Між Ізраїлем та «Ісламським джихадом» перемир’я – що спровокувало нове загострення в регіоні

8 Серпня 2022, 22:00

Ізраїль і палестинське бойове угруповання «Ісламський джихад» ввечері в неділю оголосили про перемир'я, яке називають «напруженим», адже режиму тиші передував найбільший спалах обстрілів на кордоні Гази за більш ніж рік часу.

AP News пише, що ізраїльські сили завдавали ударів по палестинських об’єктах на цих вихідних, втім обстріли зменшилися до того часу, коли перемир’я набуло чинності о 23:30. Про це оголосили в окремих заявах «Ісламський джихад», а потім Ізраїль. 

Офіційні особи Гази заявили, що наразі відомо про 44 вбитих палестинців, майже половина з яких цивільні, включаючи 15 дітей. Ізраїль заявив, що деякі із загиблих були вбиті ракетами, випущеними з Гази. В палестинському угрупованні всю відповідальність за смерті перекладають на Ізраїль. Як повідомила влада Тель-Авіву, завдяки системі «Залізний Купол», серед ізраїльтян загиблих немає. 

У п'ятницю Ізраїль завдав превентивних ударів проти ймовірного нападу «Ісламського джихаду», метою якого могла бути помста за арешт лідера угруповання Бассама аль-Сааді на окупованому Західному березі. Це в Армії оборони Ізраїлю назвали антитерористичною операцією «Світанок», у перший день якої вбили ватажків угруповання. Командирів «Ісламського джихаду» Тайсір Джабарі та Халед Мансур ліквідували під час нападів у п'ятницю та суботу відповідно.

Читайте також: Світові медіа про візит Пелосі на Тайвань: «Смілива принциповість» чи «незлагоджена стратегія»

У відповідь «Ісламський джихад» випустив по Ізраїлю сотні ракет. На прес-конференції в Тегерані генеральний секретар угруповання Зіяд аль-Накхала заявив, що Каїр за посередництвом «працюватиме, щоб забезпечити звільнення» аль-Сааді.

Після оголошення перемир’я Ізраїль також зняв безпекові обмеження для південних ізраїльських громад. Бої називають найгіршими з часів 11-денної війни між Ізраїлем і ХАМАС минулого року. Сьогодні вже після оголошення режиму тиші  «Ісламський джихад» двічі його порушив – за 7 і за 20 хв після оголошення припинення вогню. 

Недільне перемир'я відбулося за посередництва Єгипту та за допомоги ООН і Катару. Арабська агенція новин AlJazeera посилається на Зіяд аль-Нахала, який заявив, що однією з ключових причин режиму тиші є єгипетська гарантія того, що країна буде працювати над звільненням двох лідерів палестинського угруповання, яке більшість західних країн визнає терористичним. Йдеться про Халіля Ававду та Бассема аль-Сааді, яких утримує Ізраїль.

AlJazeera пише, що арешт аль-Сааді минулого тижня на окупованому Західному березі річки Йордан став одним із ключових приводів для останньої ескалації.

The Times of Israel пише з посиланням на високопоставленого чиновника у коментарі громадському мовнику Kan, що Катар відіграв значну роль у сприянні припиненню вогню між Ізраїлем та палестинським «Ісламським джихадом». Анонімний коментатор вважає заслугою хороші відносини, що склалися за останній рік з Катаром та Єгиптом, який був головним посередником у конфлікті.

Припинення вогню не обіцяє довгострокового вирішення протистояння між контрольованим бойовиками Сектором Гази та Ізраїлем, який разом з Єгиптом блокував прибережний анклав з 2007 року, пише про перемир’я The Washington Times. Угода дозволила гуманітарній допомозі дістатися до Гази вперше після того, як Ізраїль припинив зовнішні постачання на початку минулого тижня.