Зокрема, Москаль звернувся до Пшонки з вимогою перевірити рішення Одеської, Запорізької, Донецької, Херсонської, Дніпропетровської, Харківської, Луганської обласних рад та міськради міста Севастополя щодо надання російській мові статусу регіональної.
«Я прошу перевірити рішення облрад на відповідність Конституції, де сказано, що порядок використання мов в Україні регламентуєтся законами, а також на відповідність Європейській Хартії регіональних мов та мов меншин, яка, як відомо, ратифікована Україною і вступила в силу з 1 січня 2006 року. Оскільки є суттєві відмінності між ратифікованою Хартією і законом «Про засади державної мовної політики. Зокрема, в законі вказані мови, яких нема в Хартії – вірменська, ромська, караїмська, кримчацька, русинська, ідиш, новогрецька», – йдеться у зверненні Москаля.
Водночас, за його словами, в самій Хартії вказані мови, яких немає в природі – це єврейська і грецька.
«Перед ухваленням закону «Про язык» треба було забрати з закону «Про ратифікацію Хартії…» єврейську і грецьку, а з самого закону забрати новогрецьку мову – оскільки це мова сучасної Греції, а автохтонні греки, що проживають на території України, розмовляють румейською або урюмською – в залежності від віросповідання», – зауважив нардеп.
Москаль також зауважив, що рішення згаданих облрад потрібно перевірити на відповідність самому закону «Ківалова-Колесніченка», оскільки в перехідних положеннях до нього містяться зміни до закону «Про місцеве самоврядування в Україні», які дозволяють приймати рішення з цього приводу виключно сесіям сільських, селищних та міських рад.
«В перехідних положеннях нічого не сказано про можливість прийняття подібних рішень обласними радами, міською радою Севастополя, а також Верховною радою Автономної республіки Крим та Київською міською радою (рішення останніх двох органів поки відкладено на щастя їх керманичів – Авт.). Також необхідно виявити, на якій підставі Ізмаїльська міська рада відмовила болгарам у визнанні їх мови регіональною на території міста. Прошу перевірити рішення згаданих органів і в разі порушення Конституції та законів винести прокурорські протести. А в разі наявності складу злочину – порушити кримінальні справи проти посадових осіб місцевого саморядування за перевищення влади і службових повноважень», – резюмував Москаль.
Як повідомлялось, раніше Москаль у своїх зверненнях, написаних румунською та угорською мовами, просив Чернівецьку та Закарпатську облради розглянути питання щодо надання цим мовам статусу регіональних. За інформацією Москаля, Адміністрація президента розіслала негласні вказівки обласним радам із вимогою не ставити питання про надання статусу мовам національних меншин за винятком російськоїу Чернівецькій області і на Закарпатті.
Раніше Москаль відправив прем’єру Миколі Азарову офіційне депутатське звернення, написане мовою ідиш, щодо зловживань голови Чернівецької ОДА Михайла Папієва своїм службовим положенням під час виборчої кампанії.
До того секретар РНБО отримав від Москаля депутатське звернення щодо бездіяльності Державної прикордонної служби України, а також СБУ та МВС у справі прокладки «контрабандного» тунелю під українським кордоном русинською мовою.
Нагадаємо, за 16 днів дії закону «Про засади державної мовної політики» місцева влада 9 регіонів надала російській мові статус регіональної. При цьому у трьох регіонах заявили, що даний закон на їхній території є нечинним.