Математика для батьків: поради, як допомогти дитині покращити оцінки

24 Травня 2024, 17:26

Навчаючись у школі, дитина постійно розв’язує ті чи інші задачі. Річ у тому, що математика — предмет, який викладається протягом всього шкільного навчання. У зв’язку з тим, батьки часто шукають і наймають дітям репетиторів з математики, адже якщо є проблеми з предметом, їх потрібно якомога швидше вирішити. Зі своєї сторони батьки також допомагають вивчити та зрозуміти складний матеріал. Як же допомогти дитині, щоб її оцінки з математики покращились?

Важливість вивчення

Перша і найголовніша порада батькам — дати дитині зрозуміти, в чому важливість математики. Звичайно, багатьом школярам цей предмет дається дуже важко, великий обсяг інформації та “суха” теорія призводять до того, що діти чинять опір і відмовляються вивчати дисципліну. В такому випадку батькам не варто казати, що діти не здатні чи не спроможні щось вивчити.

Щоб побачити прогрес і зацікавити дитину, поясніть їй, чому важливо вивчати математику. Це може бути приклад з повсякденного життя: покажіть, що математика необхідна у ремонті (розрахувати площу квартири) чи навіть у приготуванні їжі (для розрахунку кількості порцій чи інгредієнтів).

Також обов’язково варто сказати дітям про те, що за допомогою розв’язання математичних прикладів розвивається гострота розуму, покращується логічне мислення та пам’ять.

Практичні поради

Батьки можуть допомогти дітям покращити оцінки з математики, налагодивши принцип розв’язання задач. Ефективними будуть наступні поради.

  1. Уважно читайте умови задачі. Поясніть дитині, що краще кілька разів прочитати умови задачі, щоб точно зрозуміти завдання. Так дитина не буде плутатись і точно знатиме, що потрібно обчислити. Поспішаючи, школяр може пропустити важливі слова чи терміни в умові, і, відповідно, надати неправильну відповідь. Виконуючи домашні завдання з дитиною, проявляйте терпіння та застосовуйте покроковий підхід. Навчившись вчитуватися в умову і правильно розуміти поставлену задачу, дитина стане впевнена у своїх силах.
  2. Створюйте опис задачі. Іноді школярам краще розуміти умови через малюнок чи схему. Маючи візуалізацію перед собою, дитина краще зорієнтується в умовах та зможе встановити зв’язки між різними елементами однієї задачі. На цьому ж етапі вже може з’явитися план розв’язання.
  3. Оберіть спосіб розв’язання. Щоб дитина могла успішно розв’язати задачу, потрібно, щоб умова була зрозумілою. Та не менш важливим буде правильно обраний спосіб розв’язання тієї чи іншої задачі. В цій справі значну роль відіграватиме практика. Чим більше прикладів ви будете розв’язувати з дитиною, тим краще вона буде розуміти, який спосіб обирати для тієї чи іншої задачі. Згодом пошук способу буде відпрацьований до автоматизму.
  4. Формулюйте правильні відповіді. Навчіть дитину надавати точну та повну відповідь на поставлене питання. Це важливий момент, адже часто, особливо у тестуваннях, дітям потрібно надати лише відповідь і не показувати, яким було розв’язання. Важливо, щоб дитина зрозуміла, що вона може правильно розв’язати задачу, але помилитися у формулюванні відповіді та отримати низьку оцінку.
  5. Закріплюйте отримані навички. Одиничних розв’язань математичних задач недостатньо. Потрібно постійно розвивати навички та закріплювати отримані знання.

Додаткові поради для батьків

Якщо мова про дітей молодшого шкільного віку, їх важливо зацікавити. Так батьки можуть зробити наступне:

  • навчити рахувати — спробуйте разом вивчити таблицю множення, допоможіть дитині зрозуміти дроби чи розв’яжіть кілька простих рівнянь;
  • використовувати фантазію — діти молодшого шкільного віку навряд чи зрозуміють терміни, чи складні задачі; тому варто не обмежувати себе і дозволити пофантазувати — навіть якщо ви розглядатимете задачу про рух, можна замінити звичайний транспорт на фантастичні чи казкові автомобілі; будьте впевнені, що дітям буде набагато цікавіше розв’язувати такі задачі;
  • розвивати логіку — є завдання “з підвохом”, які сприяють тому, що дитина буде використовувати не лише шаблонне мислення, але й шукати інші способи вирішення; якщо ж надати надлишкову інформацію у задачі, дитина буде вчитися виділяти важливі дані з великого обсягу;
  • застосовувати творчий підхід — спочатку розв’яжіть з дитиною кілька задач, які були задані як домашнє завдання; потім попросіть її придумати власну, яка буде подібною до тих, що вже вирішені; так дитина не лише закріпить отримані навички, але й зможе розвивати творче мислення.

Що ж в результаті?

Підсумовуючи, можна зазначити, що найважливіший крок для батьків — зацікавити дитину. Якщо школяру важко розв’язувати задачі на уроках, він може закинути математику і не мати бажання вивчати цей предмет надалі.

Але коли дитина вмотивована і розуміє користь цих знань, потрібно займатися з нею. Не зайвим буде вміння перечитувати умови та виявляти, що ж саме потрібно розв’язати в задачі. Також навчіть дитину зображувати дані схематично чи на малюнку для полегшення розуміння умови. Застосовуйте творчий підхід та користуйтесь додатковою літературою для того, аби практикувати та закріплювати отримані навички. Коли школяр побачить успіхи, і зможе виконувати домашнє завдання без ГДЗ, він буде все більше впевненим та зацікавленим у вивченні предмета. Відповідно, і оцінки з математики будуть все кращими.

Позначки: