Масове тестування в Словаччині, вакцинація перехворілих та захворюваність в школах – огляд наукових статей про коронавірус

Суспільство
29 Березня 2021, 14:33

В Словаччині підвели результати масового осіннього тестування на коронавірус, нове дослідження впливу вакцинації на перехворілих людей, та як розповсюджується інфекція в школах – про це докладніше в науковому огляді Тижня.

 

Результати масового тестування в Словаччині

 

У жовтні та листопаді минулого року уряд Словаччини провів два раунди загальнонаціонального тестування людей на інфікування коронавірусом, використовуючи швидкі тести на наявність в організмі антигену до вірусу. 23 березня у журналі Science вийшла стаття із результатами таких безпрецедентних заходів. ПЦР-тести, що є "золотим стандартом" виявлення коронавірусу, погано підходять для масового тестування людей, адже робити кожен тест доволі довго. Натомість в Словаччині пішли іншим шляхом – протягом двох пар вихідних перевірили значну частину населення на наявність антигену до вірусу, використовуючи менш точні, зате швидкі тести. Вони здатні виявляти в середньому 70% інфікованих людей на ранній стадії зараження, а у кращих тестів чутливість складає 83-91%. Пілотний проєкт пройшов 23-25 жовтня в чотирьох найбільш уражених районах країни, а два наступні, 31 жовтня – 1 листопада та 7-8 листопада охопили вже всю Словаччину, коли було протестовано 66% та 62% жителів відповідно. Це дозволило охопити понад 80% важливих вікових груп кожного раунду – від 10 до 65 років, а також більш старших громадян.

 

Читайте також: Коронавірусна корупція в ФРН: заробити на пандемії

 

Усього у 50 466 громадян виявили підозри на інфікування, частка позитивних тестів в пілотному проєкті (найбільш уражені регіони) становила 3,91%, по всій же країні – 1,01% та 0,62% в наступних раундах. Усе це супроводжувалося жорстким локдауном, встановленим на вихідні.

 

В чотирьох регіонах з пілотного раунду за два тижні кількість позитивних тестів зменшилася на 82%, по всій країні за тиждень – на 58%. Вчені не можуть вказати частку в цьому результаті саме тестування, адже його неможливо відділити від карантинних заходів. Проте зазначають, що листопадовий локдаун в Великій Британії зменшив кількість нових інфекцій лише на 30%, в той же час в Словаччині протягом робочих днів були відкриті школи та інші установи. Щоправда, таке коштовне і організаційно складне масове тестування не вберегло країну від подальшого розповсюдження інфекції, і наразі в Словаччині понад 93 тис. активних випадків – більше, ніж на піку другої хвилі.

 

Вакцинація перехворілих

 

Тиждень уже писав із посиланням на науковий журнал The Lancet, що вакцинація людей, які перехворіли на COVID-19, має сенс. Навіть перша доза вакцини збільшує концентрацію антитіл до коронавірусу в десятки разів. 25 березня в журналі Science вийшло більш детальне дослідження впливу мРНК-вакцин (до яких відносяться препарати від компаній Pfizer/BioNTech та Moderna) на розвиток імунітету у таких людей. Науковці зібрали зразки плазми крові у 15 пацієнтів із Сієтлу, які перехворіли на COVID-19, та у 13, що мали негативний тест. Згодом усі піддослідні були вакциновані однією із мРНК-вакцин.

 

Читайте також: Die Welt: Чи може ЄС розпастися через COVID-19?

 

Плазма перехворілих людей ефективно нейтралізувала дикий варіант вірусу, що походив із Вуханю, а також південноафриканський штам B.1.351 (який здатен  краще уникати імунної відповіді, ніж інші штами), проте  з в десятеро меншою ефективністю. Під час нейтралізації вірусу антитіла приєднуються до рецептор-зв’язуючої ділянки на поверхні S-білка, яка в нових штамах зазнала змін. Після вакцинації вже першою дозою вакцини, плазма крові нейтралізувала обидва штами в 1000 разів краще. А кількість нейтралізуючих антитіл в цій плазмі збільшилась від 200 до 500 разів.  Друга доза вакцини в цьому випадку не впливала значним чином на ці показники. За висновками вчених, в разі навіть перенесеної хвороби людині необхідно вакцинуватися – таким чином їхній імунітет буде значно краще підготовлений до майбутніх зустрічей із вірусом.

 

Коронавірус в школі

 

Досліджувати як хворіють і передають інфекцію школярі важко, адже здебільшого вони не показують ніяких симптомів COVID-19. За цю задачу взялася група науковців із Цюриха, Швейцарія, які дослідили дві групи дітей понад 2500 кожна влітку та восени минулого року, під час другої хвилі коронавірусу в країні. Результати вони опублікували в журналі The BMJ. В червні-липні з 2496 дітей у 74 виявили коронавірусну інфекцію, тоді як у жовтні-листопаді – вже у 173 на 2503 дітей. Таким чином влітку позитивність тестів складала 2,4%, восени ж вдвічі більше – 4,5%. Вчені оцінюють, що на той час 7,8% дітей в країні перенесли або були інфіковані коронавірусом. Серед різних вікових груп школярів відмінностей не було – всі хворіли більш-менш однаково. Приблизно у 30% дітей були легкі симптоми хвороби.

 

Читайте також: Подвійне зло

 

Восени хоча б одна інфікована дитина була в 47 з 55 досліджуваних шкіл, та в 90 із 275 класів. При чому в 38% класів були один чи два інфікованих школяра, а у 5% – хоча б троє. Вчені зазначають, що хоча друга хвиля сильно вразила Швейцарію, та інфіковані діти були далеко не в кожному класі і навіть не в кожній школі. І хоча діти зазвичай мають більше контактів, ніж дорослі, кластери захворювань були відносно рідкісними. Проте невідомо, як все зміниться з розповсюдженням нових штамів.  

Автор:
Олег Фея