Зокрема, Львівська область замовила для своїх першокласників букварі, підготовлені трьома різними колективами авторів. Обласне управління зібрало заявки вчителів, підрахувало: найпопулярніший отримав 90,3% голосів, інші – 5,7% і 4%.
Втім, в область завезли тільки один підручник – той, який зайняв останнє місце в рейтингу. І хоча замовили його 1 тис. 120 штук, отримали в 21 разів більше – 24 тис. Усього ж міністерство, очолюване Дмитром Табачником, прислало до Львівської області майже 50 тис. підручників, школами взагалі не замовлених. Це обійшлося в 654 тис. грн. У той же час, не вистачило коштів на підручники, в яких школи дійсно потребують – учням 3-х і 4-х класів не дісталося жодного, хоча область замовила для них більше 570 тис.
Подібна ситуація спостерігається не тільки у Львівській області. Наприклад, школи Одеської області отримали таку кількість підручників (рівень стандарту) «Російська мова» для 10-го класу, що тепер забезпечені ними на 160%. Перебір коштував скарбниці 48,20 тис. грн. Однак ті ж десятикласники так і не дочекалися підручників 34 найменувань, вписаних учителями в бланки замовлень. За попередніми розрахунками, їх виготовлення обійшлося б у суму 885,50 тис. грн, яких у міністерстві не знайшлося.
Нагадаємо, ДНУ «Інститут інноваційних технологій і змісту освіти» Міносвіти і науки, молоді та спорту 19 березня уклало низку угод на друк підручників для 1-го класу на загальну суму 61,13 млн грн. Найдорожчими виявились підручники української мови для шкіл з навчанням польською мовою – 647 грн за примірник. Іспанська мова для першокласників коштує 518 грн/прим, українська мова для шкіл з молдавською мовою – 497 грн/прим.
Пізніше ЗМІ повідомили, що одним з авторів найдорожчого підручника є Ольга Хорошковська – мати першого віце-прем’єр-міністра Валерія Хорошковського.
Міністр освіти і науки, молоді та спорту Дмитро Табачник заявив, що мати Хорошковського є найкращим автором навчальних посібників для середньої школи вже майже 30 років.
У Міністерстві освіти пояснили, що вартість підручника включає в себе технологічних процес його виготовлення (який має низку етапів) та складається не лише з витрат паперу, картону, плівки та поліграфічних витрат, а ще із редакційних та загальновидавничих (авторські гонорари, розроблення оригінал-макетів, художні та редакційні витрати). Крім цього, вказані витрати по кожному підручнику розподіляються на загальний наклад підручників.
А 2 квітня Генпрокуратура організувала перевірку у міністерстві щодо оприлюднених у ЗМІ фактів закупівлі відомством підручників для учнів 1 класів за завищеними цінами.