Майкл Бініон журналіст, дописувач The Times

Між двох лих: ані Сунак, ані Трасс не надихають виборців у Великій Британії

Світ
23 Серпня 2022, 19:58

Гіршого періоду для обрання нового прем’єр-міністра Великої Британії годі уявити! Двоє консерваторів Ріші Сунак і Ліз Трасс мотаються по всій країні, намагаючись завоювати більшість голосів однопартійців, аби зайняти місце Бориса Джонсона на чолі партії та уряду. Тимчасом у країні все йде шкереберть.

Рівень інфляції сягнув 13% — це найвищий показник за останні 40 років. Рахунки за комунальні послуги зросли на понад 300% — більшість родин просто не здатні оплатити газ та електроенергію. Залізничники влаштовують страйки через падіння рівня життя. Надалі слід очікувати страйків медпрацівників, поштарів і навіть юристів з кримінальних справ. У британських аеропортах панує хаос: тисячі рейсів скасовано внаслідок нестачі кадрів. Рекордна кількість пацієнтів чекає в черзі на термінові операції, позаяк Національна служба охорони здоров’я не справляється з безліччю хірургічних втручань, відкладених через пандемію Covid-19. Внаслідок рекордної, досі не баченої у Великій Британії, спеки (температура повітря сягає до 40°C) понад 3 тис. осіб померли, залізничні колії деформувалися, зростає тривога щодо зміни клімату і загроз для сільського господарства, оскільки посуха (найгірша за останні 44 роки) призвела до посушливості на більшості територій Англії. Єдина добра новина за останній час: англійська жіноча команда з футболу перемогла на Чемпіонаті Європи серед жінок.

Виборців обурює дрейфування й застій в уряді після того, як Борис Джонсон змушений був подати у відставку через численні скандали й брехні. Він тимчасово виконує обов’язки прем’єра, а наступника призначать не раніше 5 вересня. Однак уряд заледве функціонує: усі важливі рішення лишають на розгляд нового прем’єр-міністра, а Борис Джонсон поїхав у відпустку в Хорватію. Обіцянки про допомогу малозабезпеченим сім’ям з величезними рахунками за газ та електроенергію постійно змінюються, адже міністри занепокоєно спостерігають за стагнацією економіки й стрімким зростанням цін.

Підхід до обрання нового прем’єр-міністра збентежив та обурив багатьох виборців. Це не загальні вибори, на яких уся країна обирає членів парламенту, а отже й людину, яка очолить уряд. Натомість голосують тільки депутати від Консервативної партії й зареєстровані члени цієї партії. Йдеться про дуже вузьке коло (щонайбільше 160 тис. осіб, тобто близько 0,29% населення). Члени партії аж ніяк не можуть репрезентувати всю країну: більшість — білі чоловіки похилого віку, які мешкають у заможній південній частині Великої Британії, переважно в Лондоні. У них доволі традиціоналістичні погляди: вони виступають за скорочення податків, не підтримують втручання уряду в економіку і консервативні в питаннях сексу й моралі.

Читайте також: Наступному приготуватися: Хто замінить Боріса Джонсона на посаді премʼєра

І Трасс, і Сунак нині намагаються догодити таким виборцям. Так само, як усіх британців, їх здебільшого хвилює падіння рівня і зростання вартості життя. Проте більшість консерваторів не згодні на підвищення податків, які забезпечать урядову допомогу для біднішого населення. Ліз Трасс обіцяє знизити податки, а Сунак, який був міністром фінансів, поки не подав у відставку з Джонсонового Кабінету міністрів, вважає це божевіллям. За його словами, якщо знизити податки, доведеться позичати величезні кошти для покриття урядової допомоги малозабезпеченим британцям або зменшувати вартість енергоресурсів. Натомість, як він каже, позики призведуть до зростання інфляції.

Обидва претенденти позиціонують себе політиками на кшталт Марґарет Тетчер — однієї з найбільш могутніх і впливових прем’єр-міністрів від Консервативної партії. Трасс намагається вдягатись, як Тетчер, багато говорить про «свободу» і «вибір», а також нагадує, що Тетчер підтримувала зниження податків. Трасс палко закликає допомагати Україні й впроваджувати жорстку політику щодо Росії. Вона звинуватила Сунака в занадто м’якому підході до Китаю.

Тимчасом Сунак запевняє, що дотримується тетчерівської політики, жорстко регулюючи витрати і наполягаючи на необхідності взяти під контроль інфляцію, перш ніж знижувати податки. Він дуже солодкомовний і привабливий, а також заможний, адже його дружина — дочка одного з найбагатших людей Індії. Чимало людей вважає, що він занадто багатий і не може зрозуміти проблем бідних та економічні виклики зростання цін на енергоресурси. Він користується значно більшою популярністю, порівняно з Ліз Трасс. Однак до неї більш прихильні члени Консервативної партії, тому скидається на те, що вона й здобуде більшість голосів і стане прем’єркою.

Ніхто не знає, чи потрапить Трасс в уряд Сунака і навпаки Сунак — в уряд Трасс. Вони вдаються до дедалі жорсткішої риторики, звинувачуючи одне одного в недбалому ставленні до економіки. Такі звинувачення грають на руку опозиційній Лейбористській партії, яка попереджає, що жоден із кандидатів не підходить для країни. Що довше точитимуться суперечки, то більше підтримки лейбористи здобудуть серед пересічних виборців. А, отже, на наступних загальних виборах, що відбудуться за два роки, консерватори, вірогідно, програють. На думку багатьох консерваторів, обмін «люб’язностями» між Трасс і Сунаком у теледебатах призводить до розколу в партії, внаслідок якого прихильникам двох кандидатів у майбутньому буде важко співпрацювати.

Велика Британія — не єдина країна Заходу, яка потерпає через вторгнення Росії в Україну і різке зростання цін на нафту й газ. Уся Західна Європа постала перед суттєвим дефіцитом газу, і ЄС розробляє плани, щоб скоротити споживання газу на 15% і запровадити нормування в усіх країнах-членах. Велику Британію це не стосується, позаяк вона вже не входить до складу ЄС. Уряд поки не анонсував жодних планів з огляду на кризу постачання енергоресурсів. Велика Британія купує в Росії лише 3% свого газу, але світові ціни на газ зросли настільки, що енергетична криза зачепила британських споживачів не менше, ніж інших.

Незалежно від того, хто переможе у вересні, новому прем’єр-міністрові доведеться терміново вирішувати нагальні кризи. Настрої в країні обурливі й тривожні, тож знадобиться майстерне політичне лідерство для відновлення довіри до влади. Новий прем’єр-міністр буде вже четвертим за останні шість років. На думку багатьох аналітиків, нинішня політична система Великої Британії — нестабільна і розхитана, а повага до демократичних інституцій стрімко падає. Усе це відбувається на тлі відставання британської економіки від конкурентів, нестачі робочої сили й економічних проблем у зв’язку з Brexit, а також суттєвого падіння довіри до політиків з огляду на скандали за Бориса Джонсона і брак належного політичного реагування на кризи.

Ані Трасс, ані Сунак виборців не надихають. Під час виборчої кампанії одна дитина запропонувала, щоб наступним прем’єр-міністром був Ларрі. А це кіт, що мешкає у резиденції прем’єр-міністра на Даунінг-стріт.