Масштабні пожежі на Луганщині. Що відбувається у зоні лиха

Політика
3 Жовтня 2020, 10:57

Наразі відомо про дев’ятьох загиблих, четверо зниклих безвісти, 17 госпіталізованих та 150 евакуйованих людей. Постраждало 19 тисяч гектарів лісових насаджень, низка населених пунктів та приблизно 400 будинків. За офіційними повідомленнями, активними залишаються сім осередків загоряння.

Хронологія подій

Останній день вересня запам’ятався шквальним вітром та низкою осередків загоряння. 30 вересня, за інформацією Національної поліції Луганщини, в області зафіксовано 146 пожеж у 32 населених пунктах. Найбільш масштабні пожежі сталися в лісових масивах Новоайдарського, Старобільського, Попаснянського та Станично-Луганського районах.

Тут і далі всі фотографії Олексія Ковальова

Основні зусилля пожежників були спрямовані на гасіння лісових пожеж у трьох районах. Та вже ввечері стало зрозуміло, що цього буде замало. У зв’язку з сильними поривами вітру швидкістю понад 20 м/с загоряння сухої трави та лісової підстилки швидко поширювалося. Проблем додала тепла погода та відсутність дощів протягом чотирьох місяців.

На офіційному сайті Луганської військово-цивільної адміністрації (ЛВЦА) заявили про створення у селі Муратово Новоайдарського району штабу з ліквідації пожеж. Через кілька годин оголосили, що розпочав свою роботу обласний оперативний штаб із надання допомоги постраждалим внаслідок пожеж. Було зрозуміло, що масштаб загорянь набирає обертів. Для постраждалих та евакуйованих виділили дві Сєвєродонецькі школи. Учням оголосили про скасування занять.

Жахлива ніч з 30 вересня на 1 жовтня додала клопоту не лише пожежникам. Боролися зі стихією місцеві мешканці та їх родичі, лісомисливські господарства, військовослужбовці, координували роботу поліція та чиновники.

Читайте також: Гра на своєму полі. Чим займається «партія мерів» у базовому регіоні

Жовтень поточного року в області розпочався людськими жертвами, згорілими будинками та гектарами лісу, а також відсутністю електрики, води та нестерпним задушливим запахом диму по всій території регіону. Людям рекомендували зачинити вдома вікна та менше часу перебувати на вулиці.

Ситуація з пожежами лишалася складною. Загалом нарахували шість осередків загоряння, пошкоджені вогнем кілька десятків будинків та громадських споруд. До гасіння пожеж було залучено 1 229 людей особового складу та 204 одиниці техніки, але цього було замало.

На щастя до гасіння стихії долучили авіацію, одразу після отримання через СЦКК і штаб ООС гарантії безпеки польотів від противника. Три літаки Ан-32П та два вертольоти Мі-8 злітаючи з аеродрому у Краматорську та заправляючись, постійно скидають воду на осередки займання у лісах.

Наступним кроком було визнання масштабних пожеж надзвичайною ситуацією регіонального рівня та прибуття на місце подій оперативної урядової групи на чолі з першим заступником міністра внутрішніх справ Сергієм Яровим. У селищі Сиротине, де за ніч згоріло 72 будинки, розгорнули пересувний пункт управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України.

Опівдня пресслужба ДСНС повідомила, що кількість людських жертв внаслідок пожежі досягла 9, госпіталізовано 17, а евакуйовано 150 людей. Важливо, що пожежники не допустили поширення вогню на хімічне підприємство «Сєверодонецький АЗОТ» та магістральну газорозподільчу станцію, ліквідували пожежі з мінімальними наслідками на заводі антисептиків, складі побутової хімії, лакофарбових виробів та на хлораторній насосної станції. Всі ці об'єкти є потенційно небезпечними, тому поширення вогню могло наробити невиправного лиха.

Полум’я зачепило й пункт пропуску. Командування Об’єднаних сил повідомило, що у зв’язку із виникненням пожежі поблизу контрольного пункту в Станиці Луганській, зупинено роботу КПВВ до ліквідації загрози життю та здоров’ю людей. Пізніше з’явилася інформація про зруйнований модуль МКЧХ та павільйон для очікування.

На ранок 2 жовтня ДСНС повідомила про цілодобову роботу понад дві тисячі пожежників на 30-ти ділянках займання. До гасіння долучилися співробітники та техніка із шести найближчих областей, Донецької, Дніпропетровської, Запорізької, Кіровоградської, Полтавської та Харківської областей. Роботу ускладнює поривчастий вітер.

Надвечір з’явилася інформація, що чотири особи вважаються зниклими безвісти. Загалом вогнем знищено та пошкоджено понад 550 будівель та споруд. Складна ситуація лишається на території Станично-Луганського, Новоайдарського, Сєверодонецького районів.

Очевидці подій

Великого лиха пожежа наробила у селищі Сиротине (на південь від Сєверодонецька – Ред.). У ніч з 30 вересня на 1 жовтня людей евакуювали до шкіл Сєверодонецька. Усі небайдужі приносили воду, їжу, одяг та предмети першої необхідності. У школах працювали волонтери Червоного хреста. На щастя, вже 2 жовтня більшість людей змогли або повернутися до власних домівок, або переїхали до родичів.

Мешканці Сєверодонецька Іван та Катерина стали очевидцями одразу двох осередків загоряння. Спочатку тушили вогонь на власній дачі, потім на бабусиному подвір’ї.

«Вночі виїхали до селища Сиротино, одразу після дзвінка бабусі. Коли ми приїхали, пожежників не було. Будинки, які розташовані ближче до лісу, вже палали. Люди кинулись рятувати власні життя та побігли на трасу. Пізніше почали під’їжджати машини та евакуювати людей. Я під’єднав генератор та качав воду через шланг. Таким чином за певний час вдалося приборкати вогонь. Дім залишився цілим, але паркан згорів, бо трохи не встигли», – поділився Іван.

Бабуся Івана Ганна Андріївна додала: «Я хвилююся за власне майно та будинок, тому не хочу нікуди їхати. Якщо я поїду, хто буде спостерігати? Що робити, якщо знов спалахне? Наприклад, на сусідній вулиці люди залишили домівки, поїхали до міста, а будинки погоріли, бо тушити нікому було. Я краще буду чергувати та вчасно дзвонити дітям, які завжди допоможуть».

Багатьох людей теплий кінець вересня застав на дачах. Свіже повітря, озеро та ліс поблизу, гарна погода налаштовувала на відпочинок. Мати В’ячеслава перебувала на дачі та подзвонила йому ввечері 30 вересня. Вона розповіла, що яскрава заграва вогню вже дуже близько.

«Наша дачна будівля розташована у кооперативі «Магістраль», в районі Чистого озера біля Сєверодонецька. Коли я прибув на місце, від диму було нічим дихати. Якби не мокрий рушник на рот та ніс, а ще захисні окуляри, не знаю як би дихав, – ділиться В’ячеслав. – Разом із місцевими мешканцями приборкували полум’я піском та лопатою. Через сильний вітер довелося зачекати доки обгорять верхівки, щоб підійти до вогню та не згоріти. Усю ніч засипали полум’я піском та поливали водою з відер. Завдяки такій згуртованій роботі ні один дім у дачному кооперативі не постраждав. Тож нам пощастило, але робота була важка та виснажлива.

«Це було справжнє пекло. Пожежники, напевно, гасили більш масштабні осередки, а нам всім, згуртовано довелося рятувати власні дачі, яку будували роками, щоб літом жити на свіжому повітрі, а не у задушливій квартирі багатоповерхівки. Добре, що майже всі мешканці були саме тут і не побоялися боротися з вогнем», – додала Ірина В’ячеславівна зі сльозами на очах.

Причини загоряння

Вже 1 жовтня Національна поліція Луганщини повідомила, що до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено сім кримінальних проваджень за статтею Кримінального кодексу «Порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки».

Читайте також: Тонкощі політики. «Євросолідарність» у Кропивницькому очолив лауреат антипремії «Вата року»

Основними версіями пожеж прокуратура Луганської області назвала обстріли незаконними збройними формуваннями з окупованих територій, умисний підпал, самозагоряння трави та лісу внаслідок погодних умов, необережне поводження з вогнем. У обласній прокураторі зазначили, що роботу правоохоронців ускладнюють безперервні пожежі та задимлення території, а також працівники ДСНС не допускають слідчих на місця подій для забезпечення їх власної безпеки.

Допомога держави та втручання політиків

Президент Володимир Зеленський висловив співчуття родичам та близьким загиблих у лісових пожежах на Луганщині та наголосив, що військові та працівники ДСНС і поліція працюють разом дуже швидко, що зараз важливо. В уряді обіцяють грошові компенсації.

«Сума коштів з резервного фонду буде виділена щойно будуть підраховані збитки. Це 300 тис. грн за повністю зруйнований будинок, 200 тис. грн за загиблого члена сім'ї, 50 тис. грн за часткове пошкодження будинку та 20 тис. грн, якщо постраждало господарство. Область також готова виплачувати допомогу зі свого резервного фонду», — наголосив прем’єр-міністр Денис Шмигаль вже 2 жовтня під час візиту на Луганщину.

Голова облдержадміністрації Сергій Гайдай запевнив постраждалих, що вони неодмінно отримають допомогу, навіть якщо у когось є проблеми з оформленням документів – не уведений в експлуатацію будинок чи хтось не вступив у спадщину – сільський голова приходитиме до кожного, хто постраждав, і фіксуватиме збитки. «Загальні втрати по всіх населених пунктах передаватимемо для оформлення виплат. Також міжнародні організації готові надати Луганщині будівельні матеріали», – підкреслив очільник області.

Напередодні виборів 25 жовтня не лишилися осторонь і політичні партії. Організувала роботу власного оперативного штабу допомоги партія «Опозиційна платформа – За життя». Там заявили про свою активну діяльність з надання екстреної допомоги постраждалим від пожежі. Очолив штаб – член політради Ростислав Дубовий. Члени штабу вже встигли побувати в селищах Сиротине і Осколонівку та роздати потерпілим медикаменти, продуктові набори, воду, одноразовий посуд, шифер.

Партія «Слуга народу» окрім цитування очільника області Серія Гайдая, додала у соцмережі номер телефону гарячої лінії штабу ліквідації пожежі. Окрім того, народний депутат від СН Максим Ткаченко несподіванно приїхав на Луганщину 2 жовтня, хоча в останньому відеозверненні обіцяв з’явитися у регіоні лише після завершення виборчого процесу. Свою діяльність в області поки що не коментує.

Читайте також: «Слуга народу» на Луганщині. Коли за сварками не видно роботи

Збирає допомогу постраждалим і політична партія «Європейська солідарність». Перелік необхідних речей, пункти та телефони розмістили на сторінках соціальних мереж.