Міністерство культури та інформаційної політики врегулювало порядок фінансування кінокомісій – відповідний наказ зареєстрували 17 грудня, текст документу пізніше оприлюднять на сайті Мінкульту.
Наразі деталі, як відбуватиметься фінансування кінокомісій – невідомі. У повідомленні зазначається лише, що тепер порядок державного фінансування буде чітким.
"Кінокомісії фактично є допоміжним інструментом в промоції регіону як локації для кінозйомок. Завдяки їх роботі, продакшни мають спрощену процедуру освоєння території. Це й впливає на підвищення рівня туризму, посилення економічної спроможності регіону. Підтримувати заходи кінокомісій, які спрямовані на просування локацій України – означає давати нові можливості для кінематографу", – прокоментував міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.
Читайте також: Два українські фільми про війну на Сході покажуть на американському кінофестивалі незалежного кіно
Кінокомісії є напівдержавними некомерційними громадськими організаціями, які залучають команди контент-продакшну та допомагають з процесом зйомок на локальному рівні. Зазвичай кінокомісії допомагають виробникам відео-продукції маркетингом, підготовкою до зйомок, в тому числі й вирішенням питань із місцевою владою, організацією процесу на місцях тощо. Таким чином вони допомагають просувати закордоном продукт, знятий в Україні для покращення іміджу України як майданчика для кіновиробництва.
Загалом за 2020 та 2021 рік в Україні зняли 5 фільмів у копродукції між вітчизняними та закордонними кіновиробниками. На запит Тижня Державне агентство з питань кіно надало список з кількох стрічок. Серед них:
- “Спадок брехні” (Україна, Велика Британія) – бойовик про колишнього шпигуна британської розвідки, до якого по допомогу звертається українська журналістка, події розгортаються у Києві.
- "Не все буде добре" (Україна, Румунія) – документальний фільм про режисера стрічки, який народився незрячим. Оповідає про подорож його матері Україною у квітні 1986 року та наслідки Чорнобильської катастрофи.
- "Пофарбоване пташеня" (Україна, Чехія, Словаччина) – чорно-біла військова драма про події Другої світової війни.
- "Місія-космос" (Україна, Польща) – фільм, присвячений українському космонавту Леоніду Каденюку (офіційного трейлеру немає у вільному доступі)
"Будинок зі скал" – знятий 2020 року в Україні фільм у співпраці із Данією, Швецією та Фінляндією – документальна стрічка про події на Сході під час російсько-української війни, але про тимчасовий будинок для покинутих дітей поблизу фронту. Світова прем'єра відбудеться на американському фестивалі незалежного кіно "Sundance" у січні 2022 року.
Також тривають зйомки фільму "ШТТЛ" – історичної драми за участі українських акторів Анісії Стасевич і Петра Ніневський; фільм є копродукцією трьох країн – України, Франції та Бельгії. У серпні знімання завершили, прем'єра планується на 2022 рік.
Крім фільмів, знятих у копродукції, в Україні також зняли й закордонний фільмів за сприяння кінокомісій. "Останній найманець" – комедійний бойовик, знятий в Україні стримінговою платформою "Netflix", у головній ролі – Жан-Клод Ван Дам. В перші дні показу фільм опинився на першому місці у ТОП-10 фільмів Netflix за переглядами у світі. Це перший закордонний проєкт, який долучився до системи загальнонаціональних кешрібейтів. Це система повернення частини (близько 25%) витрат кінокомпаніями, які створюють в Україні контент. Створені кешрібейти для залучення іноземних інвестицій, які витрачаються в країні на знімальний процес.