Мовний закон в дії: російської стало більше у рекламі, а української менше – у радіоефірі

5 Листопада 2012, 12:44

Нацрада повідомила, що в результаті моніторингів загальнонаціональних теле- та радіоканалів у березні та жовтні цього року щодо обсягів мовлення українською та іншими мовами простежується, що в ефірі теле- та радіоканалів почали транслювати російськомовну рекламу.

«Якщо на телеканалах обсяг такої трансляції є незначним (менше 1% від загального обсягу всієї реклами), то на радіоканалах цей процес має більш активний характер (до 15% від загального обсягу реклами на окремих радіоканалах). До останнього часу в ефірі загальнонаціональних мовників розміщувалась виключно україномовна реклама, як того вимагало законодавство», – повідомляє Нацрада.

Прийняття мовного закону призвело до зменшення обсягів ведення радіопрограм українською мовою у 2 рази і більше в ефірі трьох загальнонаціональних радіокомпаній.

«Решта радіокомпаній зберігають обсяги ведення українською мовою на рівні своїх ліцензійних вимог (до 75% ведення програм українською мовою)», – зазначається у відповіді Нацради.

Попри це загальний обсяг ефірної трансляції україномовних програм на телебачення (особливо з урахуванням субтитрування) майже не змінився, зазначається в повідомленні.

«Станом на жовтень 2012 року збільшення обсягів трансляції російськомовних програм відбувається за рахунок припинення субтитрування. Половина загальнонаціональних телекомпаній припинили субтитрування своїх програм, які транслюються з озвученням російською мовою», – зазначає Нацрада.

Як відомо, Верховна Рада ухвалила в цілому ініційований Партією регіонів законопроект "Про засади державної мовної політики" 3 липня.

8 серпня президент Янукович підписав документ, а 10 серпня закон набув чинності.

Робоча група з доопрацювання закону "Про засади державної мовної політики" 12 жовтня затвердила зміни до закону, а також концепцію держпрограми розвитку української мови.

51 депутат Верховної Ради звернувся до Конституційного Суду з проханням перевірити закон про мовну політику на відповідність Конституції.