Антон Лузер оглядач-інформатор

Мімікрія

ut.net.ua
26 Червня 2009, 00:00

Батьки, втовкмачуючи в голови своїм чадам, мовляв, брехати не можна, лукавлять. Брехня – потужний рушій еволюції, безліч видів вижили завдяки тому, що безбожно дурили як хижаків, так і своїх жертв. Тропічна ящірка хамелеон удає з себе листочок або гілочку, щоби впіймати комашку, зебри набули своє контрастне смугасте забарвлення, щоб замилювати очі левам та гепардам, які на них полюють. У наших широтах трапляється муха-дзюрчалка, яка зовні подібна на бджолу. Видаючи себе за отруйну комашку, ця муха уникає неприємних зустрічей із пташками. Провідну роль відіграє брехня й у житті людства. Так, якби виробникам не вдалося обдурити мільйони споживачів, що їхня продукція незамінна, більшість корпорацій збанкрутували б іще до економічної кризи. І, звісно ж, без брехні важко уявити політику.

Говорячи правду, практично неможливо не лише досягти владних висот, а й елементарно вижити в політи­чному болоті. І вчасно мімікрувати у ворога не менш важливо, ніж удати з себе друга. Зокрема, щоб показати електорату, на який зазвичай і спрямовується вся мімікрія, що ти – д’Арданьян, а решта – гвардійці кардинала.
 
Ось уже колишній міністр транспорту і зв’язку Йосип Вінський, донедавна найближчий соратник Тимошенко, якого в 2007 році навіть називали скарбником її блоку, відтепер став в очах Юлії Володимирівни негідником і корупціонером. Тимошенко звинуватила Вінського в тому, що він коштом ввірених йому Укрпошти та Укрзалізниці збирався фінансувати власну президентську кампанію. «Заява Тимошенко – це ганьба для неї самої, – відреагував екс-міністр. – Це те, чого не може бути в державі, у виконавчій владі тим більше. Це вже дно, нижче якого не може падати жоден політик».
 
Не лишився осторонь великосвітських «розборок» протеже Йосипа Вікентійовича народний депутат Геннадій Задирко. «Тепер нам із Каплієнком (Володимир Каплієнко – нардеп від БЮТ) приписали вже й гомосексуальний зв’язок, переконуючи при цьому користувачів інтернету в тому, що Каплієнко хворий на сифіліс, а у вільний від роботи час, коли ми дерибанимо 72 млн грн Укравтодору, я торгую наркотою, – поскаржився Задирко газеті «Столичные новости». – Доки я займаюся такими от справами, моя дружина в п’яному чаді носиться італійськими бутикам й краде нижню білизну. Її ж навіщо?»
 
Доки народний обранець шукає відповідь на це, безумовно, важливе питання, в політичних симпатіях Юлії Тимошенко сталася чергова мімікрія. Ще тиждень тому Юлія Володимирівна звинувачувала президента Ющенка в саботажі та руйнівній діяльності, тоді як Віктор Андрійович закидав прем’єрці державну зраду. Тепер же антагоністи усамітнюються в кабінетах на вулиці Банковій і посилають «позитивні сигнали». «Професійні поради й підтримка президента допоможуть уряду в цей складний час», – зазначила Тимошенко після одного з таких рандеву.
 
Скористатися з переваг мімікрії може й пересічний громадянин. Наприклад, 49-річний американець Томас Паркін кілька років видавав себе за покійну матір Айрін Прусік і отримував замість неї пенсію. Водночас він прикидався безпритульним інвалідом, котрий орендує в пані Прусік житло, аби отримати компенсацію від держави. Ведучи таке потрійне життя, Паркін збагатився майже на $120 тис. Навіть коли аферу викрила поліція, винахідливий громадянин не відразу вийшов із образу матінки: ходив на допити в жіночому вбранні й перуці.