«Мобілізувати націю» — Велика Британія випробувала систему лазерної зброї DragonFire

Світ
24 Січня 2024, 17:53

19 січня Міністерство Оборони Великої Британії опублікувало звіт під заголовком «Новий важливий етап для лазерної зброї, яка збільшить точність дій Збройних Сил Великобританії та зменшить залежність від високовартісних боєприпасів». За інформацією, яку опублікувало міністерство, під час випробувань на військовому полігоні Hebrides Range система лазерної енергонаправленої зброї DragonFire (LDEW) в тестовому режимі здійснила перший високоточний постріл лазерною зброєю проти повітряних цілей.

Дальність дії DragonFire не розголошується, але у звіті наголошують, що це засіб ближньої протиповітряної боротьби, який може атакувати будь-яку видиму ціль. Важливою є також здатність системи DragonFire відслідковувати рухомі повітряні та морські цілі з високою точністю на великих відстанях.

DragonFire використовує британські технології для ймовірного ураження високопотужним лазером на великих відстанях. DragonFire може поцілити «в ціль розміром з 1 фунтову монету» (приблизно розміром з українську монету номіналом в 5 гривень) на відстані одного кілометра. Нова британська лазерно-енергетична зброя може атакувати цілі зі швидкістю світла, використовуючи інтенсивний лазерний промінь для прорізання цілі.

Витрати на використання такої лазерної зброї протягом 10 секунд дорівнюють витратам на застосування звичайного домашнього обігрівача протягом лише однієї години. Таким чином, ця система лазерної енергонаправленої зброї має потенціал стати довготривалою й економічно вигідною альтернативою військових завдань, для яких наразі виконують лише ракети.

Вартість експлуатації лазера становитиме менше 10 фунтів – приблизно 470 гривень – за постріл.

Проектом DragonFire керує Лабораторія Наукових та Технологічних Досліджень Оборони (Dstl) від імені Міноборони Великобританії, спільно з промисловими бізнес-партнерами, такими як MBDA, Leonardo і QinetiQ. Cистема озброєння DragonFire є результатом спільних інвестицій у сумі £100 мільйонів від Міністерства оборони та компаній, які беруть участь у проєкті. У 2017 році Дослідницька Програма Головного наукового радника МО Великобританії уклала контракт на £30 мільйонів з консорціумом DragonFire для дослідження потенціалу лазерної енергонаправленої зброї.

Британський міністр оборони, Грант Шапп, відзначив, що «це передове озброєння має потенціал докорінно змінити баланс сил на полі бою, зменшивши залежність від дорогих боєприпасів та мінімізувавши ризик випадкових пошкоджень». Додав, що «інвестиції в сучасні технології, такі як DragonFire, є критично необхідними в умовах зростання конфліктів у сучасному світі. Це допоможе нам зберегти стратегічну перевагу в бою та гарантувати безпеку нації».

Британське Міністерство оборони оголосило, що має намір профінансувати багатомільйонну програму для перенесення новітніх технологій з наукового середовища безпосередньо на поле бою. Шимон Фіма, директор стратегічних програм для британського МО, зазначив: «Результати випробування DragonFire на полігоні Hebrides Range довели, що у світі, в якому зростають загрози, наша увага повинна бути зосереджена на розширенні можливостей військових». Доктор Пол Холлінсхед, Головний виконавчий директор Лабораторія Наукових та Технологічних Досліджень Оборони (Dstl), додав, що нещодавні випробування дозволили Британії досягти значного поступу «в реалізації потенційних можливостей і розумінні загроз, які ставлять керовані енергетичні засоби. Експертиза Dstl є критичною для підготовки Збройних Сил до майбутнього».

В понеділок, 22 січня, в ефірі британського BBC, міністр оборони Грант Шаппс заявив, що Велика Британія повинна бути «готовою до війни», зауваживши, що країна «переходить з післявоєнного світу в передвоєнний», і що «наші противники тепер більш згуртовані й використовують все більш вдосконалену зброю», а кількість конфліктів у світі зараз найвища з часів Другої Світової.

Шаппс також додав, що «не має на меті нікого лякати», але Велика Британія має бути готовою, а також вірно розуміти епоху.

В середу, 24 січня, Тобіас Еллвуд, британський депутат від консерваторів, сказав в ефірі Sky News, що у світі «є відчуття 1939 року», і що Британія не готова до того, «що наближається з-за горизонту». Еллвуд висловив думку, що після десятиліть миру, які наступили після Холодної Війни, зростає відчуття, що авторитарні держави можуть «експлуатувати нашу нерішучість, наші вагання і, можливо, наше небажання дійсно продемонструвати силу», маючи на увазі вторгнення Росії в Україну.

У середу головнокомандувач Британської Армії Сер Патрік Сандерс, під час свого виступу на Міжнародній виставці броньованих транспортних засобів заявив, що британці повинні бути готові служити в армії у разі війни з Росією, й закликав владу «мобілізувати націю». Наголосив, що зараз він не бачить потреби в загальній мобілізації. Сандерс підкреслив необхідність переосмислення британською громадськістю ситуації в світі, щоб бути психологічно готовими в разі потреби взяти участь у військовому конфлікті з Росією. За його словами, Британія повинна тренувати та оснащувати так звану громадянську армію, щоб підготувати країну до можливої сухопутної війни. Водночас він додав, що навіть цього буде недостатньо, вказавши на британських союзників у східній та північній Європі, які вже «закладають основи для загальнонаціональної мобілізації».

У своєму виступі в середу сер Патрік сказав, що Велика Британія не може лише покладатися на свою морську та повітряну перевагу: «Ми повинні мати можливість впевнено вести війну на суходолі та перемагати». Сандерс зазначив, що Британії потрібна «армія, яка готова до швидкого розгортання, щоб забезпечити перший ешелон і поставити ресурси другому, а також тренувати й оснащувати громадянську армію, яка потім зможе приєднатися».