Молдова почала несанкціонований відбір української електроенергії

2 Квітня 2012, 08:16

Про це пише газета «Коммерсанть-Украина».

1 квітня Молдова, незважаючи на відсутність контрактів, продовжила відбирати українську електроенергію. За словами начальника управління зовнішніх технологічних та економічних відносин НЕК «Укренерго», що забезпечує поставки електроенергії до Молдови, Юрія Кудренка, Кишинів відмовився підписати угоду, згідно з якою два найбільші постачальника – українська «ДТЕК Пауер Трейд» і Молдавська ГРЕС (розташована в Придністров'ї, входить до російської групи «Інтер РАО ЄЕС») – піднімають ціни на 20%. «Пауер Трейд» просить збільшити тариф до $ 0,075, Молдавська ГРЕС – до $ 0,073 за 1 кВт год.

Основна причина підвищення цін на електроенергію – значне зростання вартості газу, використовуваного для роботи турбін ГРЕС, говорить прес-секретар «Інтер РАО ЄЕС» Микола Горєлов.

«Зараз поставки електроенергії до Молдови для України збиткові. Постачальник закуповує її на внутрішньому ринку за вищою ціною, ніж продає», – зазначає високопоставлене джерело видання в Міненерго.

В Україні оптова ціна на електроенергію за рік зросла майже на 20% – з 561,9 грн за МВт год у березні 2011 року до 670,9 грн за МВт год у березні 2012 року.

«Крім того, збільшення ціни пов'язане з нерівномірним енергоспоживанням в Молдові. Через відсутність великих підприємств у цій країні коефіцієнт нерівномірності графіка навантажень (співвідношення поставок в нічний і денний час) дорівнює 0,35, тоді як в промислово розвинених країнах – 0,75-0,8», – стверджує співрозмовник видання.

В результаті поставлятися в країну з 1 квітня українська електроенергія буде оформлятися як сальдо-перетікання. Її ціна, згідно з постановою Нацкомісії регулювання електроенергетики, прирівнюється до оптової ринкової ціни, що на 20% вища вартості, запропонованої українською стороною.

«Чим більше Молдова тягне з підписанням договору з України, тим більше вона в результаті змушена буде заплатити», – відзначають в міністерстві.

Минулого тижня на засіданні профільної урядової комісії прем'єр-міністр Молдови Володимир Філат заявив, що більше 30% електроенергії в країну може поставляти Румунія.

Втім, Кудренко вважає, що для здійснення постачань з Румунії енергопотужності Молдови надто слабкі, а власних генеруючих потужностей країна не має.

Крім того, ціна на електроенергію в Румунії зараз на 28% вища за ту, яку пропонує Україна, додає голова правління альянсу «Нова Енергія України» Валерій Боровик.

«Румунія зараз сама веде переговори про закупівлю електроенергії в Україні», – відзначає експерт.

Однак відключити енергосистеми України та Молдови не можна, оскільки через територію сусідньої країни електроенергія транспортується до частини населених пунктів Одеської області, пояснює Кудренко.

Експерти вважають, що Україна зможе кваліфікувати несанкціонований відбір електроенергії як злодійство і домогтися відшкодування збитку в міжнародних судах.