Як пише газета «Коммерсанть-Украина» з посиланням на власні джерела, у новій редакції закону, зокрема, пропонується позбавити соціальної допомоги на дитину жінок, чий щомісячний дохід становить більше 5 мінімальних заробітних плат (станом на 1 січня – понад 5365 грн).
Кошти, вивільнені таким чином, Мінсоцполітики має намір направити на збільшення допомоги матерям-одиначкам з мінімальним рівнем доходів (від 1037 грн) до 100% розміру прожиткового мінімуму на дитину (для дітей до 6 років – 893 грн, від 6 до 18 років – 1112 грн ). Зараз держава нараховує допомогу одиноким матерям на дітей до 18 років незалежно від рівня доходів. Сума виплат при цьому не може бути менше 30% прожиткового мінімуму на дитину.
«Якщо мати заробляє більше п'яти середніх зарплат на місяць, їй не потрібна доплата в 300 грн на дитину. Наші опоненти називають це обмеженням виплат, але ж насправді мова йде про їх підвищення до 100% прожиткового мінімуму, але тільки малозабезпеченим матерям-одиначкам», – повідомило джерело в Мінсоцполітики.
За інформацією міністерства, в 2011 році в Україні налічувалося 576 тис. матерів-одиначок, на соціальну допомогу їм було витрачено більше 2 млрд грн з бюджету.
Ініціативу міністерства беззастережно підтримали в парламентському комітеті з питань соціальної політики та праці.
«Ідея перерозподілити соціальну допомогу на користь тих, хто живе за межею бідності і не отримує надприбутків, заслуговує схвалення! Соціальна допомога має бути адресною і направлятися тільки тим, хто її дійсно потребує. Якщо такий законопроект з'явиться в парламенті, я особисто за нього проголосую», – заявив секретар комітету Володимир В'язівський («Наша Україна-Народна самооборона»).
Разом з тим, на думку експертів Інституту демографії і соціальних досліджень, перерозподілом соціальних виплат уряд навмисно «прикриває» більш серйозні проблеми.
«Україна знаходиться на межі дефолту і фактично не може виконати взяті на себе соціальні зобов'язання. Тому наш уряд ініціює різні хитрощі, прикриваючись благими мотивами. Було б чесніше повідомити суспільству: ми не в змозі виконати взяті на себе зобов'язання і виплатити борги. Соціальну допомогу необхідно розподіляти адресно, але уряд чомусь починає економію з самого незахищеного прошарку – матерів-одиначок», – вважає завідуюча відділом соціальної політики інституту Ольга Піщуліна.
Нагадаємо, Кабінет міністрів відкликав з Верховної Ради законопроект, яким уряд пропонував обмежити виплати допомоги на дітей самотнім батькам залежно від розміру середньомісячного сукупного прибутку сім'ї.
Віце-прем'єр Сергій Тігіпко заявив, що для забезпечення всіх соціальних виплат у 2012 році необхідно 170 мільярдів гривень.