Міжнародний суд розпочав розслідування військових злочинів у Кот-д’Івуарі

4 Жовтня 2011, 09:07

Палата досудового слухання МКС погодилася з доводами прокурора щодо юрисдикції і характеру вчинених злочинів. Судді задовольнили запит обвинувача про початок розслідування військових злочинів і злочинів проти людства, які були здійснені у цій країні після 28 листопада 2010 року.

Наприкінці 2010 року незалежна виборча комісія оголосила, що в ході вільних, справедливих, прозорих і демократичних виборів в Кот-д'Івуарі переміг лідер опозиції Алассан Уаттару. Проте колишній президент Гбагбо відмовився визнати ці результати і віддати кермо влади своєму наступникові. Це призвело до затяжного політичної кризи, який супроводжувався збройними сутичками, погіршенням гуманітарної ситуації, грубими порушеннями прав людини та вчиненням злочинів.

11 квітня колишній івуарійський президент Лоран Гбагбо, після декількох місяців ігнорування результатів виборів, здався новій владі. Приведення до присяги президента Уаттари стало одним з головних кроків на шляху до відновлення конституційного порядку.

Судді також доручили прокурору надати протягом місяця будь-яку додаткову інформацію щодо інших відповідних злочинів, які могли бути здійснені в Кот-д'Івуарі в період з 2002 по 2010 рік включно.

У своєму поданні суддям прокурор МКС вказав, що в цей період, щонайменше, три тисячі чоловік були вбиті, 72 людини зникли безвісти та 520 – стали жертвами довільних арештів. Також повідомлялось про більш ніж 100 випадків згвалтувань.

МКСвперше розглядати справу щодо країни, яка не є учасником Римського статуту, і її досьє не було направлено до МКС Радою Безпеки ООН. Однак Кот-д'Івуар ще 2003 року заявив, що визнає юрисдикцію МКС. Це зобов'язання підтверджено новою владою країни у травні нинішнього року.

Як повідомлялось, у лютому Верховна Рада України схвалила направлення миротворчого контингенту для надання підтримки Операції ООН у Кот-д'Івуарі.

У квітні українські вертолітники взяли участь у атаках на військові об’єкти, які контролюють прихильники лідера Кот-д'Івуара Лорана Гбагбо, який втратив легітимність.

Згодом, міністр оборони Михайло Єжель заявив, що українські миротворці в Кот-д'Івуарі залишаться виконувати свою місію, не дивлячись на загострення ситуації в цій країні.