Якщо досі йшлося про те, що Газпром законтрактував приблизно 22 мільярди кубометрів на рік (при потужності першої нитки в 27,5 мільярда), то тепер з'ясовується, що запланований на 2012 рік обсяг прокачування складе лише 10,4 мільярда. Такі дані містяться в матеріалах ради директорів Газпрому, який пройшов 20 грудня, пише газета "Ведомости".
Після наміченого на осінь 2012 року запуску другої нитки "Північного потоку" його потужність збільшиться до 55 мільярдів кубометрів. Тим не менш, в 2013 році, згідно із даними матеріалами, по трубі планується прокачати лише 37,82 мільярда кубометрів газу.
Максимальне завантаження системи не передбачається навіть в 2014 році, коли обсяги поставок намічається довести до 49,4 мільярда.
Прес-служба оператора "Північного потоку" коментувати ці цифри відмовилася, порекомендувавши звернутися до того ж Газпрому: "Компанія Nord Stream уклала з Газпромом договір за принципом "качай або плати", так що використання потужностей відбувається виключно за розсуд Газпрому".
Раніше представники Nord Stream неодноразово пояснювали, що російська сторона повністю орендувала всі потужності газопроводу. Таким чином, з моменту введення в дію другої нитки "Північного потоку" Газпрому доведеться платити за 55 мільярдів кубометрів, навіть якщо реально прокачуватися буде значно менше.
Так, російському монополісту доведеться даремно витрачати гроші, а заробляти їх буде швейцарська компанія Nord Stream, капітал якої контролюється концерном лише наполовину.
"Можливе пояснення настільки невигідною схеми полягає в тому, що в Газпромі серйозно переоцінили або нинішні потреби Євросоюзу в російському газі, або готовність західноєвропейських компаній закуповувати його по тих прив'язаних до нафтових котирувань високих цінах, на яких наполягає Москва. У зв'язку з цим виникає питання, чи варто в такій ситуації запускати інший трубопровідний мегапроект Газпрому – "Південний потік"? Адже він обійдеться як мінімум рази в два-три дорожче, ніж неповністю завантажений "Північний потік", пише Deutsche Welle.
Зазначимо, раніше журналіст Bloomberg в Росії Лучіан Кім у своїй статті для The Chistian Science Monitor писав, що через низку проблем Газпрому "Північний потік" може стати єдиною ланкою в запланованій мережі трубопроводів.
Нагадаємо, перша гілка європейсько-російського газопроводу "Північний потік" була відкрита у листопаді 2011 року.
Через півтора місяці після урочистого пуску першої нитки газопроводу "Північний потік" з’явилися повідомлення про перебої в подачі газу.