«Вказані закони були включені до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів відповідно до Указу президента від 27 червня 1996 року № 468 «Про Єдиний державний реєстр нормативних актів» та Порядку ведення Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів та користування ним, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2001 року № 376. 28 січня 2014 року Верховною Радою України прийнято Закон України № 732 – VII «Про визнання такими, що втратили чинність, деяких законів України», відповідно до якого визнані такими, що втратили чинність, вищезазначені 9 законів. Цей Закон набрав чинності – 2 лютого 2014 року», – запевнять у Мін’юсті.
Згідно з заявою, 1 лютого закон № 732 – VII був включений до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів з присвоєнням реєстраційного коду 71384/2014.
«Отже, з 2 лютого 2014 року закони, прийняті Верховною Радою України 16 січня 2014 року, втратили свою чинність та відповідно з цієї дати відновлено попередню редакцію положень кодексів та законів, до яких раніше були внесені зміни», – йдеться у заяві.
Як стало відомо, більшість норм скандальних законів від 16 січня, що обмежують громадянські свободи, через помилку, допущену народними депутатами, продовжують діяти після рішення парламенту про їх скасування.
5 лютого опозиція під час пленарного засідання закликала Раду виправити помилку і скасувати закони 16 січня.
Нагадаємо, 16 січня Верховна Рада ухвалила низку законів без обговорення шляхом підняття рук. Тексти деяких законів стали доступні лише після того, як депутати за них проголосували. Наступного дня президент Віктор Янукович підписав ці закони. Серед них – закон Олійника-Колесніченка, згідно з яким, зокрема, було визначено порядок реєстрації та функціонування громадських організацій – "іноземних агентів"; введено кримінальну відповідальність за наклеп і екстремістську діяльність, а також за втручання в роботу інформаційних ресурсів органів держвлади; посилено кримінальну відповідальність за масові заворушення, блокування та захоплення будівель тощо.
Ухвалення цих законів викликало негативну реакцію західних політиків та офіційних осіб, а також міжнародних правозахисних організацій.
Крім цього, вони викликали хвилю силових протистоянь протестувальників і силовиків МВС. Зокрема, сутички розпочалися на вулиці Грушевського 19 січня. Згодом хвиля громадського невдоволення прокотилася регіонами, де відбулося захоплення протестувальниками державних будівель.
Після третьої зустрічі опозиції з владою для врегулювання ситуації міністр юстиції Олена Лукаш заявила, що було прийнято рішення про скасування прийнятих 16 січня законів, які отримали назву «диктаторських».
28 січня Верховна Рада скасувала дев'ять законів, ухвалених 16 січня. Разом з тим, Верховна Рада прийняла пакетом без обговорення чотири закони замість цих скасованих. 2 лютого закони нібито втратили чинність.