Міністр спорту України з Парижа анонсує реформу галузі

2 Серпня 2024, 07:47

У міністерстві молоді і спорту анонсують реформу спортивної сфери. Для цього на розгляд парламенту буде запропоновано новий закон. До сьогодні спортивна галузь України  регулюється нормами закону 1993 року.


Міністр молоді та спорту Матвій Бідний на прес-конференції в Парижі заявив, що для успішної діяльності його галузь потребує реформи та встановлення нових законодавчих рамок.

«Сьогодні ми дуже відстаємо по всіх метриках у спорті. Спортом у дитячо-юнацьких школах займається лише 8 % дітей, і це катастрофічна ситуація», – озвучує статистику міністр. Він вважає, що за рівнем залучення людей до оздоровчих вправ Україна відстає від держав Євросоюзу: «В Україні цей показник близько 15 %, тоді як середній показник по Європі – 38 %».

За словами очільника профільного міністерства, зміни у цій сфері завжди були «не на часі», бо на державному рівні  розставлялися зовсім інші пріоритети. Насправді, це не зовсім відповідає дійсності. У 1998 році, згідно з ухваленим міжнародним документом «Політика досягнення здоров’я для всіх у ХХІ столітті», всі держави-члени Євробюро ВООЗ (Всесвітньої організації охорони здоров’я), зокрема й Україна, повинні були долучитись до формування здорового способу життя населення, і особливо молоді, на державному, регіональному та місцевому рівнях. Особлива увага тоді мала приділятися   проблемам здоров’я молоді і створенню відповідної нормативно-правової та освітньої бази. Для вирішення цієї проблеми  в Україні була прийнята ціла низка державних документів. Зокрема, це Державна національна програма «Освіта» (Україна ХХІ століття), Концепція національного виховання, Національна програма «Діти України», Цільова комплексна програма «Фізичне виховання – здоров’я нації» тощо. І ці програми існували. Принаймні на папері.

Удруге про реформу заговорили у 2014-му році. Тодішній очільник профільного міністерства Дмитро Булатов презентував свою концепцію. Згодом про реформування говорив і його наступник Ігор Жданов.  Загалом нова реформа концептуально не відрізняється від сьогоднішньої. Так само робота із  федераціями (які отримають більше повноважень, їхня діяльність стане прозорішою)  та акцент на клубах. Проте, все завершилося внесенням деяких змін до вже існуючого закону.

Спортивні клуби, як фундамент майбутніх змін?

Традиційно реформатори борються із радянським минулим і так само традиційно вже понад тридцять років подолати його не можуть. Насправді, реформи – це не докорінне знищення усього, що було. Це можливість осучаснити те, що є.  Відтак, спортивні клуби (які підпорядковуються федераціям) фактично є аналогом приватних. Але, з більш чіткою системою, структурованою організаційною складовою та  в першу чергу, фінансуючись  за рахунок клубних внесків та бюджетів різних рівнів. Це – поступовий відхід від традиційних ДЮСШ та можливість залучення до фізичної активності всіх, не залежно від віку.

«Спорт має засновуватися на інститутах громадянського суспільства, таких як спортивні федерації», – пояснює Матвій Бідний. Він наводить приклад європейських країн, де спорт розвивається саме завдяки федераціям, які об’єднують тренерів та ентузіастів. – Найближчим для нас є досвід Франції та Польщі. Франція успішно запозичила елементи радянської системи спортивної підготовки, а Польща пройшла шлях, який належить пройти нам, трансформуючи свої інституції та запроваджуючи клубну систему», – розповідає міністр.

Про необхідність реформ говорить і Український боксер Олександр Усик.

«Нам потрібна реформа спорту. Без образ, але нам не можна використовувати речі, які ми використовували 20 чи 40 років тому. Вони працюють, але сьогодні вони мають працювати краще», – заявив Усик. І хоча спортсмен вважає, що готовий стати криголамом реформ, сам він зізнався, що не дуже обізнаний стосовно того, що відбувається в комітеті і як просуваються новації.

За 4 роки (такий перехідний період дають собі реформатори) в Україні має бути створено 20 тисяч спортивних клубів. На скільки це можливо в сьогоднішніх реаліях, та чи не стане черговим прожектом ( а їх вже було достатньо), покаже час. По завершенню Олімпіади  спортивну галузь традиційно очікує  «розбір польотів». Це дасть можливість привернути увагу до проблем, які наразі існують, та нарешті змінити законодавство.