18 липня 2024 року в Національному музеї історії України відбулося відкриття виставки «Від моря до моря. Merest mereni». Виставка підкреслює важливість боротьби з незаконним обігом культурних цінностей, демонструючи приклад успішного протидії цьому явищу. Експонати, представлені на виставці, це артефакти з України, які були врятовані естонськими правоохоронцями від контрабандистів. На виставці представлено 274 археологічні знахідки, повернуті Українською державою в травні цього року. Серед них — золоті та срібні прикраси скіфського та римського періодів, хозарська збруя, а також монети Візантії та середньовічної Європи. Наприклад, монета короля Норвегії та Данії Маґнуса І Доброго, який виховувався при дворі Великого князя Київського Ярослава Мудрого, є унікальною для українських музеїв.
Назва виставки також відсилає до концепції Міжмор’я, яка передбачає створення альянсу країн від Балтійського до Чорного й Адріатичного морів. Цю ідею висунув князь Адам Чорторийський у ранньомодерну добу як спосіб захисту Речі Посполитої і Європи від російської загрози. Сьогодні ця концепція набуває реальних обрисів завдяки активній співпраці України з країнами Балтії.
Виставка «Від моря до моря» також підкреслює міцні зв’язки між Україною та Естонією. Нині фінансова допомога Естонії Україні є найбільшою серед усіх країн світу відносно її бюджету. В експозиції також представлені дитячі книжки, видані українською мовою в Естонії для українських біженців після початку повномасштабної війни, а також інші предмети, що демонструють підтримку, що надає Естонія як на полі бою, так і в культурній сфері. Виставка також демонструє культурні та наукові зв’язки між країнами, включаючи перше видання праці Миколи Закревського про стародавній Київ, опубліковане в Естонії 1836 року.
Читайте також: Федір Андрощук: «Протягом усієї доби незалежності України ми бачимо девальвацію поняття “національний музей”»
На відкритті виставки Надзвичайна та Повноважна Посол Естонії Аннелі Кольк висловила надію на порятунок української культурної спадщини від російських атак, зазначивши, що Естонія як держава та суспільство робить усе можливе для підтримки України.
Генеральний директор Національного музею історії України Федір Андрощук у 2016 році, працюючи в Швеції, допоміг повернути в Україну знаменитий «меч вікінга» кінця Х — початку ХІ століття, який був знайдений нелегально на Львівщині й вивезений з України. Цю зброю конфіскували з білоруської вантажівки естонські митники. Завдяки розслідуванню СБУ було встановлено, що меч був знайдений в Україні, і розкрито міжнародну злочинну групу, яка займалася контрабандою історичних цінностей. Тепер «меч вікінга» вперше експонують на виставці «Від моря до моря. Merest mereni».
Поповнення експозиції врятованих пам’яток триває. Днями стало відомо, що Офіс Генпрокурора спільно з Нацполіцією передали до фондів музею унікальний скарб із трьох срібних римських злитків третього століття, які були врятовані від нелегального продажу та повернуті державі. Таких злитків у світі нині існує тільки одинадцять.