Місцеві вибори. Чернігівщина: демарш голови ОДА й нові та призабуті обличчя «слуг»

Політика
21 Вересня 2020, 18:05

Голова чернігівської облдержадміністрації Андрій Прокопенко написав у Facebook, що йде у відставку в суботу, 12 вересня. Причина — голова «позбавлений» впливу на кадри та формування списку кандидатів до облради. Тому він не поглиблюватиме «конфлікт», який може нашкодити Зеленському й партії. Минув рівно місяць відтоді, як про відставку голови заговорили вперше. При цьому ще на початку серпня Прокопенко активно брав участь у підготовці чернігівських «слуг» до виборів.

Скріншот з відеозвернення про відставку Андрія Прокопенка

Хто такий Прокопенко й що за конфлікт

Прокопенко — 37-річний політтехнолог, який роками працював на виборах. Він з’явився в команді Зеленського рік тому. Щонайменше його агенція робила соціологію для партії «слуг», а сам Прокопенко поїхав до Одеси, щоб очолити їхній штаб під час парламентських виборів. 

 

Згодом Зеленський призначив Прокопенка головою чернігівської облдержадміністрації, де він і залишався останні десять місяців. Попри те, що Прокопенко — киянин, у Чернігові його знають. Він став депутатом обласної ради від «Нашого краю» у 2015-му, але відмовився від мандату через два роки каденції.

 

Заява про відставку могла бути «ходом» Прокопенка для привернення уваги й здобуття бажаного впливу. Проте область напередодні виборів таки може лишитися без голови. У вівторок, 16 вересня, Кабмін погодив відставку керівника ОДА.

 

«Конфлікт», який вирішив не поглиблювати Прокопенко, вочевидь, стосується його та нардепа Павла Халімона. Той очолює чернігівський штаб СН. Влітку, коли чинний міський голова роз’їжджав областю з концертами, завішував місто банерами «було/стало» й активно піарив себе на місцевих телеканалах, чернігівські «слуги» майже не займалися просуванням, натомість винесли на публіку суперечку.

 

На початку серпня чернігівська СН провела першу конференцію, де Прокопенко виступав зі сцени, а Халімон через відеоз’язок. Був на самоізоляції. На конференції засвітилися перші кандидати в міськраду, у місцевих виданнях почала з’являтися реклама. Аж раптом, за два тижні, місцеве інтернет-видання «ПіК» опублікувало новину з посиланням на власні джерела: нардеп від «слуг» Халімон збирає підписи за відставку голови.

Нардеп Халімон на першій чернігівській конференції  СН у серні. Фото Gorod.cn.ua

Після призначення Прокопенка, інтернет-видання «ПіК» пов’язують саме з ним. Щонайменше дві людини робили сюжети одночасно для сайту й для облдержадміністрації, як от журналістка Альона Середа, яку також називають прессекретаркою Прокопенка.

 

Халімон інформацію про підписи спростував. Проте депутати облради таки зібрали пресконференцію, щоб «наїхати» на голову, мовляв, він занедбав обласний санаторій. Представники п’яти із семи фракцій дали Прокопенку тиждень, щоб знайти фінансування для закладу.

 

Одразу після пресконференції видання «ПіК» опублікувало різкий матеріал у бік Халімона. Мовляв, очільник осередку партії не займається нею, а «робить подарунок» чинному міському голові — головному конкуренту «слуг» — бо навіть «недовіра» голові вплине на рейтинг «слуг». Видання натякнуло, що Халімон може «зливати» вибори меру-конкуренту та, можливо, «перейшов уже в суто комерційну площину».

 

Халімон відповідав спокійніше, мовляв, конфлікту з головою ОДА немає, однак їхні погляди на організацію місцевих виборів відрізняються. «Але це не означає, що він не буде брати участь у місцевих виборах і балотуватися від нашої політичної сили», — запевнив Павло Халімон у коментарі чернігівському суспільному мовнику.

 

Хоч видання «ПіК» і писало, що санаторій згадали лише під вибори, а Прокопенко продовжував відбиватися від депутатів, фінансування за тиждень знайшли. Відбулося певне затишшя, але, ймовірно, не все уладналося між теперішнім очільником штабу та очільником із минулих виборів. Під час активної частини конфлікту до Чернігова навіть приїздив спікер Верховної Ради Дмитро Разумков, можливо, аби втрутитися й, дійсно, не зрізати рейтинги партії.

 

На початку вересня до Чернігова мав приїхати й Зеленський, але візит скасували, так і не оголосивши офіційно. Підписаного указу про звільнення ще немає. Прокопенко досі голова облдержадміністрації, а видання «Пік» тим часом присвятило глузливий сюжет депутату облради, одному з тих, який організовував пресконференцію, щоби виставити Прокопенку претензії через санаторій та пригрозити «висловленням недовіри».

 

Читайте також: Сумщина. Три колони в півночі

 

Мер із колишніх депутатів 

Банери «Чернігів обирає нового мера» в місті з’явилися дещо раніше, ніж партія остаточно визначилися — якого. Серед тих, хто обирав кандидата, були й нардеп Халімон та голова області Прокопенко.

 

Чернігівські «слуги» мали кілька варіантів щодо майбутнього кандидата. Його шукали серед чернігівських нардепів СН: або мажоритарник Олег Семінський, або «списочник» Сергій Гривко. Інший варіант: хтось із чинних депутатів чернігівської міськради від «Нашого краю» — перевізник Сергій Вакуленко або забудовник Максим Черненок (був також секретарем міськради). Щодо «Нашого краю», то й чинний голова ОДА, і нардепи Халімон та Гривко — вихідці з цієї партії.

 

Інший варіант — депутат позаминулого скликання від «УДАРу» — забудовник Юрій Тарасовець. У часи депутатства він очолював земельну комісію. Піти в мери йому запропонував нардеп Семінський за кавою у грудні. Вони знайомі понад 15 років. Тарасовець іде першим номером у списку до міськради.

Тарасовець в оточенні нардепів від СН з Чернігівщини. Фото з Facebook Юрія Тарасовця

За даними ОПОРА, чернігівські «слуги» не проводили передчасної публічної виборчої активності, обмежившись загальними банерами. Лише нещодавно Тарасовець почав з’являтися на ще вільних білбордах, значну частину яких зайняв чинний міський голова. Тому містом катаються автівки з його фото й періодично зупиняються постояти в людних місцях.

 

Тарасовець активно ходить на інтерв’ю до блогерів та журналістів і розповідає, що зміни в Чернігові, до яких апелює в агітації чинний мер, лише косметичні й дуже дорогі. Тоді як він — забудовник — знає, що труби й асфальт можна класти дешевше. Це він і обіцяє робити.

 

Якщо чинний мер обіцяв Чернігову сміттєпереробний завод, то Тарасовець каже про сміттєсортувальний. Кандидат від «слуг» також анонсував «Соціальну картку чернігівця» — без грошей, але з бонусами. Буцім «його команда» розробляла її аж шість років.

 

Тарасовець каже, що між ним і чинним мером немає конфліктів. Проте одна суперечка точно існує. Батько Тарасовця — власник найбільшого чернігівського банку. У заставі родинного банку перебувало майно чернігівської швейної фабрики, яке у той же час перейшло у власність іншої компанії. Тарасовці вважають рішення незаконним. «Влад (Атрошенко – Ред.) допоміг, щоб це майно переписали на іншу особу», – заявив Юрій Тарасовець у інтерв’ю «Суспільне.Чернігів» у вересні.

Юрій Тарасовець з нардепом та очільником осередку партії «слуг» Павлом Халімоном в офісі партії в Чернігові. Фото з Facebook Юрія Тарасовця

 

Читайте також: На кого розраховують "слуги" Черкащини 

 

Як «слуги» опинилися в міськраді ще до виборів

Перші кандидати на місцеві з’явилися ще в серпні. Співбесіди тоді проводили народні депутати «слуг» із Чернігівщини та голова облдержадміністрації Прокопенко.

 

До «слуг» перейшли п’ять чинних депутатів міськради від «Нашого краю» — два перевізники Сергій Вакуленко, Володимир Козир та забудовник Максим Черненок (голова ОДА в одному з інтерв’ю назвав їх «друзями Тарасовця»), чернігівський ректор Микола Носко та головна лікарка дитячої поліклініки Ганна Якубова. Усі вони вже оголосили, що створюють у міськраді групу СН. Так «слуги» з’явилися в мерії ще за місяць до виборів. Чернігівський «Наш край» досі мав найбільшу кількість депутатів у міськраді. Цією партією опікувався Валерій Давиденко, загиблий нардеп із Чернігівщини.

Максим Черненок, чинний депутат міськради, колишній секретар міськради, перейшов з «Нашого краю» до «слуг» і йде третім номером до міськради. Фото Gorod.cn.ua

Щодо ректора — він 15 років очолює Чернігівський національний університет і до «Нашого краю» був у «Партії регіонів». Нині ректор сказав, що йде зі «слугами», бо він «державна людина» й не може бути з «недержавної політики».

 

Читайте також: Харкіщвина. Три плюс один

 

Кого «слуги» ведуть на місцеві в Чернігові

 

Першу десятку списку до міської та обласної ради чернігівські слуги оголосили в п’ятницю 18 вересня. Там є родичі нардепів, чинні депутати та колишні.

 

Декілька людей пов’язані з нардепом Халімоном. Другий номер до облради — дружина Халімона, а десятий — дружина помічника нардепа, яка нині є головою прилуцької райдержадміністрації. Другий номер до міськради — помічниця Халімона на громадських засадах. Керівницю чернігівської швейної фабрики «Елегант», акції якої має кандидат в мери Тарасовець, оголосили одночасно у двох списках. 

 

Також в списках є син Валерія Зуба, нардепа від СН, та брат Юлії Свириденко, першої заступниці міністра економіки, яка колись виконувала обов’язки голови Чернігівської облдержадміністрації.

 

Список до обласної ради очолює Олена Дмитренко — голова Козелецької ОТГ, яка ще три місяці тому приїздила на конференцію партії чинного мера Чернігова. Є там також чинний депутат облради від «Батьківщини» Дмитро Іванов та депутат з міськради Корюківки й одної сільради.

Іван Чаус, який має відпочинковий комплекс на Чернігівщині, і вже був депутатом облради від «регіоналів», тепер іде туди зі «слугами». Ще один новий чернігівський «слуга» — бізнесмен Берестовий, засновник митно-брокерської фірми. У 2005 році був заступником голови облдержадміністрації. Головою саме тоді був Владислав Атрошенко — чинний мер Чернігова.

Як зазначив Прокопенко у своєму інтерв’ю, місцеві — не парламентські, тут голосують не за партії, а за конкретних людей. Без «старих облич» у Чернігові «слугам» уже не обійтися. У списках хоч є нові люди, не причетні до місцевої політики, проте вистачає і старих, і призабутих.