«У кодексі є ст.238 – «Огляд трупа». Який відтепер проводиться обов’язково слідчим або прокурором та судмедекспертом. Після огляду труп підлягає обов’язковому направленню на судмедекспертизу для встановлення причини смерті. Померлого видають родичам тільки з письмового дозволу прокурора і тільки після проведення експертизи та встановлення причини смерті. Хто написав цей маразм, зараз встановити неможливо. Але керівники правоохоронних органів на координаційній нараді з участю президента про це чомусь скромно промовчали», – розповів Москаль.
Він навів кілька цифр. Зокрема, за інформацією Держкомстату, за вісім місяців в Україні померло близько 500 тис. людей.
«Штат судмедекспертів на складає 1623 чоловік (це десь 70% від передбаченого штату, є значний некомплект – Ред.). Кількість слідчих в Україні – 12 тисяч при некомплекті 10%. Як при такій кількості судмедекспертів і слідчих можна оглянути кожен труп, після цього провести судмедекспертизу, встановити причину смерті, потім написати акт, який необхідно направити прокурору, а той уже має видати письмовий дозвіл на видачу померлого родичам! Добре відомо, що уточнення причини смерті іноді може зайняти близько місяця», – зауважив народний депутат.
За його словами, раніше довідки для поховання видавали лікарі, а судмедекспертиза проводилася тільки в тих випадках, коли були ознаки насильницької (неприродної) смерті. При цьому експертиза могла тривати скільки завгодно, а тіло видавали родичам одразу після розтину.
«Тепер дотримання букви нового КПК призведе до повного колапсу. Кількість судмедекспертів та слідчих необхідно збільшити в десять разів. Крім того, нова процедура видачі тіла родичам викличе протест мусульманської громади, яка за своїми релігійними звичаями має поховати померлого протягом 24 годин із моменту смерті, ще до заходу сонця. Новий КПК фактично перетворює прокуратуру в похоронне бюро», – наголосив Москаль.
Як повідомлялось, 13 листопада на координаційній нараді керівників правоохоронних органів президент Віктор Янукович запевняв, що завдяки прийняттю КПК, владі «вдалося забезпечити приведення вітчизняного процесуального законодавства у відповідність із європейськими стандартами".
Окрім того, за його словами, новий КПК надає у розпорядження правоохоронних органів сучасні та дієві механізми боротьби із злочинністю. "Підвищує відповідальність, насамперед, працівників прокуратури, розширює координуючу роль прокуратури у питаннях забезпечення законності протидії злочинності. Вже в найближчі дні реальним життям українського суспільства стане розширення судового контролю, ліквідація можливості направлення справи та додаткове розслідування, запровадження нових різновидів кримінального впровадження", – додав президент.
Нагадаємо, 14 травня Янукович підписав новий Кримінально-процесуальний кодекс. Він набуде чинності 19 листопада.
Читайте також: Кримінально-політичний кодекс