Мінкульт: Сфера культури за два роки втратила 18% працівників

28 Червня 2024, 10:44

26 червня в Києві відбувся Всеукраїнський форум «Культура під час війни. Людський капітал», організований Міністерством культури та інформаційної політики України та громадською організацією «Інститут публічних комунікацій» за підтримки Групи «МЕТІНВЕСТ». Подія була присвячена висвітленню та публічному обговоренню актуальних питань щодо стану кадрового забезпечення в сфері культури, який виник у наслідок воєнних подій та пошуку можливих шляхів збереження носіїв мистецької та креативної галузі держави.

Під час форуму т. в. о. Міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв зазначив: «Дякую всім, хто вболіває за високу місію збереження української культури, людей в культурі, збереження нашого потужного людського капіталу та величезного культурного надбання. Перед нами ще велика робота. Це не тільки збереження, але й відновлення та формування тієї   стійкості, яка сьогодні потрібна для перемоги. Для того, щоб ми могли якомога швидше сказати, що українська нація, народ, культура вибороли своє право надалі жити в мирі, в європейській спільноті разом з тими, хто шанує і цінує нас, наші надбання, митців і нашу країну. Хочу ще раз сказати, що критичними є не підприємства, а люди, які там працюють».

Заступник Міністра культури та інформаційної політики України з питань європейської інтеграції Тарас Шевченко висловився про великі втрати в нашій культурі від початку повномасштабного вторгнення: «Як заступник з європейської інтеграції, я разом з командою міністерства дивився на досвід інших країн в контексті відновлення, відновлення кадрового потенціалу. Ми дійшли до висновку, що досвіду, який міг би бути порівнюваним фактично не існує. З часів Другої світової війни культурна сфера жодної з європейських країн не зазнавала таких величезних збитків, таких величезних втрат, зокрема і в людському капіталі, яких зазнає Україна. Відновлення точно має мати стратегічний підхід і сьогодні вже виконуючий обов’язки Міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв згадував про те, що міністерство приступило до розробки стратегії розвитку культури. Це важливий стратегічний документ який потребує часу, думок та осмислення і кожна, навіть ця, конференція є теж внеском у підготовку і розробку стратегії». Також він зауважив:

«Ми маємо різке скорочення населення, звучали сьогодні цифри — із 40 до 30 млн. Постає непросте питання мережі закладів культури, кадрове забезпечення. Мережа має близько 30 тис. закладів культури. І непросте питання, яке потребує обговорення й консультацій: чи потрібна оптимізація, чи потрібне скорочення? Якщо скорочується різко кількість населення, чи має залишатися такою ж мережа закладів культури? Так, хотілося б, щоб у кожному селі була бібліотека, але, на жаль, села вимирають, сільське населення скорочується».

Т. в. о. Міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв також зазначив, що 13% закладів культури в Україні припинили свою діяльність, а сфера культури втратила 18% працівників: «Це не тільки митці, творці, це й ті, хто забезпечує роботу закладів». За словами Карандєєва: «Люди не приходять у сферу, і це теж виклик. Не приходять, бо не бачать для себе майбутнього в мистецтві, в культурі. Не йдуть до мистецьких шкіл наші маленькі дітки, бо їх не ведуть туди батьки. Не йдуть абітурієнти до вищих навчальних закладів, бо так само не знають, чи зможуть себе реалізувати в цій сфері. Всі ці виклики також стоять сьогодні перед нами, бо це теж втрата нашого людського капіталу».

Ключові теми форуму були зазначені такі: мобілізація та її наслідки для національної та регіональної культури; стан кадрового забезпечення сфери культури, відновлення та відшкодування втрат; нові форми організації надання культурних послуг в умовах значних інфраструктурних втрат і руйнувань; адаптація культури до умов війни та потреба в культурних подіях. Форум став платформою для напрацювання спільних системних дій задля збереження людського капіталу в культурній сфері під час війни, що є основним носієм знань, навичок і національної культури для молоді та майбутніх поколінь українців.