Так, міжнародна організація Freedom House рішуче засудила прийняті Верховною Радою закони як такі, що обмежують права людини, і закликала президента Віктора Януковича їх відхилити.
«Мені сумно спостерігати, як демократично обраний уряд України все більше віддаляється від демократичних прагнень народу України», – сказав голова організації Девід Кремер.
На думку президента Європарламенту Мартіна Шульца підписання прийнятих Радою законів поверне Україну до радянського минулого. Він закликав Януковича в жодному разі не підписувати закони і нагадав, що двері в ЄС залишаються відчиненими для України.
"Проте, ми повинні бачити чітку прихильність української влади щодо серйозності і щирості європейської інтеграції України. Останні події не тільки не поважають волю людей, які протестують на Майдані, а й можуть віддалити Україну з європейського шляху і, в дійсності, від цивілізованого світу", – зазначив Шульц.
Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики і політики безпеки, віце-президент Європейської комісії Кетрін Ештон поширила заяву про негайну необхідність привести прийняті законодавчі поправки у відповідність з міжнародними зобов'язаннями країни.
«Я глибоко занепокоєна подіями в Києві. Деякі частини законодавства, що обмежують основні права громадян України, були поспішно проведені (через голосування) з очевидною неповагою парламентських процедур і демократичних принципів», – констатує верховний представник ЄС і відзначає, що особливо стурбована змінами в Кримінальному процесуальному кодексі, які накладають «тривожні обмеження на права зібрань, свободу слова і засоби масової інформації, і суперечать міжнародним зобов'язанням України».
Міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмайєр заявив, що президент Янукович обрав шлях, який веде у безвихідь.
"Обмеження громадянських прав тільки ще далі відкине Україну від Європи…Репресії не можуть бути відповіддю на політично відмінні дебати", – підкреслюється у заяві, яка розміщена на офіційному сайті Міністерства закордонних справ Німеччини.
Голова Комітету Європарламенту у закордонних справах Ельмар Брок переконаний, що закони «обмежують основні свободи громадян України і підривають незалежність українських законодавців».
«Якщо президент їх підпише, то дасть чіткий сигнал своїм громадянам і міжнародним партнерам України, що він вводив їх в оману і ніколи поділяв принципів демократії, верховенства закону і поваги до основних свобод і прав людини», – наголосив європарламентар.
Посол Європейського Союзу в Україні Ян Томбінські наголосив, що закони слід ухвалювати, дотримуючись належних процедур.
"В іншому випадку довіра до демократичних інституцій та правової системи опиняється під загрозою", – заявив посол ЄС.
Відомі іноземні політики та державні діячі також коментували сумнозвісні закони, обговорюючи їх у соціальних мережах. Єврокомісар з розширення і європейської політики сусідства Штефан Фюле написав у Twitter, що нові закони суперечать європейським прагненням і зобов'язанням щодо угоди про асоціацію.
«Глибоко стурбований новим законодавством, яке обмежує свободи і суперечить європейським прагненням і зобов'язанням перед Угодою про асоціацію», – написав євро комісар.
Тим часом, Міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт вважає, що події в Україні треба обговорити на зустрічі міністрів закордонних справ ЄС у Брюсселі в понеділок, 20 лютого. Про це він написав у Twitter, зазначивши, що «тепер з Києвом не може бути таких відносин, як були завжди».
Комісар з прав людини Ради Європи Нільс Мужнієкс у соціальних мережах закликав президента Віктора Януковича ветувати закони, які були прийняті Верховною Радою.
Згодом, після аналізу цих законів, Мужнієкс заявив, що вони загрожують фундаментальним правам людини, "включаючи свободу висловлювання думки, об'єднань і зборів"
"Стурбований поправками Україні, що обмежують права людини включно зі свободою вираження поглядів, зібрань та асоціацій. Закликаю Президента ветувати їх", – йдеться у твіті.
Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський назвав події у Верховній Раді України зловісними. "Зловісні події в українському парламенті сьогодні. Чи Україна вирішила вибрати іншу дорогу, ніж до Європи та до європейських цінностей?", – зазначив Сікорський усвоєму Twitter.
Екс-голова Європарламенту Єжи Бузек зазначив у Twitter, що Україна «скочується у недемократичний вакуум». «Сумно, що українська влада обрала репресії замість діалогу і компромісу з Євромайданом», – написав політик.
У Державному департаменті США переконані, що ухвалені закони є недемократичними:
«І процес і суть дій Ради примушують сумніватись у відданості України демократичним нормам. Справжня демократія не може функціонувати без діалогу, компромісів, права на мирну незгоду та закони, які підтримуються народом», – йдеться у заяві Державного департаменту США.
А Державний секретар США Джон Керрі вважає, що вони порушують норми ОБСЄ та ЄС і «позбавляють народ України права та шансу на майбутнє».
Представник з питань свободи засобів інформації ОБСЄ Дуня Міятович закликала владу України припинити намагання обмежити свободу слова і свободу засобів інформації у країні. Вона також висловила щире сподівання, що президент Віктор Янукович накладе вето на ці зміни, які, за її словами, можуть бути інтерпретовані довільно і призвести до непропорційних обмежень свободи засобів інформації й задушити критичні голоси.
Тим часом, у неурядовій міжнародній організації Transparency International, що спеціалізується на боротьбі з корупцією, виокремили закон «Про судоустрій і статус суддів», вимагаючи жорстоких санкцій для всіх причетних до його прийняття та набрання чинності. У заяві організації наголошується, що цей закон може знищити будь-які прояви громадської непокори в Україні, започаткує репресії та перетворить Україну на диктатуру. У Transparency International закликали Януковича ветувати закон, а якщо цього не станеться, організація вимагатиме від Європейського Союзу, США та міжнародних організацій ввести найжорсткіші санкції проти усіх посадовців, які причетні до появи та законопроекту №3879.
Нагадаємо, що 16 січня регіонали з комуністами прийняли закони, що обмежують права мітингувальників та дозволяють здійснювати заочне кримінальне провадження. Крім того, більшість прийняла скандальний законопроект про наклеп та законопроект про так званих "іноземних агентів". Незважаючи на заяви опозиційних фракцій, в яких вони вимагали не підписувати та скасувати рішення Верховної Ради, ухвалені 16 січня, як такі, що прийняті з грубим порушенням вимог Конституції та Регламенту Верховної Ради, спікер Володимир Рибак передав закони на підпис президенту Януковичу.
Цілком прогнозованою виявилася реакція Міністерства закордонних справ України на відгуки міжнародних організацій та офіційних осіб іноземних держав про прийняті закони. У Кожари переконані, що це не що інше, як «втручання у внутрішні справи України».
«Прийняті Верховною Радою 16 січня закони спрямовані на імплементацію в українське законодавство ряду норм, які вже існують в законодавстві більшості європейських держав, і відповідають загальновизнаним демократичним стандартам і міжнародним практикам», – заявив міністр МЗС Леонід Кожара під час зустрічі з керівництвом дипломатичних місій США та Європейського Союзу.