Причиною для цього стала, як її назвали у правоохоронних структурах, спецоперація. Цього дня відбувалися масові обшуки в офісах партії УКРОП та причетних до неї організацій. Крім того, був затриманий голова політради партії Геннадій Корбан, якого, попри багате на події минуле, звинуватили за низкою епізодів річної давності.
Інформаційний вакуум
Кандидат у мери Дніпропетровська та соратник Корбана по партії Борис Філатов близько 10-ї ранку повідомив про затримання. Вітчизняні силові структури відмовчувалися, не спростовуючи, але і не підтверджуючи цих повідомлень, обмежившись лише розпливчастим «проведенням масштабної спецоперації». Вакуум в інформаційному просторі швидко зайняли УКРОПівці, подаючи інформацію про подальші обшуки як «тиск на партію» та чергові «переслідування патріотів». Щодо затримання не забули висловитися й інші політичні гравці, хто обережно, а хто відкрито засуджуючи «вибіркове правосуддя». Не минулося й без традиційного для останнього часу радикалізму. Так, лідер Правого Сектору Дмитро Ярош заявив, що «у владі є ті, які дуже хочуть продовження і завершення Революції».
«Мабуть це "справжні революціонери" Порошенко і Шокін. Слова "не розгойдуйте державний човен" тепер, з впевненістю, можна спрямувати до них. Якраз в цій ситуації згадується давня народна мудрість: "Якщо Бог хоче когось покарати, то відбирає розум"… Ми ж, готуємося та чистимо зброю. Величне свято Архистратига Михаїла наближається. А з допомогою Небесного Воїнства у нас, українців, завжди все виходить…», – написав лідер ПС на своїй сторінці у Facebook.
Читайте також: Хай живе стабільність!
Влада відставала від опонентів із поясненням ситуації на кілька годин. Силовики спромоглися прокоментувати розвиток подій навколо гучного затримання лише близько першої години дня. Під час спільного брифінгу СБУ та Генеральної прокуратури, речник Служби Безпеки Олена Гітлянська нарешті підтвердила затримання голови політради УКРОПу. В той же час, вона заперечила оголошення підозр Корбану. Не уточнювалося і місцезнаходженя соратника Філатова.
Між тим, журналістам стало відомо, що спецслужби розглядають причетність Корбана до керування організованим злочинним угрупованням та викрадення державного службовця.
Майже одразу після виступу силовиків прес-служба УКРОПу організувала прес-конференцію у Дніпропетровську, на якій адвокати затриманого заявили, що досі не знають точного місцезнаходження свого клієнта . Почали звучати заяви про «викрадення».
«Ми не даремно говоримо про те, що людину викрадено. Адже ми не знаємо, що сталося, які слідчі дії стосовно нього зараз відбуваються, хто прийняв рішення про його затримання, чи це не затримання, чи це викрадення. Надати належний правовий захист ми не можемо. Ми досі не знаємо, яке рішення, якого суду, за яким конкретно фактом було використано, якщо воно було використано правоохоронними органами, щоб провести слідчі дії», – заявив захисник Ігор Головко.
О третій дня заступниця міського голови Чернігова Оксана Тунік-Фриз повідомила, що за неофіційною Інформацією Корбана мають доставити до Новоазовського суду Чернігова.
Читайте також: Як пройшли місцеві вибори у Дніпропетровську
«За неофіційною інформацією, він (Корбан – ред.) знаходиться у Чернігові, і його мають привезти на Новозаводський чернігівський суд, де власне має бути якесь слухання. Ми не знаємо, про що саме. Спочатку наші інформатори повідомили, що Геннадій Корбан знаходиться в СБУ Чернігівської області… Перший заступник голови СБУ запевнив нас, що його там немає. Хоча наша інформація свідчить зовсім про інше», – розповіла вона.
Посадовець також повідомила, що постанову, за якою затримували Корбана, виніс чомусь чернігівський суд, а конкретно – суддя Подоляка. Відтак, політика мали доставити саме до Чернігова.
Силовики із заявами у відповідь виступили аж за годину. Все та ж Гітлянська на сторінці у Facebook повідомила, що Служба безпеки офіційно затримала голову політради партії УКРОП в рамках розслідування провадження за за ч. 1 ст. 255, ч. 5 ст. 191, ст. 349 Кримінального кодексу.
«Після проведення необхідних слідчих дій, у встановленому законом порядку, буде вирішено питання про пред'явлення йому обвинувачення та обрання запобіжного заходу», – додала вона.
Прес-служба УКРОПу відреагувала і вже за півгодини в інформагенстві УНІАН у Києві відбулася чергова прес-конференція, на якій члени політради партії заявили, що Корбана можуть перевозити до Києва.
«Корбан у Києві в Управлінні спецрозслідувань ГПУ, що на Кловському узвозі 36/1. Наразі адвокатів не пускають у приміщення. Тому підтвердити цю інформацію остаточно ми не можемо», – заявив Денис Борисенко, член політради.
У прес-службі не забули нагадати і про масові обшуки в офісах та громадських приймальнях депутатів партії. На додачу, Філатов оголосив «загальну мобілізацію» та анонсував акцію протесту під Дніпропетровською ОДА.
Корбан в Києві
Під Головним слідчим управління (ГСУ) ГПУ з шостої вечора почали збиратися люди. Біля залізних воріт стояло близько десятка партійців, віддалік чергували журналісти кількох телеканалів. Близько сьомої з’явилася інформація, що адвокатів, які намагалися потрапити до будівлі, врешті пустили всередину і вони перебувають там близько години. За двадцять хвилин до воріт під’їхало близько п’яти автомобілів, в одному з них, очевидно, був і сам лідер УКРОПу. Офіційні структури, між тим, продовжували відставати від своїх опонентів, заявляючи, що не будуть розголошувати місцеперебування Корбана, оскільки побоюються провокацій.
«Він (Корбан) перебуває в безпечному місці. Все з ним в порядку, але місце його знаходження ми зараз розголошувати не будемо, тому що до нас надходить інформація про можливі провокації, про можливі спроби перешкодити слідчим діям, проводити певні несанкціоновані мітинги, протести, щоб не дозволити слідчим провести необхідні слідчі дії», – сказав прокурор ГПУ Владислав Куценко на брифінгу.
Гітлянська ж заявила, що після обшуків та в результаті спецоперації з ліквідації діяльності організованого злочинного угруповання вилучили понад $1,3 млн в офісах та приватних володіннях, а також 40 млн грн у благодійному фонді.
Тягнулися години очікування. Представники партії час від часу зв’язувалися з адвокатами в середині, намагаючись з’ясувати, як просувається процес допиту затриманого. В Дніпропетровську ,між тим, під будівлею облради на анонсований мітинг зібралося близько 700 людей. Під ГСУ в цей момент чергувало з десяток членів УКРОПу та РПЛ. Небагатими на масові акції протесту, попри декларовану загальноукраїнськість партії, виявилися й інші регіони.
«Насправді мені дуже соромно. Жодного нашого депутата не бачу. А могли б і прийти. Дуже поривався приїхати Лозовий (Андрій Лозовий, депутат від РПЛ – ред.), але чомусь його не видно», – скаржилася одна жіночка іншій, час від часу поглядаючи на темні двері прохідної.
Не побільшало народу і за годину. Між тим, у ворота на Кловському узвозі заїхала «швидка». Адвокати повідомили, що Корбану стало зле. Якщо вірити повідомленню прес-служби партії, у Корбана піднявся тиск, почався гіпертонічний криз і взагалі виникла підозра на інфаркт. Відтак, медики порадили термінову госпіталізацію, у якій затриманому відмовили. Силові структури від коментарів утримувалися та й подальшому більше не виходили на широкий загал із поясненням своїх дій.
Читайте також: Геннадій Корбан про місцеві вибори і децентралізацію
Вже близько десятої вечора до голови політради УКРОПу почали передавати передачі: засоби гігієни, цигарки, продукти харчування і кілька книжок. Стало зрозумілим, що Корбан якщо і залишить територію будівлі ГПУ, то лише з конвоєм.
Допит завершили аж об одинадцятій. З воріт виїхали все ті ж мікроавтобуси, які відвезли затриманого до ізолятора тимчасового утримання на Аскольдовому провулку. Адвокати ж повідомили, що політику висунули офіційну підозру щонайменше за трьома статтями: ч. 5 ст. 191 (Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем), ч. 1 ст. 289 (Незаконне заволодіння транспортним засобом), ст. 255 (Створення злочинної організації).
Адвокат Олексій Шевчук запевнив журналістів, що Корбану насправді стало зле і він планує викликати «швидку» до свого підзахисного повторно. Говорячи про обрання можливого запобіжного заходу, Шевчук зазначив, що у правоохоронців є 72 години. Тобто подальша доля голови політради партії «УКРОП» має вирішитися до 8 ранку вівторка.
Захисники зазначили, що домагатимуться розгляду міри запобіжного заходу в Києві, зважаючи на важкий стан здоров’я Корбана.
Водночас вони не змогли уточнити, який саме із київських судів буде займатися цим провадженням.