Міжнародні спостерігачі: закон про вибори не дає ефективних важелів, як працювати з його порушниками

28 Вересня 2012, 07:34

"Окружні виборчі комісії, ми зараз можемо бачити, вони відкриті для наглядачів, але не весь час. У них є закриті сесії, коли вони вирішують всі питання. І також є відкриті, але вони дуже формальні, вони просто показують наглядачам, журналістам і партіям результати уже", – зазначив він.

"Зараз іде дискусія вже, що всі рішення, насправді, приймаються за закритими дверима", – уточнив спостерігач.

Новотні позитивно оцінив заборону "виборчого туризму" – голосування за відкріпними талонами в інших регіонах.

"Ми визнали цей позитивний крок", – додав він.

При цьому він зауважив, що ENEMO "уже помітили багато проблем і маніпуляцій".

"Наприклад, деякі технічні партії висувають одну й ту саму особу, що й партія опозиції, щоб вони не могли працювати в дільничних комісіях. Або представники технічних партій, які подають кандидатів в члени дільничних комісій, від багатьох партій представляється одна особа", – розповів він.

"Ми помітили багато порушень в самій виборчій кампанії: використання адміністративного ресурсу, купівля голосів. І ми бачимо, що закон про вибори не дає ефективних важелів, як працювати з тими кандидатами, які порушують закон. І вони отримують лише попередження", – заявив Новотні.

Читайте також: Царство адмінресурсу: опозиція може втратити голоси у регіонах, де влада непопулярна

Відповідаючи на питання, як впливає арешт лідерів опозиції Юлії Тимошенко і Юрія Луценка на легітимність результатів, він заявив: "Так. Це є проблема".

Спостерігач також висловив переконання, що якщо на дільницях "використовувати камери, то на них треба також записувати і процес підрахунку голосів".

"Використання відеокамер – це новий крок і він може викликати також деякі негативні моменти, якщо не поклопотатися про конфіденційність голосування, не подбати про те, щоб усі камери функціонували", – зазначив Новотні.