МОН не визнає виборів на посаду президента НаУКМА. Що відомо про інцидент на дільниці та чому міністерство хоче провести нове голосування (оновлено)

Суспільство
3 Лютого 2022, 19:29

Останні декілька днів навколо виборів президента Національного університету "Києво-Могилянська академія" розгорається скандал – у день голосування на дільницю прийшли 11 невідомих, зіпсували одну скриньку, вливши туди зелену рідину та викрали іншу. Члени комісії викликали поліцію і скриньку повернули, процес продовжився.

По завершенню виборів виборчком прийняв рішення визнати результати голосування, про що й було повідомлено на сторінці НаУКМА. Однак для Міністерства освіти і науки України, вочевидь, сам факт нападу на дільницю є достатнім для того, аби не визнавати виборів та вимагати повторний конкурс, хоча в самій академії через це оголошують безстроковий студентський страйк.

Вибори проводились 27 січня. Близько 13:30 невідомі чоловіки у чорному зайшли до дільниці і намагались зірвати їх. Цього заворушникам не вдалось досягти і другий тур закінчився перемогою Сергія Квіта, за якого віддали 235 голосів, тобто понад половину, а за Олександру Гуменну – 191 голос, більш ніж 40%.

Того ж дня кандидатка на пост керівника Олександра Гуменна надіслала до МОН листа, в якому стверджувала, що процедури виборів не дотримано і це унеможливлює визнання результатів. Наступного дня, 28 січня, Гуменна повідомила, що надсилати цей лист було завчасним рішенням і вона скерувала до міністерства вже другий про скасування заяви про порушення. Однак поки МОН "не помічає" останнього звернення і 1 лютого опублікував заяву міністерства, де дуже детально розписано хронологію, при цьому не згадано, що заяву про недійсність виборів відкликали.

Читайте також: «Шкарлет нам не міністр!» Протест науковців проти призначення екс-регіонала очільником МОН

На прохання Тижня розповісти про ситуацію зсередини, професор політології НаУКМА Олексій Гарань пояснив, що рішення продовжити голосування ухвалили в присутності представників кандидатів. Всі бюлетені перевірили, їх кількість співпала, тому процес продовжили. "Тоді протокол комісії підписало обидва кандидати, в тому числі й Олександра Гуменна, тобто вона погодилась з результатами", каже професор, – "На її думку порушення були, але щоб не вносити розкол в колектив, вона відкликає свою заяву". 

Для того, аби ще раз запевнити громадськість у легітимності результату, провели юридичний аналіз виборів за участі близько 15 правників, у тому числі й професорів НаУКМА, докторів, колишніх членів Конституційного суду. "Вони сказали, що вибори відбулися. Всі основні організації і керівні структури академії теж прийняли відповідні заяви, вчена рада, наглядова рада, два органи студентського самоврядування, студентська колегія, асоціація випускників Могилянки. Всі стверджують, що вибори відбулися", – додає Олексій Гарань.

Раніше на посаді виконуючого обов'язки була Олександра Гуменна, замість неї тепер призначили Дениса Азарова, який теж голосував за ці заяви і є деканом правничого факультету НаУКМА.

"Шкарлет намагається зірвати вибори, аби зняти Квіта з посади щоб академія залишилась без легітимного керівника і статус в.о. продовжувався далі. Але зараз це питання принципу та демократії і тиску з боку міністерства освіти ", – каже професор академії.

Києво-Могилянська академія підписувала заяву проти призначення міністром освіти і науки Сергія Шкарлета. Також етичний комітет Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, головою якої є Сергій Квіт, знайшов плагіат у наукових роботах Сергія Шкарлета, про що заявляли і міжнародні експерти.

Тоді за поданням міністра, ОАСК відкрив провадження щодо протиправності дій НАЗЯВО, а пізніше визнав дії агентства незаконними.

За словами Олексія Гараня, зараз це питання вже виходить за межі академії, бо міністр не вперше намагається поставити "свою" людину. Зокрема, професор згадав призначення Максима Луцбкого на пост ректора НАУ, хоча він колишній регіонал та соратник Табачника, а в 2019 році балотувався у народні депутати від ОПЗЖ на 222 виборчому окрузі.

Ситуація неоднозначна ще й через серію незрозумілих дзвінків – як розповів Олексій Гарань, ці 11 осіб в чорному з'явились за 10 хв після появи представника міністерства на виборчій дільниці. "Він спитав чи відбудуться вибори, йому відповіли що так, а за 10 хвилин з'явились ці кадри, хоча можливо це співпадіння". Також Сергій Шкарлет за день до виборів телефонував до одного із керівників зі словами, ніби в нього є відчуття, що виборів не буде. 

Під час розмови на Громадському радіо, журналіст Андрій Куликов у розмові з Олексієм Гаранем також зауважив, що до нього телефонували люди "ззовні, не з НаУКМА" та намагались переконати не бути модератором дебатів між кандидатами. На той момент Куликов вже відмовився модерувати захід з особистих причин, проте за помилкою НаУКМА повідомили, що журналіст таки буде на дебатах. Загадкові співрозмовники, очевидно, цього не знали.

Читайте також: Хто й за що переслідує активістку, яка ловить посадовців на плагіаті

Також в заяві МОН від 1 лютого йдеться про те, що буцімто академія оприлюднила результати виборів та ухвалила рішення до того, як МОН отримали протоколи виборчої комісії та Оргкомітету. Проте, за словами професора НаУКМА, вимоги чекати якийсь період ніколи не було: "Скільки не проходило виборів, одразу наприкінці дня оприлюднювались результати і так завжди було. Порахували – одразу оприлюднили, тому це взагалі маячня".

Для того, аби вибори завершились перемогою когось із кандидатів, у 2 турі треба набрати 50% голосів від тих, хто брав участь у виборах, а оскільки обидва кандидати йшли практично порівну, то навіть з невеликою кількістю голосів "проти всіх" могли відмінити вибори.

На виборах 20 січня, лише 22 людей голосували проти всіх, проте цього було достатньо, аби жоден з кандидатів не набрав 50%. "Так можна зривати вибори до безкінечності. В публічний простір закидають, що академія неспроможна провести вибори", – додає Олексій Гарань і пояснює, що ці спекуляції – спроба вдарити по авторитету академії і поставити свою людину. 

Наразі на підтримку НаУКМА і проти дій МОН виступили органи студентського самоврядування академії – студенти Могилянки оголосять про безстроковий студентський страйк. Також свою позицію оприлюднив Український католицький університет, в якій висловив солідарність із НаУКМА. Долучилась і спільнота діячів культури ПЕН-центр, яку підписали 59 публіцистів, письменників, публічний діячів тощо.

3 лютого МОН скасувало наказ про оголошення нового конкурсу на посаду президента НаУКМА. Тобто, ймовірно, вибори вже не вважають недійсними. Таке рішення прийняли спільно голова ВР Руслан Стефанчук, очільник МОН Сергій Шкарлет, народні депутати та представники академії.