Мін’юст, Мінфін і силові відомства слідкуватимуть за українцями за єдиним стандартом

6 Грудня 2012, 17:15

Як повідомила прес-служба Мін'юсту, інструкція вступила в силу одночасно з новим Кримінально-процесуальним кодексом України. Завданням Інструкції є встановлення єдиного порядку організації проведення негласних слідчих (розшукових) дій слідчими та уповноваженими оперативними підрозділами правоохоронних органів, а також прокурорами, які здійснюють нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням.

Відповідно до Інструкції, негласні слідчі (розшукові) дії – це різновид слідчих дій, відомості про факт і методах проведення яких не підлягають розголошенню, за винятком випадків, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України (ст. 246 КПК України).

Зокрема, документом визначаються такі види негласних слідчих (розшукових) дій, як аудіо-, відеоконтроль особи, накладення арешту на кореспонденцію, огляд і виїмка кореспонденції, зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж, зняття інформації з електронних інформаційних систем без відома її власника, власника або держателя, обстеження публічно недоступних місць, житла чи іншого володіння особи, спостереження за особою в публічно доступних місцях, аудіо-, відеоконтроль місця, негласне отримання зразків, необхідних для порівняльного дослідження, спостереження за річчю або місцем в публічно доступних місцях.

Інструкцією визначаються способи контролю за вчиненням злочину, такі як контрольована поставка, контрольована закупівля, оперативна закупівля, спеціальний слідчий експеримент і імітування обстановки злочину.

Інструкцією також встановлено забезпечення права особи на інформацію про проведення щодо нього негласних слідчих (розшукових) дій.

Як зазначили в прес-службі Мін'юсту, згідно з положеннями Кримінального процесуального кодексу України негласні слідчі (розшукові) дії, в залежності від їх виду та конкретної мети, проводяться щодо підозрюваного чи іншої особи, якщо тільки в результаті їх проведення є можливість отримати дані про злочин і особу, яка його вчинила, або обставин, які мають значення для досудового розслідування (про події, речі і документи, які мають істотне значення для досудового розслідування) (ст. 246, 253, 261 КПК України).

Слідчому судді необхідно надати відомості, в залежності від виду негласної слідчої (розшукової) дії, отримані під час досудового розслідування, що підтверджують неможливість отримання відомостей про злочин або особу, яка його вчинила, іншим способом.