Нещодавно був оприлюднений звіт моніторингу "Ветерани: спільнота, яка долає соціальне утриманство", що стосувався роботи ветеранських центрів в Україні. Дослідження допомогло проаналізувати стан таких центрів та зрозуміти, з чим потрібно працювати далі.
Простори почали відкриватися з 2015 року, на сьогодні їх існує більше двадцяти. Наразі лише в декількох регіонах їх ще не створено. Серед послуг, які можна отримати в просторах – юридичні та психологічні консультації, фізична реабілітація, поради щодо працевлаштування, підтримка у відкритті власного бізнесу. Наразі наявної законодавчої бази достатньо для відкриття та розвитку просторів. При її розробці запозичували досвід США та Хорватії, хоч на цей момент вже накопичено достатньо багато і власного. Зараз триває процес мережування просторів, щоб мати можливість реалізовувати всеукраїнські проєкти. У звіті моніторингу йдеться, що сьогодні найкраще працюють простори, які були ініційовані ветеранами чи волонтерами, хоча є й грантові проєкти. Головну роль відіграє ініціативна група ветеранів, тобто майбутньої команди простору.
Читайте також: Реінтеграція ветеранів: через нові можливості і бізнес
“Ідея – зробити так, щоб повертаючись до цивільного життя людина наповнювала бюджет, створювала додаткові робочі місця., замість залежності від соціальної допомоги”, – підкреслила Ірина Лоюк, голова ГО "Простір можливостей".
Такі простори є хорошим інструментом підтримки ветеранського бізнесу на місцях, зазначила в коментарі для Тижня Оксана Коляда, керівниця проєктів в ГО"Простір можливостей". За її словами вони задумувались як комунікаційні майданчики для усіх, хто займається підтримкою ветеранів. Зараз важливе питання – організація бізнес-освіти та лобіювання і прийняття на місцях програм підтримки ветеранського бізнесу. Наприклад, коли з місцевого бюджету фінансуються стартапи, які на конкурсній основі подають ветерани. Також може бути мережування. До прикладу, ветерани мають право отримувати земельні ділянки для сільського господарства і можуть об’єднувати їх у сільськогосподарські кооперативи. Таким чином їх легше розвивати, каже керівниця "Простору можливостей". Всі ці дії для підтримки такого бізнесу можуть відбуватись на базі ветеранського простору.
Читайте також: Михайло Забродський: «Військові в політиці — це дуже серйозний потенціал»
“В кожному просторі усіх регіонів є напрямок підтримки ветеранського бізнесу, десь більше, десь менше. Всюди по-різному залежно від того, що цікаво регіону. Тут вже адаптуються залежно від потреб людей”, – пояснила Оксана Коляда.
Загальна сума, яка була виділена з обласних бюджетів на підтримку ветеранських ініціатив – близько 807 млн гривень. За словами Коляди загалом розвиток йде добре, але фінансування завжди є актуальною проблемою.
Читайте також: Оксана Коляда: «Мотивований ветеран не воює з чиновниками, він йде своїм шляхом»
“Найбільшою зараз є потреба у фінансуванні. Сьогодні воно приходить з різних джерел, починаючи від місцевих бюджетів або облрад. Крім того благодійні кошти, кошти донорів, закордонних партнерів. Але, звичайно, хотілося б, щоб ветеранські простори мали підтримку на державному рівні. Бо за результатами нашого дослідження ми рекомендували Міністерству у справах ветеранів розглянути і включити у документи стратегічного характеру підтримку ветеранських просторів в Україні” – підкреслила вона