За даними моніторингу МІПЛ, всього двоє кримських “суддів” та одна “депутатка”, які перейшли на службу до російських окупантів, отримали обвинувальні вироки в спеціальних судових провадженнях, які набули чинності, тобто пройшли етап апеляційного оскарження.
Зокрема, йдеться про колишню депутатку Верховної Ради Криму та нинішню депутатку російської Держдуми Світлану Савченко. У грудні 2019 року Святошинський районний суд Києва визнав її винною у держзраді, а саме в тому, що Савченко активно сприяла анексії Криму та голосувала за приєднання півострова до складу Росії, та призначив покарання – 14 років позбавлення волі. 1 квітня 2021 року Верховний суд підтвердив “заочний” вирок щодо Савченко.
У січні 2020-го до 12 років в’язниці за держзраду заочно засудили колишнього суддю Красногвардійського суду Криму Леоніда Мязгова. У 2014 році він почав здійснювати "правосуддя" від імені російської окупаційної влади. Також у січні 2020 року до 12 років позбавлення волі із конфіскацією майна Святошинський райсуд Києва заочно засудив колишнього суддю Ялтинського міського суду Юрія Берещанського, який у 2014 році після окупації Криму перейшов на службу до окупантів. 11 червня 2021 року Київський апеляційний суд підтвердив вирок суду першої інстанції.
Серед ще чотирьох “заочних” вироків, які наразі не пройшли етап апеляційного оскарження, – вирок щодо колишнього уповноваженого представника президента Росії Владіміра Путіна в анексованому Криму, громадянина РФ Алега Бєлавєнцева. В МІПЛ наголошують, що Святошинський районний суд Києва засудив його до 13 років позбавлення волі ще у березні 2019 року, однак розпочати розгляд апеляційної скарги суд не вдається протягом двох років. Чергове засідання у справі Бєлавєнцева заплановане на 4 серпня о 15:30 у Київському апеляційному суді.
Читайте також: Корінний народ: яка ситуація із політв’язнями в Криму та чим допоможе новий закон
"Ще ні один вирок проти громадянина Росії, який є наближеним до керівництва РФ, не набув чинності. Підтвердження “заочного” вироку суду першої інстанції щодо Бєлавєнцева може стати початком відповідної практики в українських судах", – підкреслюють правозахисники.
Наразі, за інформацією МІПЛ, всього до суду передано 287 обвинувальних актів, які стосуються окупації Криму. Також 14 вироків у “очних” провадженнях набули чинності. Серед обвинувальних актів епізоди за статтями щодо: порушень законів та звичаїв війни (ст.438 ККУ), посягання на територіальну цілісність і недоторканність України (ст. 110 ККУ), державної зради (ст. 111 ККУ), створення не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань (ст. 260 ККУ), незаконного переправлення осіб через державний кордон України (ст. 332 ККУ), порушення порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї (ст. 332-1 ККУ) та службової недбалості (ст. 367 ККУ).