Місцеві вибори. Кропивницький: нейтральні кандидати та неактуальність перейменування

Політика
29 Серпня 2020, 18:27

Судячи з наявної в місті політичної реклами, виборчу кампанію розпочали партії «Пропозиція», «Перспектива міста», «За майбутнє», ОПЗЖ, «Батьківщина», «Рідне місто» та «Слуга народу». Найближчим часом до них, очевидно, приєднаються й інші відомі політичні бренди.

 

Читайте також: Чекащина. Мер-бунтар і проблемне місто

 

Зв’язки і вплив

Чинний міський голова Кропивницького та підприємець Андрій Райкович висуватисметься від партії «Пропозиція», до якої також увійшов колишній голова Кіровоградської ОДА, екс-регіонал та один з найпотужніших підприємців-аграріїв Сергій Кузьменко. Він же спробує себе на виборах мера Олександрії, другого за величиною міста області. Обоє раніше представляли БПП й досі не втратили впливу на вже оновлену «Європейську Солідарність» (яка не збирається висувати своїх кандидатів). Обоє з тактичних міркувань, щоб розширити електоральну базу, вирішили висуватися від ідеологічно нейтрального політичного проєкту.

 

Зв'язок «Пропозиції» та Євросолідарності в області проявлений передусім через особу голови обласної організації партії екс-президента – Сергія Коваленка. Він виходець із Олександрії, тривалий час працював із «аграрієм» Кузьменком. Саме Кузьменко запросив Коваленка на посаду свого заступника у Кіровоградській ОДА. Після приходу до влади Зеленського, Коваленка звільнили з ОДА, але призначили директором Кропивницького ЦНАПу. Отже тепер у підпорядкуванні мера міста Райковича.

 

На користь голови облцентру, а також партій «Пропозиція» та ЄС, працюють медіа-група CBN (два сайти, телеканал і три газети) та Перша Електронна газета, які належіть місцевим впливовим підприємцям. Колись комунальна «Вечірня газета» також зберігає лояльність до Райковича.

 

Серед опонентів чинного мера найбільш помітний Артем Стрижаков, екс-регоінал, підприємець, який балотується від власної політичної структури «Перспектива міста», з тих же міркувань, що і його візаві. У свою чергу, його непублічно підтримують ОПЗЖ і президентська «Слуга народу». Обидві партії, ймовірно, щоб підіграти Стрижакову, висуватимуть слабких технічних кандидатів: «нове обличчя» Ольга Ковальова-Алокілі від СН та від ОПЗЖ Анатолій Ларін, однофамілець екс-голови ОДА Сергія Ларіна і депутат Кропивницької міськради. Технологія нових облич на цих виборах не спрацює як це було на минулорічних парламентських. Обидва кандидати гратимуть виключно на посилення партійного бренду.

 

«Слуг народу» також підтримують і інші впливові бізнесмени регіону, зокрема т.зв. «заводчанє» Павло Штутман, Євген Бахмач, Ігор Волков. Волкова вже презентували як лідера списку в обласну раду від «слуг». За часів Януковича Волков був секретарем на той час ще Кіровоградської міськради і одним із лідерів місцевої організації Партії Регіонів. За часів Порошенка – очолював фракцію БПП в міськраді.

 

Список «Слуг» до міської ради очолив підприємець Михайло Бєжан, помічник нардепа СН Олександра Дануци, депутат міськради і колишній керівник обласного УКРОПу.

 

ОПЗЖ, судячи з біл-бордів, які з’явилися в області, в обласну раду веде особисто один із лідерів «Опозиційної платформи», нардеп Сергій Ларін, який вважається людиною Сергія Льовочкіна. Працював заступником Льовочкіна в Адміністрації Віктора Януковича, очолював Кіровоградську ОДА, а водночас і обласну організацію Партії Регіонів. Можна додати, що заступниками Ларіна в ОДА працювали два його ж наступники: вищезгаданий Кузьменко та Андрій Ніколаєнко, нині нардеп від «Батьківщини».

 

Місцеву ОПЗЖ, окрім самого Ларіна та групи Фірташа-Льовочкіна, фінансово підтримує Вадим Волканов, багаторічний начальник відділу захисту прав споживачів. З місцевих медіа лояльно ставляться до Ларіна і його партії медіа-група CBN, газета «21-й канал», телеканал TTV та сайти «Дозор» і «Центр Кировоградских Новостей».

 

Стрижакову теж забезпечують медіа підтримку сайти «Дозор» і «Центр Кировоградских Новостей». Під впливом «слуг» перебувають: телеканал TTV (пов'язаний з Волковим) та сайт «Кіровоград24» (пов'язаний з Дануцою).

 

Читайте також: Харків між Кернесом і Кернесом

 

Друга когорта

У боротьбу фаворитів спробує втрутитися нардеп попереднього скликання Олександр Горбунов. Нещодавно він очолив осередок партії «За майбутнє», покинувши непрохідний «Народний фронт». Горбунов активно боротиметься за «патріотичний» електорат, та за тих, хто голосує за «господарників-професіоналів». Передусім це електоральне поле Райковича.

 

Штаби кандидатів уже почали суперечку в соцмережах стосовно того, хто більше зробив для міста: Райкович, як міський голова, чи Горбунов, як член Бюджетного комітету Ради, який лобіював виділення субвенцій місту. Очевидно, що через це участь Горбунова у кампанії вигідна й групі підтримки Стрижакова. Лояльними до Горбунова можна назвати сайти «КропивницькийUA» (його власний) та «Без купюр» (дружній).

 

Місцева «Батьківщина» збирається висувати на посаду міського голови керівника своєї фракції у міськраді, підприємця Олександра Цертія. Батьківщина у Кропивницькому має сталий електорат, а її депутати – високий особистий рейтинг на тих округах, з якими вони працюють. На минулих виборах партія не висувала свого кандидата, а одразу підтримала Райковича.

 

Хоча цього разу партія матиме кандидата, але на перемогу Цертій не надто  сподівається. Скоріше його похід на вибори стане мобілізуючим фактором для електорату «Батьківщини». У разі другого туру Цертій і партія можуть знову підтримати мера Райковича. Партія Юлії Тимошенко також має дружні до себе медіа-ресурси: сайти «Прожектор» та «Трибуна» (пов’язані з Цертієм), а також «Златопіль» та «Точка доступу».

 

Інтригою залишається участь у перегонах секретаря міськради, підприємця Андрія Табалова, який очолює осередок партії «Наш край». На минулих виборах він зайняв третє місце, а у другому турі підтримав Райковича. Цього разу він може або підтримати Райковича вже у першому турі, або ще раз спробувати свої сили.

 

Окрім партії «Наш край», Табалова підтримує партія «Рідне місто». Родина Табалових контролює сайти «Рідний край» і «З перших уст». Найпопулярніший у місті новинний портал «Гречка» теж має дуже лояльну до нього інформаційну політику.

 

Ще одна парламентська партія, яка боротиметься за владу в регіоні, це партія «Голос», яку очолює депутатка Кропивницької міськради Валентина Яремчук. Вона ж, імовірно, балотуватиметься і в міські голови. Яремчук потрапила до міськради за списком БПП та за підтримки відомих у місті підприємців Онулів, у яких колись працювала. Тому може розраховувати на медіа-підтримку з боку порталу «Акула», який належить Онулам.

 

ВО «Свобода» теж збирається йти на вибори, однак значних фінансових ресурсів вони не мають. На міського голову, ймовірно, висуватимуть голову фракції у міськраді Сергія Капітонова. Медіапідтримку їм надає сайт «Утренний город».

 

Читайте також: Миколаїівщина. Сильні жінки і трампівські гасла

 

Безпекова ситуація

Суттєвою відмінністю від попередніх місцевих виборів стане відсутність теми перейменування міста. На попередніх місцевих виборах саме вона стала однією з ключових для більшості кандидатів. Унікальність ситуації полягала у потужній пропаганді не проти перейменування міста, а на користь повернення йому назви часів Російської імперії – «Єлисаветград». Навколо підтримки цієї ідеї згуртувались і найвпливовіші підприємці та політики, і УПЦ Московського патріархату. Ця «м’яка сила» російської пропаганди має суттєвий вплив на Кіровоградщині. Повернення «імператорської назви» підтримували і БПП, і Опоблок, і Стрижаков, і Райкович. Проукраїнський варіант «Кропивницький» із нинішніх претендентів в очільники міста відкрито просував лише Горбунов.

 

Нині ж теми уникатимуть всі, окрім ОПЗЖ. Вона стала електорально невигідною. Більшість кропивничан вже звикли до нової назви і змирилися з нею, тому нові спроби спекулювати на цьому питанні викликають несприйняття.

 

Спогади про перейменування для більшості містян травматичні, пов’язані з конфліктами та непримиренними суперечками, тому Горбунову невигідно нагадувати про свою роль у перейменуванні, щоб не асоціюватися з цим. У той же час, новий виток перейменування – це нові конфлікти, нові травми, нові зміни, а більшість виборців таких змін не люблять. Тема залишиться лише для проросійських маргіналів, які збираються голосувати за партії на кшталт ОПЗЖ. Вони готові до будь-яких змін, які наблизять до Росії.