Алла Лазарева головна редакторка «The Ukrainian Week, Edition Francaise», керівниця напрямку іномовлення, власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

Міжнародне енергетичне агентство: попит на викопне паливо все ще «занадто високий»

24 Жовтня 2023, 18:43

За місяць до початку Конференції ООН з питань зміни клімату (COP28) в Дубаї Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) гучно б’є на сполох. Незважаючи на бум чистих технологій, попит на викопне паливо, ймовірно, залишиться «занадто високим», щоб досягти кліматичної мети Паризької угоди 2015 року та зупинити зростання середньої глобальної температури на 1,5°C вище доіндустріального рівня, попереджає агентство. У щойно оприлюдненому звіті  МЕА наголошує, що “незважаючи на вражаюче зростання чистої енергії”, викиди парникових газів залишатимуться досить високими, а це обіцяє в нинішньому столітті підвищити середню глобальну температуру приблизно ще на 2,4°C.

Звіт приурочений до переговорів на 28-й Конференції ООН з питань зміни клімату в Дубаї з 30 листопада по 12 грудня, де майбутнє викопного палива, як очікується, стане предметом жвавих дебатів. «Ціна бездіяльності може бути величезною», – попереджає текст завдовжки в 354 сторінки, що ставить на меті спрогнозувати, яким буде світ енергетики у 2030 році.

Документ констатує певний прогрес: інвестиції в екологічно чисту енергетику зросли з 2020 року на 40%, але  для досягнення максимальної мети щодо потепління на 1,5°C «необхідна інша політика», наполягає агентство. Попри те, що за оцінками Організації країн-експортерів нафти (ОПЕК), світ потребуватиме викопного палива ще багато років, Фатіх Біроль, виконавчий директор Міжнародного енергетичного агентства, наголошує: «Традиційні енергетичні ринки сьогодні напружені та нестабільні, тому твердження про те, ніби нафта і газ є безпечним або надійним вибором для світу, є необґрунтованими».

Читайте також: Геть від викопної енергії!

Французький щоденний часопис Le Monde нагадує: «Одним з основних завдань у боротьбі зі зміною клімату є відмова від викопного палива». У перспективі 28-ої Конференції в Дубаї, Генеральний секретар ООН Антоніу Гуттеріш здійснює, як зазначає  Le Monde, «наступальну дипломатію». Зокрема, він закликає лідерів таких країн як Бразилія, Канада, Барбадосу і Тувалу,очільників Європейського Союзу,  а також таких неурядових гравців, як губернатор Каліфорнії Гевін Ньюсом, мер Лондона Садік Хан і страховик Allianz, піднятися на трибуну та зробити все можливе й неможливе, щоб започаткувати, нарешті, нову світову кліматичну політику. Натомість Китай та США слова не матимуть. Це – непрямий спосіб вказати пальцем на тих, хто робить недостатньо для скорочення шкідливих викидів у атомсферу.

Окрім прямих екологічних цілей, яким присвячена мабутня кліматична конференція ООН у Дубаї, президент ОАЕ Мухаммед бен Зейд Аль Нахайян заявив про своє бажання скористатися нагодою та організувати під час цього міжнародного заходу зустріч Зеленського й Путіна. Про це повідомляє ліванська газета L’orient le jour. Міжнародна преса оцінює перспективи таких переговорів як “непевні”, проте, як зазначає видання, Папа Римський та Джо Байден були ознайомлені з ініціативою та “схвально про неї висловилися”. На даний момент ні Путін, ні Зеленський не підтвердили свою участь у конференції, але прихильники швидких переговорів між Москвою та Києвом посилаються на майбутню подію як на потенційний майданчик для “переговорів”.