Міністерство економіки Литви виділило $5,6 млн компанії, власник якої є партнером регіонала

4 Лютого 2014, 23:46

Допомогу отримала компанія Escolit, в якій, за даними «Содра» (Управління фонду державного соціального страхування у Вільнюсі. – Ред.), зареєстровано двох працівників, одна з яких – директор і акціонер підприємства – Віргінія Ясявічене, що керує і установою, підконтрольною Міністерству економіки. Крім цього, ця установа допомогла Escolit отримати гроші ЄС.

Як повідомило Литовське агентство підтримки підприємництва (ЛАПП), загальна вартість проекту «Установа лабораторії ЗАТ Escolit щодо створення і розвитку фармацевтичних продуктів» становить 20,5 млн. літів ($8 млн або 71 млн грн.: $1 = 2,55 літів, 1 грн.= 0,29 литовських літів).

«Його мета – обладнати сучасну лабораторію зі створення та розвитку фармацевтичних продуктів, в якій будуть створюватися інноваційні ліки, перш за все, від туберкульозу, потім – від серцево-судинних захворювань, які дозволять вирішувати проблеми лікування цих хвороб. Частина акціонерів ЗАТ Escolit – українські підприємці. (… ) Відносини між українцями та литовцями грунтуються на взаємній симпатії і повазі. Це можна розцінювати як один з факторів при виборі країни для інвестицій. Підприємство розраховує на успішний розвиток на ринку України, а пізніше – на ринках інших країн СНД» , – повідомило ЛАПП.

Разом з тим, за даними видання DELFI з посиланням на інформацію з Центру реєстру, в березні минулого року Escolit заснували три громадянина України: Михайло Цвєтков, Олександр Стельмах і Роман Єфименко. Останній підприємець тісно пов'язаний з Партією регіонів, крім того він зустрічався з колишнім прем'єром України Миколою Азаровим.

У листопаді 2012 року Єфименко став головою наглядової ради фармацевтичної компанії Alba Ukraina . Цей бізнес розвивався дуже швидко. Як повідомляв портал fp.com.ua, в 2011 р. обіг Alba Ukraina становив 4,7 млрд гривень ($0,55 млрд або 1,4 млрд. літів ) – це на 44 % більше, ніж у 2010 році, коли Янукович став президентом України. Тільки за перше півріччя 2012 року оборот Alba Ukraina склав 3,8 млрд. гривень ($0,43 млрд або більше 1,1 млрд. літів), а чистий прибуток за шість місяців майже досяг показника усіх попередніх років – 13,73 млн. гривень (близько $1,61 млн або 4,11 млн літів).

У порівнянні з першим роком Януковича на посту президента, в 2012 році обіг Alba Ukraina був приблизно в два рази більшим, чистий прибуток зріс більш ніж у десять разів.

На посту голови наглядової ради компанії акціонер Escolit Єфименко змінив Володимира Дудку – мультимільйонера, члена Партії регіонів. Дудка поступився своєю посадою Єфименку після того, як за списком Партії регіонів став членом парламенту України.

Як стало відомо журналістам, головний акціонер Alba Ukraina – компанія Laona Public Company Limited, зареєстрована на Кіпрі. Як повідомляла газета «Комерсант-Україна», основні акціонери Laona Public Company Limited – чотири фізичні особи, серед яких і Дудка.

Разом з тим, він входить до Комітету охорони здоров'я, який, звичайно, вирішує питання, які безпосередньо пов'язані з фармацевтичним бізнесом.

Крім цього, пишуть ЗМІ, під час розподілу допомоги ЄС, яку адмініструє Міністерство економіки Литви, застосовується безліч механізмів контролю. Одне з основних відомств в цьому процесі – комітет міністерства з відбору бізнес-проектів, який очолює віце-міністр Марюс Скарупскас. Цей комітет 24 жовтня минулого року рекомендував виділити компанії Escolit допомогу ЄС на суму 14,38 млн літів ($5,6 млн або 49,6 млн грн.) на проект зі створення фармацевтичної лабораторії. А вже 11 листопада це погодив міністр економіки Евалдас Густас.

Згодом віце-міністр Скарупскас сказав DELFI, що ні він, ні його комітет не були інформовані про факти, які розкрило видання про Escolit. За його словами, якби комітет був інформований, то рішення про допомогу могло б бути іншим.

Разом з тим, директор і акціонер підприємства – Віргінія Ясявічене у червні минулого року стала прямим партнером цього бізнесу, пише видання з посиланням на дані Центру реєстру. Їй належать 55 акцій, номінальна вартість однієї 1000 літів. Трьом українцям належать 150 акцій Escolit. Ще два акціонери – мешканки Каунаса Вітауто БаланашкайтеШате (1988 р.н.), їй належать 49 акцій і Модеста Вілен (1937 р.н) 52 акції.

Зокрема, Ясявічене на запитання, як стала директором Escolit, відповіла, що це "старі напрацювання", робота з посольством Литви в Києві.

"Посада директора – "на папері". Бо їм потрібна людина – литовець. Людина, яка була б на місці", – сказала вона.

Вона не приховувала, що знає, що Єфименко керує Alba Ukraina і пов'язаний з ПР.

"Це гендиректор Albа. А ви в чомусь бачите політику?" – здивувалася Ясявічене.

За її словами, Escolit вже знайшла працівників. Наразі їх восьмеро, вони литовці і навчаються на магістратурі.

До речі, ще одна заявка Escolit на суму 9,57 млн літів ($3,75 або 33 млн грн.) була відкладена комітетом. Через брак коштів проект сучасної лабораторії Escolit запропонували внести до резервного списку.