Місяць після Мінська: втрата Дебальцевого, бої у Широкиному та понад 60 загиблих

13 Березня 2015, 16:19

За результатами нічних перемовин лідерів України, Німеччини, Франції та Росії у Мінську 12 лютого, оприлюднили документ під назвою «Комплекс заходів щодо виконання Мінських угод». Текст із 13 пунктів заклав головні параметри нового перемир’я на Донбасі.


«Негайне і всеосяжне припинення вогню в окремих районах Донецької та Луганської областей України і його суворе виконання, починаючи з 00:00 (київський час) 15 лютого 2015 року».

Починаючи з 00:00 15 лютого, за інформацією української сторони, яку неодноразово підтверджували спостерігачі ОБСЄ, не сталося жодного дня без пострілів на Донбасі. Водночас, інтенсивність вогню на більшості ділянок зони АТО у перші дні перемир’я дійсно скоротилася. За словами речника АТО Андрія Лисенка, за три доби з 15 до 18 лютого зафіксували 253 удари з боку терористів. Для порівняння, лише за добу 14 лютого, яку в прес-центрі АТО назвали «найгарячішою» за останні місяці, бойовики відкривали вогонь 167 разів.

Водночас, після оголошення перемир’я бойовики не припинили атакувальні дії на дебальцевському плацдармі.

15 лютого бойовикам вдалося оточити окремі опорні пункти українських сил на плацдармі, а вже 17 лютого з’явилося повідомлення про бої в межах міста. 18 лютого стало відомо, що українські сили залишили Дебальцевський плацдарм.

Також читайте: Дебальцевський плацдарм: хроніка боїв.

Також протягом усього часу перемир’я бойовики атакували українські позиції у Широкиному. Згідно з повідомленнями, бойовики використовували танки та 120-мм міномети, які заборонені Мінськими домовленостями.

Читайте також: Бої за Широкине: хроніка подій

За словами президента Петра Порошенка 11 березня, за час нового перемир’я загинуло понад 60 українських військових, а понад 300 поранено.

За повідомленнями, штабу АТО бойовики з 15 лютого здійснили 877 обстрілів сил АТО, а найбільше атак за добу – 61 – здійснили 12 березня, рівно за місяць після мінських перемовин.


«Відведення всього важкого озброєння обома сторонами на рівні відстані з метою створення зони безпеки шириною мінімум 50 км один від одного для артилерійських систем калібром 100 мм і більше, зони безпеки шириною 70 км для РСЗВ і шириною 140 км для РСЗВ «Торнадо-С», «Ураган», «Смерч» і тактичних ракетних систем «Точка» («Точка У»)».

За інформацією української сторони, сили АТО здійснили чотири хвилі відведення важких озброєнь від лінії зіткнення, які завершилися 8 березня. Зокрема було відведено 100 мм протитанкові гармати – «Рапіра» і «Рута», а також РСЗВ «Град» і «Ураган».

Бойовики, у свою чергу, ще 2 березня заявили про повне завершення відведення озброєнь.

Водночас, за інформацією штабу АТО, спостерігається "концентрація ворожих угруповань" поблизу населених пунктів Щастя, Станиця Луганська, Маріуполь, Авдіївка, Піски та Докучаєвськ. За їхньою інформацією, бойовики не відводять, а перегруповують зброю.


«Забезпечити ефективний моніторинг і верифікацію режиму припинення вогню та відведення важкого озброєння з боку ОБСЄ з першого дня відводу, із застосуванням всіх необхідних технічних засобів, включаючи супутники, БПЛА, радіолокаційні системи та ін».

Наразі з боку ОБСЄ підтверджено перешкоджання роботі місії на Дебальцевському плацдармі. У період з 15 до 21 лютого бойовики не пускали спостерігачів до міста та не надавали їм гарантій безпеки.

18 лютого В ОБСЄ пригрозили "серйозними наслідками", якщо спостерігачів не пустять в Дебальцеве.

Зрештою, спостерігачі змогли потрапити до міста тільки 21 лютого, вже після виведення українських сил.


«Забезпечити звільнення і обмін всіх заручників і незаконно утримуваних осіб на основі принципу "всіх на всіх". Цей процес має бути завершений найпізніше на п'ятий день після відводу».

6 березня президент Петро Порошенко заявив, що бойовики ігнорують домовленості про звільнення та обмін заручників.

12 березня в ОБСЄ підтвердили, що терористи змушують полонених розбирати руїни в донецькому аеропорту.

3 березня в Міноборони повідомили, що протягом місяця вдалося звільнити 28 військових і 13 цивільних осіб, а загальна чисельніть полонених військових – 201 особа.


«Виведення всіх іноземних збройних формувань, військової техніки, а також найманців з території України під спостереженням ОБСЄ. Роззброєння всіх незаконних груп».

За інформацією групи "Інформаційний опір" від 12 березня, чисельність збройних сил бойовиків на Донбасі складає 30-33 тис. осіб. З цієї кількості лише 15-20% громадяни України, решта – найманці з Росії.

За словами командувача військами США в Європі генерал-лейтенанта Бена Ходжеса, на Донбасі перебувають 12 тис. російських військ. До цього числа входять військові радники, оператори передових різновидів озброєння та особового складу фронтових військ.