На виборах до Верховної Ради Полтавщина стала регіоном, де «Слуга народу» отримала приголомшливий успіх: в округах програли «мастодонти» виборчих перегонів включно з олігархом Костянтином Жеваго, поступившись представникам так званої «команди президента». Лише два з восьми округів виграли висуванці не цієї політсили. Вибори до місцевих органів влади, логічно, перетворяться, з одного боку, на спробу «команди Зеленського» посилити успіх і завоювати обласну, міські ради та посади в ОТГ, а з іншого – на спробу реваншу «старих» партій та місцевих лідерів.
Саме цим пояснюється наявність значної кількості місцевих партійних утворень в області, на тлі яких всеукраїнські партії відчутно поступаються кадровим складом. Наприклад, про свою участь у виборах уже заявила партія «Довіра». Її лідер – чинний нардеп від 147-го округу Олег Кулініч. Раніше він був представником фракції «Відродження», нині – однойменного з партією депутатського об'єднання. Про її підтримку вже заявив чинний голова облради Олександр Біленький, низка міських голів райцентрів, керівників районів, тергромад, чинних та колишніх чиновників різних рівнів.
Для учасників виборчих перегонів присутність фракції в обласній раді означає можливість впливати на голосування про, наприклад, дозволи на розробку надр. Полтавщина, за даними «Нафтогазу», дає 40% усього українського газу. Також це – лобіювання земельних питань, адже область – один із провідних українських регіонів в аграрному виробництві.
Читайте також: Черкащина перед виборами
Один із чільних представників «Довіри», згаданий вище голова облради Біленький, зайняв нинішню посаду як представник БПП. Колишній голова ОДА Головко та його заступник Пісоцький теж представляли партію експрезидента. У лютому 2019-го в ОДА пройшли обшуки у справі НАБУ про корупцію на реконструкції аеропорту та доріг. Обидва чиновники втратили посади, Полтавщина отримала нового голову ОДА – от тільки підозр «попередникам» так і не висунуто. Ця корупційна історія знекровила полтавську БПП та відштовхнула прихильників. На парламентських виборах торік на Полтавщині вже партія Євросолідарність отримала 5,36% голосів, тоді як загалом по Україні – 8,1%. І тепер Порошенко анонсує, що у списку ЄС – полтавська громадська діячка Юлія Городчаніна, яка жодної політичної ваги в місті ще не має. Це означає, що партія Порошенка в області намагається повністю оновитися.
І в місті, і в області, і в районах значну конкуренцію їй складуть ще кілька суто місцевих політичних утворень. Наприклад, «Рідне місто». Колишній голова облдержадміністрації до Майдану Олександр Удовіченко вже заявив про намір змагатися за крісло мера обласного центру, фракція цієї партії у міськраді входить до тимчасової більшості, її представник є заступником міського голови. Ця партія також заявила про участь у виборах і до обласної ради, куди підуть соратники Удовіченка, чий авторитет у політсилі надвисокий.
А от два міських голови найбільших міст Полтавщини — колишній мер Полтави Олександр Мамай (нині у Полтаві в.о. міського голови) та чинний голова промислового Кременчука Віталій Малецький братимуть участь у виборах на боці партії «За майбутнє». Першого усунули з посади силами чергової коаліції в міськраді. До того Мамай певний час був членом «Партії регіонів» та противником декомунізації. Зараз його кампанія побудована на старих випробуваних методах: концерти, дитячі заходи, роздача продуктових наборів, подарунків. Представник ОПОРА в регіоні Костянтин Донченко вважає це порушенням, однак поліція, за словами її речника Юрія Сулаєва, наразі лише фіксує це.
Щодо Кременчука, то «свій» міський голова від партії «За майбутнє» – вагомий козир у боротьбі олігарха Ігоря Коломойського за розташований у місті Кременчуцький нафтопереробний завод (30% продукції нафтопереробки країни, що дає 5,6% надходжень державного бюджету). Окрім того, чинний мер Малецький не приховує лояльності до нардепа Юрія Шаповалова (колишній представник Партії регіонів, потім — групи «Відродження», а тепер групи «Партія «За майбутнє») та має поки що найбільшу фракцію у Кременчуцькій міськраді. Свій інтерес тут мають і представники «Слуги народу», адже брат соратника чинного президента Юрія Корявченкова Сергій володіє Рижівським гранітним кар'єром. Однак їхній кандидат на посаду міського голови (представлений, до того ж, у Полтаві) – місцевий бізнесмен-будівельник Сергій Порчирян, який у політиці помічений не був протягом останніх щонайменше п'яти років.
Читайте також: Чернігівщина перед виборами
При цьому на локальному рівні є вірогідність співпраці СН та «За майбутнє». Племінник згаданого нардепа Шаповалова Сергій Мовчан – нардеп-мажоритарник від «Слуги народу». Не варто скидати з рахунків і олігарха Костянтина Жеваго, якому теж важливо зберегти вплив у Кременчузі та сусідніх Горішніх Плавнях, де розташований Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат. Жеваго через своїх людей у різних фракціях спробує поширити вплив.
Ще один колишній мер обласного центру Андрій Матковський учергове змінив політичну силу і вже заявив про балотування на посаду міського голови від «Батьківщини». Раніше він керував фракцією БПП у міськраді. Ще раніше був у тій-таки «Батьківщині». Нинішня міська організація партії Тимошенко була проти появи Матковського. Попри публічні протести, голову осередка Олега Бєлоножка та депутатів міськради усунули зі складу бюро, а в.о. керівника призначили Матковського, залучивши його людей до бюро. Це рішення прийняла президія партії, а підписала Юлія Тимошенко. Кампанія Матковського фактично стартувала, на його боці — монополія на ринку зовнішньої реклами в місті. Також від його імені та з його агітацією роздають продуктові набори й подарунки, про що свідчить моніторинг ОПОРА. Нагадаємо, що торік на виборах до парламенту на Полтавщині за «Батьківщину» проголосували понад 10% виборців.
Чинний в.о. мера, секретар міськради Олександр Шамота теж рекламує себе й теж візьме участь у виборах зі своїми людьми. Як і його експартнер, а нині опонент Сергій Каплін, який теж привернув увагу величезною кількістю зовнішньої реклами в Полтаві.
Традиційно братиме участь у виборах і ВО «Свобода». Попри нестачу кадрів та втрату активних членів. Так, наприклад, член фракції «Свободи» у міськраді Полтави Вадим Ямщиков братиме участь у виборах від… «Слуги народу». Натомість разом зі «Свободою» знов – екснардеп Юрій Бублик. У свою каденцію в парламенті він представляв БПП, вступивши у публічне протистояння зі «Свободою». Тепер Бублик став кандидатом на посаду міського голови від цієї партії. Обласна «Свобода» вже закликала «союзні» політичні сили підтримувати її на виборах і до міських рад, і до обласної. В обох органах нині є фракції цієї політичної сили.
«Опозиційна платформа «За життя» на торішніх виборах до парламенту була третьою з результатом 10,12% в області. Нині за Полтавщину відповідає нардеп Ілля Кива, який саме тут починав свою кар'єру керівника батальйону поліції «Полтавщина», а до того представляв «Правий сектор». Проти нього в 2014 році мітингувала частина бійців, після чого батальйон розформували. Кива був радником Авакова, працював у різних управліннях поліції, очолював Соцпартію, до парламенту потрапив від ОПЗЖ, а незадовго до початку фактичної виборчої кампанії був призначений керівником обласної організації. Нині вже точно відомо, що у Полтаві на посаду міського голови балотуватиметься Оксана Деркач, колишня секретарка міськради, колишня членкиня Партії регіонів, яка пізніше співпрацювала з «Рідним містом». Однак у протистоянні цієї групи з тодішнім мером Мамаєм пристала на бік останнього. Тепер з Мамаєм її шляхи розійшлися, а зі старими соратниками – ні.
Читайте також: Хмельниччина перед виборами
«Слуга народу» почала свою агітацію на Полтавщині задовго до дати офіційного старту виборчої кампанії. Її потенційні учасники списків до рад різних рівнів вражають строкатістю. Настільки, що нардеп-мажоритарник Костянтин Касай назвав це «партійним бл…твом» та публічно підтвердив ці свої слова. Вони стосувалися «торгівлі білетами на місцевих виборах». Депутатка від іншого округу Анастасія Ляшенко вважає, що Президент про це не знає і пропонує звертатися до нього. Це в області, а в Полтаві на посаду міського голову висунули вже офіційно Сергія Іващенка, бізнесмена, який до того взагалі не був помічений у «великій» політиці. Він є директором ТОВ «Будівельна компанія «Комбінат виробничих підприємств» і депутатом Щербанівської сільради. Серед кандидатів у депутати, окрім згаданого колишнього «свободівця» Ямщикова, – Іван Ксенжук (помічник нардепа Андрія Бобляха), Юрій Нестуля (голова консультативної ради Інституту аналітики та адвокації), Альона Гончаренко (директорка громадської організації «Полтавська платформа»), Борис Калюжин (директор ТОВ «ГСН» (мережа місцевих магазинів косметики та побутової хімії «Астера»). Своїх представників у списках матимуть і нардепи, і голова ОДА Олег Синьогубов, і сам Іващенко. Окрім того, у штабі працює чимало людей із раніше неупередженого телеканалу PTV (Полтавське телебачення). Іващенко та його люди, а також «Слуга народу» на Полтавщині розраховують потужно «зайти» в ради різних рівнів, користуючись відносно високим рейтингом партії в області. Торік на виборах до Верховної Ради за «команду Зеленського» віддали свої голоси понад 314 тис. жителів області, а це 52,53% виборців, які прийшли на дільниці.