вимоги гігієни і безпеки. Працівники не можуть працювати, якщо погано себе почувають. З "паспортом можливостей" дозволені всі види діяльності і послуг – крім встановлених винятків, рекомендують маски, дистанцію 2 метри, контроль за потоками.

 

Під час масових заходів забороняється: в закритому приміщенні займати більше ніж 75% місць і дозволяти глядачам стояти. Обов'язкові маски, розподіл учасників по секторах по 500 осіб, квитки продаватимуть через інтернет або реєструватимуть відвідувачів, їжу подаватимуть в відведених для цього місцях. Якщо заходи організовують тільки для людей з "паспортом можливостей", тоді кількість учасників в приміщенні і на вулиці не обмежується, а якщо на заході менше ніж 500 осіб, то можна їсти і сидіти на своїх місцях. Рекомендуються маски, дистанція, контроль потоків.

 

13 вересня у Литві набудуть чинності нові правила, згідно з якими без документа про наявність щеплення від коронавірусу, негативного тесту або довідки про перенесену хворобу не можна буде відвідувати великі торгові центри, концертні зали, бари й ресторани та отримувати послуги у перукарнях, салонах краси і подібних закладах. ПЛР-тести необхідно буде здавати за власний рахунок, крім людей, які мають медичні протипоказання для вакцинації.  

 

В Італії з вересня планують посилити обмеження для невакцинованих громадян. Вони стосуватимуться працівників освіти, а також тих, хто планує тривалі поїздки. Зокрема, з нового навчального року вчителі, викладачі та студенти університетів повинні будуть пройти вакцинацію, тестування або надати докази одужання від Covid-19. Влада вирішила, що якщо вчителі не нададуть доказів, вони будуть відсторонені від роботи через п'ять днів.

 

Читайте також: На окупованих територіях Донбасу не вакцинують літніх людей

 

Так званий "зелений паспорт", який доводить вакцинацію, тестування або одужання, буде дійсний в поїздах і автобусах далекого прямування, поромах або рейсах з вересня. Крім того, документ необхідний для відвідування ресторанів в приміщенні, музею, басейну або "спа". Це стосується і культурних або спортивних заходів на відкритому повітрі або спортивних залів. Правило поширюється на людей віком від 12 років. При цьому для отримання паспорта достатньо отримання першої дози вакцини, тоді як здоровими вважаються люди, які хворіли на коронавірус не більше шести місяців тому.

 

У Туреччині також запровадили нові обмеження для невакцинованих від коронавірусу громадян.Так, з вересня невакциновані вчителі та працівники шкіл будуть зобов’язані щонайменше двічі на тиждень робити ПЛР-тести на COVID-19, також зобов’яжуть регулярно надавати результати тестів студентів та працівників університетів. Окрім цього, нещепленим громадянам без негативного ПЛР-тесту на коронавірус буде заборонено відвідувати масові заходи, зокрема концерти, театри і кінотеатри. Так само вимагатимуть негативних ПЛР-тестів перед початком міжнародних поїздок, зокрема, під час посадки на літак.

 

Наприкінці липня президент США Джо Байден оголосив про нові вимоги до мільйонів федеральних співробітників, спрямовані на підвищення рівня вакцинації. Так, федеральні працівники повинні будуть підписати форми, які підтверджують, що вони були вакциновані від коронавірусу, або ж дотримуватися нових правил про обов'язкове носіння масок, дистанціювання і щотижня робити тести на COVID-19. Крім того, щодо невакцинованих працівників діятимуть обмеження на робочі поїздки.

 

Нові вимоги націлені на збільшення млявих показників вакцинації серед величезного числа американців, що працюють на федеральні органи США, і на те, щоб показати приклад приватним роботодавцям по всій країні.