Документи, які свідчать про тисячі газових масок та засобів захисту від хімічної зброї, знайдені минулого тижня, активізували нові дебати щодо запасів хімічної зброї, зокрема іприту, у сил Каддафі.
Пентагон та міжнародні моніторингові організації заявляють, що запаси зброї, які залишилися після втечі Каддафі наразі знаходяться в безпеці. Проте, більш як 11 тон іприту, який зберігається в країні, все ще можуть потрапити до рук прибічників Каддафі.
Такий ризик підвищився після того, як нещодавно біля міста аль-Аджелат було знайдено склад з захисними масками, тисячами протипіхотних та протитанкових мін, які не охоронялися. Записи, знайдені на складі також свідчать, що 26 липня з аль-Аджелата в аль-Джуфрах було надіслано 2 тис газових масок та масок для захисту від хімічної зброї.
Обидва міста досі залишаються під контролем прибічників Каддафі. Існують також докази того, що з квітня по червень до Сірта було переправлено 7,5 тис газових масок, великі партії порошку для дезінфекції, десятки кілограм напалму та 20 вогнеметів.
Водночас, експерт британського дослідницького центру Quilliam Foundation Ноумен Бенотмен заявив, що з самого початку бомбардувань Лівії НАТО готувалося до того, що Каддафі може застосувати хімічну зброю. Але після того, як операції НАТО проти Каддафі посилились, ситуація може стати непередбачуваною. І хоча Каддафі ще у 2004 році припинив виробництво іприту, проте налагодити його знову не дуже важко.
Коментуючи таку можливість, Бенотмен також заявив, що із надійних джерел в Тріполі йому стало відомо, що два вчених з Росії та України з квітня перебували в столиці Лівії та допомагали уряду «озброювати армію хімічною зброєю». Бенотмен також додав, що вчені перебували у Лівії на приватних засадах, а не за наказом уряду.
Як повідомлялось, нещодавно китайські компанії, порушуючи санкції ООН, пропонували продати уряду Муаммара Каддафі великі обсяги зброї та амуніції загальною вартістю $200 млн.
Нагадаємо, раніше повідомлялось про те, що у Лівії знайшли документи, які свідчать про те, що західні спецслужби тісно співпрацювали з режимом Муамара Каддафі. Крім того, згідно з найденими документами, іноземні компанії допомогли Муаммару Каддафі налагодити широку систему стеження.