Літак із 48 українцями та 29 іноземцями вилетів із китайського Уханя, де оголосили надзвичайний стан через коронавірус, 20 лютого. Він здійснив посадку в аеропорту "Бориспіль" на дозаправку, а згодом полетів у Харків.
Як повідомили в Міністерстві внутрішніх справ, евакуйованих розмістять у медичному центрі Національної гвардії України "Нові Санжари" у Полтавської області. Хоча вони перебуватимуть на карантині упродовж 14 днів, мешканці селища протестують проти того, щоб евакуйованих українців розмістили в їхньому населеному пункті.
Затримка на тиждень
Київ почав вести переговори з Китаєм щодо дозволу на евакуацію українців 7 лютого. Згодом у посольстві України в КНР повідомили дату евакуації із обов'язковим 14-денним карантином: українців повинні були довезти додому 11 лютого.
Утім, рейс відклали для "мінімізації ризиків". Новою датою евакуації визначили 18 лютого. У Міністерстві охорони здоров'я також наголосили, що в Уханя не забиратимуть українців із симптомами ГРВІ та тих, хто відмовлятиметься від карантину.
19 лютого український літак приземлився в Китаї, але переліт знову відклали на день.
Молебні проти коронавірусу
МОЗ розглядало кілька медичних закладів як потенційні місця для карантину. Хоча у Міністерстві запевнили, що ризики поширення коронавірусу – мінімальні, навіть якщо інфекцію виявлять у когось із евакуйованих, мешканці кількох областей реагували на це панічно. Вони намагалися блокувати заїзд до медзакладів та висували до влади безпідставні вимоги.
До прикладу, під Тернополем біля в'їзду у санаторій "Медобори" незадоволені влаштували молебень проти розміщення українців з Китаю у медзакладі.
Як пише Дивись.info, проти розміщення евакуйованих протестувала і Львівщина. Мешканці Винників та медпрацівники Львівського обласного госпіталю заблокували заїзд до медзакладу шинами.
У Гостомелі під Києвом прохання не розміщувати українців із Китаю опублікували депутати селищної ради, пише ВВС. Вони аргументували це тим, що у місцевій лікарні немає належних умов, щоб запобігти зараженню коронавірусом лікарів.
Протестувати вийшли і мешканці Нових Санжар на Полтавщині, де зрештою вирішили розмістити евакуйованих. Зараз заклад знаходиться під охороною.
Що кажуть у МОЗ?
Літак, яким летіли українці з Китаю, обслуговували медики. Вони запевнили, що у жодного пасажира не було виявлено симптомів коронавірусної інфекції.
Також 20 лютого у МОЗ повідомили, що зловмисники розповсюджували фейкову інформацію про начебто підтверджені випадки зараження коронавірусом. Насправді в Україні не зафіксовано жодного випадку хвороби.
Інші держави
Не лише Україна евакуює з Китаю своїх громадян. До прикладу, понад 800 американців з Китаю перевезли США. Також своїх громадян евакуювали Австралія, Японія, Франція, Німеччина, Польща, Італія, Іспанія, Португалія.
Утім, у цих державах сприйняли евакуацію співгромадян спокійно, і вона не призвела до поширення епідемії. Наприклад, у Польщі 30 громадян, яких евакуювали з Китаю та направили на карантин до військового шпиталю Вроцлава, 19 лютого виписали з лікувального закладу.