Міністерство культури України оприлюднило заяву, в якій висловило «крайнє обурення» проведенням виставки «Пантикапей і Фанагорія. Дві столиці Боспорського царства», що відкрилася 29 червня в Державному музеї образотворчих мистецтв імені Пушкіна в столиці Росії Москві.
На виставці представлено 450 експонатів, що розкривають історію Боспорського царства. Серед іншого, там експонуються археологічні предмети з фондів Керченського історико-культурного заповідника. В окрему групу виділено «знахідки останніх років», відзначають в українському міністерстві.
У Мінкульті України відзначають, що подібна виставка «свідчить про цинічне порушення» суверенних прав України й положень міжнародних конвенцій і Резолюції Ради безпеки ООН 2347.
«Культурні цінності, що розташовані в музеях Автономної Республіки Крим – це музейні предмети, які є невід'ємною частиною державної частини Музейного фонду України і є власністю держави Україна, національним багатством, невід'ємною складовою культурної спадщини України і охороняються міжнародним і національним законодавством. Незаконно вивезені з території України культурні цінності підлягають поверненню до України», – йдеться в повідомленні.
У міністерстві культури відзначили, що за отриманням дозволу на проведення археологічних розвідок, розкопок на території Криму й Севастополя ніхто не звертався, а предмети, знайдені під час археологічних розкопок у Криму, не передавались до державної частини Музейного фонду України. Отже, проведення будь-яких археологічних досліджень на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим і міста Севастополь є порушенням норм міжнародного й національного законодавства України, відзначили в міністерстві.
Раніше в Міністерстві культури України заявляли про плани звернутися до низки міжнародних організацій із проханням відреагувати на незаконні розкопки, які російські археологи продовжують проводити на території анексованого Криму.
До цього, в лютому 2017 року, в Національній комісії України у справах ЮНЕСКО закликали країни-партнери відправити моніторингову місію на територію анексованого Росією Криму.
Нагадаємо, у 2015 році прем'єр-міністр Росії Дмітрій Мєдвєдєв підписав розпорядження, яким понад 220 об'єктів на території анексованих Криму і Севастополя віднесено до пам'яток історії та культури РФ.