Місцеві вибори. Зе-адмінресурс: що Зеленський робить у регіонах на прикладі Кропивницького

Політика
14 Вересня 2020, 12:08

Вже кілька тижнів поспіль Володимир Зеленський відвідує обласні центри з нібито офіційними візитами, головною подією в яких стає презентація кандидатів від партії «Слуга народу» на місцевих виборах. Зеленського оголошують як президента, проте на сценах відсутні не лише президентські штандарти, передбачені протоколом, а й часто будь-яка державна символіка. Натомість, присутня символіка виборчої кампанії «Слуги народу».

 

Під час одного з таких заходів у Кропивницькому навіть презентували нового голову ОДА, Андрія Назаренка. І це відбулося не у приміщенні обладміністрації, і не перед її працівниками. Це сталося перед сумішшю партійного активу та чиновників області на зеленій сцені.

 

Зважаючи на ці факти, виникають сумніви, що візит президента справді можна назвати «офіційним» та «робочим». Справжня мета візиту стає зрозумілішою, якщо оцінити, де президент зосередив найбільше уваги.

 

Читайте також: Нейтральні кандидати Кропивницького

 

1. Президент не приїхав знайомитися з областю

 

Хоча це було б логічно, адже він ще жодного разу не відвідував регіон за період свого президентства. Проте ознайомчі візити, зазвичай, мають значно насиченіші програми, тривають не один день і мають на виході якісь конкретні результати у вигляді прийняття рішень. Нічого з цього не відбулося.

 

2. Під час візиту не провели важливих нарад і не презентувати важливих документів

 

Дійсно, після виступу президента голова обласного осередку «Слуги народу» Микита Потуpаєв пpезентував стpатегію pозвитку області  до 2027 pоку, проте її затвердили депутати обласної ради ще в березні 2020 року. Стратегію розробляли департаменти обласної адміністрації і до її створення не причетні ані Микита Потураєв, ані представники партії «Слуга народу», які навіть не представлені серед депутатів, які голосували за рішення.

 

3. Також не відкрили нових об'єктів

 

Так, Зеленський відвідав щойно відpеконстpуйовaний міський ЦНAП «Пpозоpий офіс», до спорудження якого він не має жодного стосунку, та облaсну споpтшколу олімпійського pезеpву №2, pеконстpукція якої вже тpивaє близько тpьох років. Під вивіскою пpогpaми «Велике будівництво» лише завершуватимуть ремонтні роботи. Саме там каратисти вручили Зеленському іменний чорний пояс. Отже, жодного об’єкту шостий президент не відкрив.

 

Читайте також: Миколаївщина перед виборами

 

4. Представлення голови ОДА стало другорядним

 

Попередній голова Кіровоградської ОДА Андрій Балонь був затриманий на хабарі, після чого Зеленський досить довго не міг підібрати йому заміну. Для області було би досить логічно, щоб наступника представив саме президент. Однак представлення відбулося «між іншим», так би мовити – щоб двічі не вставати. Новопризначений очільник, Андрій Назаренко, вийшов на зелену сцену, зачитав коротку промову з листочка і пішов. Більше про нього під час візиту президента ніхто не згадував. Тому складно назвати головною метою поїздки саме це.

 

5. Агітація за «Слугу народу»

 

Це може здатися дивним, але й така мета не виглядала головною . Інакше формат зустрічі був би інакшим – президент зустрівся б зі значно ширшою аудиторією. Захід був би публічним у найширшому сенсі. Натомість, на зустрічі з президентом були присутні тільки чиновники та партійці.

 

Читайте також: Черкаські пріоритети "слуг"

 

Саме на цю аудиторію й був націлений візит – показати, що місцеві чиновники особисто відповідальні за результат партії «слуг» на місцевих виборах. Це не просто ознака використання адмінресурсу – це він і є, відвертий і нічим не прикритий.

 

Власне, про використання адмінресурсу одразу ж заговорили спостерігачі ОПОРА практично у всіх містах, відвіданих Зеленським. «Представлення голови ОДА під час «розширеного представлення команди «Слуги народу» (цитата з прес релізу) та в оточені брендованої символіки має ознаки використання адміністративного ресурсу. Як і участь у заході «Слуги народу» під час робочої поїдки президента. Також у цьому заході в робочий час брали участь держслужбовці різних рівнів. Але на сьогодні виборчий процес ще не розпочався, тому ми можемо говорити не про порушення виборчого законодавства, а про ознаки адміністративного ресурсу», – зазначила координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Кіровоградській області Зоя Лебідь.

 

Використання адмінресурсу – звучить не дуже добре, проте не матиме жодних юридичних наслідків, адже під час візиту Зеленського вибори ще офіційно не розпочались. А от порушення норм Закону «Про запобігання корупції», якщо воно буде доведене – матиме. Мова йде про заборону використання службових повноважень чи свого становища. Слід додати, що ст. 364 Кримінального кодексу передбачає кримінальну відповідальність за скоєння такого злочину, як зловживання владою або службовим становищем. Що чекає президента, який публічно порушує закони? Напевне, арешт і суд. Принаймні, так мало б бути. Але тільки після завершення повноважень, адже кожен президент користується правом недоторканності поки перебуває на посаді.