Міжнародні партнери України з дедалі більшою стурбованістю стежать за подіями, пов'язаними з рішенням Конституційного суду (щодо е-декларування). Про це повідомило посольство США в Україні у Twitter у понеділок, 2 листопада.
Мова йде про США, Велику Британію, Канаду, ЄС, Японію та Німеччину.
«Ми закликаємо усі сторони об'єднатись у діалозі, прийняти цей виклик та знайти рішення кризи. Це потрібно для відновлення віри людей у те, що держава здатна як боротися з корупцією, так і продовжувати закріплений Конституцією України європейський та євроатлантичний курс», – йдеться у повідомленні.
— U.S. Embassy Kyiv (@USEmbassyKyiv) November 2, 2020
Нагадаємо, 27 жовтня КСУ визнав неконституційною кримінальну відповідальність за неправдиві дані в деклараціях та скасував низку повноважень НАЗК. Внаслідок цього рішення НАЗК закрило реєстр е-декларацій. Також, тепер неможливо призначити обраних осіб на посади в органах місцевого самоврядування після місцевих виборів – оскільки НАЗК не може провести необхідної спеціальної перевірки. Крім того, стало відомо, що рішення КСУ бентежать ЄС і можуть стати підставою для призупинення безвізу. Однак, згодом міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина повідомила, що наразі питання щодо перегляду безвізового режиму України з ЄС на порядку денному немає – оскільки роки щодо вирішення ситуації з останнім рішенням КСУ свідчать про намір продовжувати реформи.
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба повідомив, що рішення КСУ створює проблеми у відносинах з міжнародними партнерами.
29 жовтня Кабмін ухвалив розпорядження, яким зобов'язав НАЗК відновити доступ громадянам до реєстру декларацій чиновників та забезпечити механізм їхньої спецперевірки. Також, президент Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт №4288 «Про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства», згідно з яким припиняються повноваження складу КСУ.