Щасливці, які встигли зняти гроші з депозитів, або ті, в кого депозитні договори закінчаться найближчим часом, неодмінно зіткнуться з проблемою: що робити з цими коштами далі? Особливо це стосується громадян із достатньо великими власними заощадженнями, наприклад, більшими за 250 000– 300 000 грн або 50 000 євро. Таку суму швидко в магазині не витратиш.
«Саме зараз, коли ціни на нерухомість падають, є можливість придбати віллу у Франції чи Іспанії з гарною знижкою, – радить Марія Коноваленко, директор ТОВ «Мітропа Юкрейн». – Через кілька років нерухомість можна буде вигідно продати або залишити в спадок дітям».
Останні 5 років українці активно купували нерухомість за кордоном. Особливо швидко зростали інвестиції до Болгарії, Туреччини, Єгипту, ОАЕ. Цікавляться наші й дорогою класикою – будинками чи віллами у Швейцарії, Франції, Іспанії, Австрії та Німеччині. «В українців лише зросло бажання купити власний затишний куточок Франції або Хорватії подалі від політичних негараздів, – вважає Марія Кравець, керівник консалтингової компанії з питань нерухомості за кордоном «Афеніда». – Інвестори спрямовують капітали на стабільні ринки».
ВІКНО В ПАРИЖ
Більшість опитаних Тижнем експертів погоджуються, що найчастіше українці інвестують у закордонну нерухомість з подвійною метою: для особистого проживання та щоб заробити на подальшому перепродажі.
«До кризи наші громадяни частіше купували житло, аби отримати інвестиційний прибуток, – пояснює Марія Коноваленко і як приклад вказує на Єгипет. – Проте українці вельми практичні люди: придбання має приносити радість відпочинку за кордоном, візу (наприклад, вільне пересування країнами Європи), прибуток від можливої оренди чи зростання цін на нерухомість. Для цього ідеально підходить Болгарія». Сьогодні, на думку експерта, нерухомість частіше купують для власного користування або надійного збереження капіталу, тому надають перевагу Франції, Монако, Чехії та Іспанії. Ті, хто має дуже великі статки й може дозволити собі житло класу люкс, надають перевагу Швейцарії. «Навряд чи можна знайти ще одну країну з таким унікальним поєднанням соціальної та політичної стабільності, високим рівнем життя, красою природного ландшафту,» – ділиться враженнями своїх клієнтів Олександр Піддубний, директор Міжнародної девелоперської компанії AESI. Більшість громадян навіть не здогадуються, що ця країна приваблива ще й з точки зору інвестицій. Рівень наповнюваності офісних приміщень у Швейцарії суттєво перевищує показники найбільших мегаполісів Європи. «Це не країна, де заробляють гроші, – уточнює Олександр Піддубний. – Це країна, де їх можна зберегти та примножити».
Інвестувати в нерухомість у ОАЕ, Іспанії, Болгарії, Єгипті чи Туреччині рекомендує Наталія Вакуленко, директор компанії OKTA TERRA Real Estate & Property Consulting. Наприклад, в Об’єднаних Арабських Еміратах вигідно купувати нерухомість на початковій стадії будівництва. Під час перепродажу вартість цього житла може зрости на 30-50 %, залежно від розташування об’єкта. Варто додати, що саме в цих країнах найчастіше вкладають кошти в готельно-туристичну нерухомість. А от Марія Кравець звертає увагу на Панаму. Дохідність від здавання в оренду квартири або офісу (здебільшого це довготривала оренда) – буде 8-10%, дохідність від апартаментів в кондо-отелі сягає 16%. І це при тому, що в Панамі для квартир вхідний рівень цін – $1600 за м2, для апартаментів в кондо-отелі – $3 500 за м2.
ЦІНА ПИТАННЯ
Ось тут ми й підійшли до найголовнішого – скільки треба мати в кишені, щоб стати власником закордонної нерухомості? Як не дивно, стартовий капітал може виявитися значно нижчим, ніж вартість одно-двокімнатної квартирки в Києві чи більш пристойного житла в обласних центрах.
«Якщо до мене приходять клієнти з сумою 50 000 євро, я їм раджу вкладати в нерухомість у Болгарії, – ділиться досвідом Марія Коноваленко. – Адже ціни там ще зростають, є гарантована оренда, легко отримати візу, близько їхати, легко адаптуватися до країни й навіть залишитися жити!»
На думку Олександра Піддубного, головним критерієм формування вартості об’єктів елітної нерухомості залишається не вік будівлі, а мальовниче розташування, близькість до міської інфраструктури, а також площа прибудинкової земельної ділянки. В Швейцарії найдорожчими є передмістя Женеви, Лозанни, Монтре. А найдешевші, якщо так можна сказати про цю країну, – старі вілли та котеджі на земельних ділянках у сільській місцевості, поблизу промислових зон, розташованих на рівнині, вдалині від Женевського озера та гірськолижних курортів. Лише за 29 000 євро можна придбати нерухомість у Болгарії. «За таку ціну ви стаєте власником квартири-студії площею 35 м2, у комплексі з басейном, практично на пляжі,» – каже Наталія Вакуленко. Причому житло можна придбати на півроку. А якщо здавати його в оренду, то отримувати дохід до 6% річних від вартості квартири. А ось чого категорично не радять робити – так це купувати житло в інших країнах самостійно, без допомоги фахівців. Нюанси законодавства можуть бути такими, що без допомоги в них не розібратись. І тоді замість інвестицій у нерухомість можна втратити гроші та час.