28 червня Єврокомісія опублікувала звіт про виконання Молдовою плану дій щодо візової лібералізації (ПДВЛ) – документа, в якому визначені умови скасування візового режиму для короткострокових поїздок до країн Шенгенського союзу. Євросоюз також схвалив перехід країни на другу, завершальну фазу ПДВЛ, пише "Коммерсант-Украина".
"Менш ніж за півтора року ви виконали вимоги першої фази ПДВЛ. Це відмінний результат … З нетерпінням чекаю того дня, коли ми зможемо скасувати необхідність оформлення віз для молдовських громадян", – заявила комісар ЄС з внутрішніх справ Сесілія Мальмстрем.
Прем'єр-міністр Молдови Влад Філат пообіцяв, що імплементація другої фази "буде такою ж швидкою". У Кишиневі вважають, що виконання ПДВЛ завершиться до кінця 2013 року.
До минулого тижня просування Молдови в безвізовому діалозі було синхронізовано з Україною. У грудні 2010 року Київ першим отримав текст ПДВЛ (Кишиневу цей документ був наданий в січні 2011 року), а згодом всі звіти Єврокомісії по двох країнах затверджувалися одночасно і з однаковими підсумковими рекомендаціями.
"Нинішнім рішенням Брюссель де-факто розділив "зв'язку" Україна і Молдова", – пояснив науковий директор Інституту євроатлантичної інтеграції Олександр Сушко.
Експерт зазначив, що ЄК підготувала проект звіту і по Україні, але поки не поспішає оприлюднювати його, чекаючи, поки Київ надішле в Брюссель листа про виконану роботу.
"Звіт негативний, він констатує відсутність прогресу, так що українській владі навіть вигідно, що він поки не публікується", – пояснив Сушко.
Джерела видання стверджують, що причиною цього стали проблеми з демократією в країні. Втім, в МЗС не втрачають надії, що до кінця липня український договір все ж буде підписаний.
"У найближчий час, ще до періоду літніх відпусток в ЄК, ми передамо в Брюссель інформацію про досягнутий Україною прогрес у виконанні рекомендацій. Після цього будемо вести з Брюсселем діалог", – повідомив представник департаменту Євросоюзу в МЗС Україні Єгор Божок.
Надії МЗС пов'язані з останнім пленарним тижнем нинішньої сесії Верховної ради, до порядку денного якої внесено низку проектів, передбачених ПДВЛ.
Нагадаємо, за інформацією УНІАН, підписання змін до договору між Україною та ЄС заблокувала віце-президент ЄК Вівіан Реддінг (відповідальна за правосуддя, фундаментальні права і громадянство).
Вона вважає неприпустимим підписання будь-яких договорів з Києвом в період, коли українське керівництво звинувачують у проведенні політичних репресій.
У той же час в українському МЗС не втрачають надії на те, що опір пані Реддінг вдасться подолати. Один зі співрозмовників "Комерсанта" розповів, що попередня домовленість з цього питання вже досягнута. "Ми очікуємо, що договір буде підписаний 23 липня на зустрічі міністрів закордонних справ Східного партнерства в Люксембурзі", – заявив дипломат.