У столиці Вірменії Єревані 16 квітня почалися масові протести проти обрання на посаду прем’єра-міністра Сержа Сарґсяна, який до цього двічі обіймав посаду президента країни. Упродовж трьох днів демонстранти на чолі з лідером вірменської опозиційної фракції «Елк» («Вихід») Ніколом Пашиняном перекривали основні вулиці та проспекти Єревану.
Попри багатотисячні протести у вівторок, 17 квітня, вірменський парламент проголосував за обрання Сержа Сарґсяна прем’єром. Демонстранти продовжують мітинги, незважаючи на арешти та погрози поліції розігнати протестувальників.
Тиждень.ua зібрав усю інформацію про перебіг масових протестів у Єревані.
Перший день
Зранку 16 квітня під керівництвом лідера ініціативи «Мій крок» Нікола Пашиняна протестуючі почали демонстрації та заблокували головні магістралі міста. Місцеві ЗМІ повідомляли, що це паралізувало рух в Єревані.
Тоді поліція декілька разів закликала активістів звільнити вулиці міста.
Проте демонстранти на чолі з Пашиняном попрямували до будівлі парламенту Вірменії, де сталися перші сутички з поліцією. Натовп намагався дістатися до парламенту, прориваючи кордон з поліцейських, що стояли у декілька рядів, та колючого дроту. Під час заворушень були застосовані світлошумові гранати. Внаслідок сутичок, як повідомили згодом у Міністерстві охорони здоров’я Вірменії, постраждали 46 людей, 6 з яких правоохоронці.
"Деякі пацієнти, які отримали амбулаторну допомогу, були виписані. У демонстрантів, в основному, були травми нижніх кінцівок. Поліцейські отримали поранення тупими і ріжучими предметами. Одного з них прооперували", – йшлося у повідомленні МОЗ.
Незважаючи на масові акції протесту, впродовж дня стало відомо, що в парламенті офіційно затвердили кандидатуру Сержа Сарґсяна на посаду прем’єр-міністра. Голосування було заплановане на 17 квітня.
Другий день
«За останню добу наш рух став тотальним. Ми маємо досягнути нашої мети», – сказав Пашинян журналістам на початку другого дня масових протестів.
У вівторок, 17 квітня, демонстранти продовжили блокувати головні вулиці міста. Окрім цього, Нікол Пашинян закликав мітингувальників паралізувати роботу держустанов. Так, демонстранти оточили будівлю Генеральної прокуратури, Міністерства закордонних справ та інші установи.
Поліція Вірменії заявила про намір розігнати мітинг опозиції, аргументуючи це тим, що протестувальники порушують громадський порядок та ігнорують конституційне право громадян на вільне пересування.
Згодом Пашинян повідомив, що близько тридцяти учасників протестного руху проти кандидатури Сержа Саргсяна на пост прем'єра доставлені у відділення місцевої поліції.
"За нашими даними, в поліцію відвезли близько 30 осіб. Це нічого не змінює. Ми продовжуємо нашу тактику, хаотично пересуваємося і перекриваємо вулиці", – сказав Пашинян.
Невдовзі він заявив про початок акцій "тотальної непокори".
Зокрема, на площі Франції в Єревані заступник начальника столичної поліції Валерій Осипян надав Пашиняну письмове повідомлення про те, що поліція прийняла рішення про припинення демонстрацій.
У свою чергу, лідер ініціативи "Мій крок" не читаючи документа, демонстративно розірвав його, заявивши, що "у Вірменії розпочалася тотальна непокора".
Попри це вдень парламент Вірменії вперше підтримав кандидатуру екс-президента Сержа Сарґсяна на посаду прем’єр-міністра.
Зазначимо, що після референдуму в грудні 2015 року Вірменія змінила форму правління з напівпрезидентської на парламентську республіку. Тому вперше після Конституційних змін парламент у Вірменії обирав прем’єра.
Другий день протестів демонстранти завершили ходою, оскільки, на думку Пашиняна, так вони могли завадити республіканцям святкувати обрання Сарґсяна на посаду.
Третій день
У середу, 18 квітня, мітингувальники відновили акцію протесту. Поліція знову попереджала протестувальників, що може розігнати мітинг.
Вдень ЗМІ стало відомо, що у відділок поліції Вірменії доставили 84 учасники акції протесту. Про це повідомив прес-секретар поліції Вірменії Ашот Агаронян, передає Інтерфакс-Україна.
Зокрема, він розповів, що відносно 30 осіб порушили адміністративне провадження та відпустили. А 54 людини за підозрою в скоєнні злочину представлені в слідчий орган.
У свою чергу, представник вірменської опозиції, лідер ініціативи "Мій крок" Нікол Пашинян закликав продовжувати блокування будівель держустанов.
"Ми повинні продовжити блокування відомчих будівель, перекриття доріг, шосе. Я не буду говорити, як це робити, так як досвід показав, що ви героїчний народ, і перед вами немає закритих територій", – сказав він.
Крім того, він наголосив, що буде створено "революційний комітет, який координуватиме всі дії".
Реакція США
Державний департамент Сполучених Штатів Америки заявив, що Вашингтон уважно стежить за демонстраціями. Про це йдеться в офіційній заяві Держдепу, опублікованій на сторінці посольства США у Вірменії в Facebook.
"Ми помітили, що в Єревані та інших містах Вірменії проводиться велика кількість акцій протесту. Тисячі громадян Вірменії вийшли на вулиці, щоб реалізувати своє право на свободу волевиявлення і проведення зборів", – йдеться у заяві.
Зокрема, США закликали активістів і правооохоронців виявляти стриманість та уникати будь-якої напруженості або насильницьких дій.
"Нас надихає шаноблива і відповідальна поведінка більшості протестувальників і поліції впродовж цих останніх кількох днів. Ми стурбовані, проте, інформацією про сутички між поліцією і протестувальниками, в ході яких були постраждалі. Закликаємо усі сторони виявляти стриманість і уникати будь-якої напруженості або насильницьких дій", – додається у заяві.