Марш рівності та загроза нового локдауну. Про що дискутували в ефірі “Свободи слова” на ICTV

Політика
21 Вересня 2021, 13:15

Перша частина ефіру була присвячена питанню "Марш рівності – пропаганда ЛГБТ чи право на самовираження?". В обговоренні зійшлися народна депутатка фракції партії "Голос" Інна Совсун,  народний депутат від "Слуги народу" Святослав Юраш, керівник ГО "Точка опори ЮА" Тимур Левчук та координатор громадянського руху "Всі разом" Руслан Кухарчук. Друга частина програми мала тему "Чи реальна загроза нового локдауну?".

 

Гості студії: міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко, народний депутат від "Слуги народу", голова комітету з питань здоров’я нації Михайло Радуцький, народна депутатка, голова партії "Голос" Кіра Рудик, лідер партії "Українська стратегія Гройсмана", прем’єр-міністр України (2016-2019 рр.) Володимир Гройсман, голова Всеукраїнської мережі людей, які живуть із ВІЛ/СНІД Дмитро Шерембей. На онлайн-зв’язку були міський голова Києва Віталій Кличко та міський голова Львова Андрій Садовий.

 

Жодну людину не можна бити через те, кого вона вирішила любити – Інна Совсун

 

Народна депутатка від партії "Голос" Інна Совсун відвідала Марш рівності в Києві, оскільки переконана, що жодну людину не можна карати за те, кого вона любить. "Представники ЛГБТ-спільноти існували у всі часи. Це не є сучасною новацією, це щось, що завжди існувало. Змінювалося лише ставлення до цих людей. Західні суспільства стають більш відкритими, інклюзивними до цих людей. Нам потрібно визнавати, що в Україні представники ЛГБТ-спільноти також є", – заявила Совсун.

За її словами, такі люди вчаться в українських університетах, працюють лікарями, вчителями та воюють на Сході за нашу незалежність. "Представники ЛГБТ-спільноти виходять і кажуть, що не почуваються захищеними, стикаються із дискримінацією та стереотипами, їм буває тяжко в спілкуванні з іншими людьми, їх б’ють на вулицях. Жодну людину не повинні бити на вулиці просто через те, кого вона або він вирішили любити. Ми всі повинні мати можливість любити тих, кого хочемо, – зазначила парламентарка, – Те, що таких людей карають та чи створюють їм через це проблеми – є неприйнятним для сучасного європейського суспільства".

 

Нагадаємо, 19 вересня в центрі Києва відбувся Марш рівності-2021 на підтримку прав представників ЛГБТ-спільноти. За оцінками організаторів, у заході взяли участь близько семи тисяч людей. Долучився до маршу в столиці, зокрема, й посол Швеції в Україні Тобіас Тіберг. Учасники Маршу рівності-2021 закликали ухвалити законопроєкт № 5488 щодо боротьби з дискримінацією та відповідальності за злочини, спровоковані гомофобією, трансфобією та іншими формами нетерпимості.

 

Ляшко розповів, як уникнути локдауну в Україні

 

Сьогодні в Україну вже привезено понад 22 млн доз вакцин, а на залишках є близько 11 млн доз. Тож можна просто виконати свою соціальну місію: зробити щеплення і запобігти запровадженню додаткових жорсткіших карантинних обмежень, які можуть бути застосовані в країні. Про це розповів міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко. За словами очільника МОЗ, на сьогодні коронавірус – це пандемія невакцинованих людей. "Згідно з аналізом за період від 15 червня до 15 вересня, 92% госпіталізованих з коронавірусом – невакциновані люди, 99,2% летальних випадків – це невакциновані", – додав Ляшко.

 

Читайте також: У серпні найбільш стійкими до коронавірусу виявились європейські країни – Bloomberg

 

Також очільник МОЗ відмітив, що в Україні є масова кампанія вакцинації і є досить велика кількість інформаційних матеріалів, що поширюється різними каналами комунікації. "ФМ Радіо завжди йде заклик про те, що прийдіть та зробіть щеплення. Якщо ж ми говримо про соцрекламу, то є соцквота МОЗ, яка поширюється на національні канали для запуску вакцинальних сюжетів. Однак ми бачимо, що ця соцквота не потрапляє в прайм-тайм і часто не всі бачать того, що має відбуватись", – додав Ляшко.

 

Напередодні Кабмін продовжив дію адаптивного карантину в Україні до 31 грудня 2021 року. Також у країні продовжили режим надзвичайної ситуації. Таким чином, почали діяти нові правила адаптивного карантину для зон із різними рівнями епідемічної небезпеки, які уряд затвердив 13 вересня.

 

Ляшко ініціював виділення із держбюджету коштів на рекламу вакцинації

 

Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко під час урядової наради ініціював виділити додаткові кошти із державного бюджету для того, щоб Міністерство інформаційної політики змогло закупити рекламу вакцинації проти коронавірусу. "Масова кампанія вакцинації в Україні є і досить велика кількість інформаційних матеріалів поширюються різними каналами комунікації. Ефір Свободи слова на ICTV – це також один із елементів масової кампанії вакцинації", – зазначив міністр.

Станом на сьогодні в Україні щонайменше 17% дорослого населення зробили щеплення проти коронавірусу. 30% вакцинованих – це люди старші за 60 років. Хоча б однією дозою щеплені 80% медичних працівників, понад 80% представників МВС, понад 90% – ЗСУ та понад 46% освітян.

 

Радуцький назвав найкращу мотивацію для збільшення темпів вакцинації нардепів

 

Голова парламентського Комітету з питань здоров’я нації Михайло Радуцький назвав ганьбою, коли Верховна Рада пише закони, які вимагають від людей вакцинуватись та носити маски, а сама цього не виконує. Водночас у ефірі програми Свобода слова на ICTV Радуцький заявив, що сьогодні у парламенті провакциновано не більше 50%. "Перед входом у зал ВР потрібно провіряти: якщо ти вакцинований – заходь, якщо ж не вакцинований – за власний кошт здай антиген-тест. 15 хвилин і заходь, якщо не захворів. І так кожні два дні. Це найкраща мотивація", – розповів Радуцький.

 

За його словами, Верховній Раді не потрібно нікого заганяти до вакцинації. "Найкраще заохочення вакцинуватись – це дати людині вибір: або реанімаційне ліжко з ШВЛ або вакцина і не хворіти та не заражати нікого", – додав нардеп. Також Радуцький заявив, що виступає проти того, аби платити людині, щоб вона вакцинувалась. Окрім того, політик розповів, яка ситуація у Відні з Covid-сертифікатами "Дії". "Стояв я з сертифікатом вакцинації "Дії", а поруч француз із паперовим. Мене в ресторан пустили з "Дією", а француза з паперовим не пустили, бо не спрацювала система в закладі", – пояснив Радуцький і додав, що у Відні немає обов’язкової вакинації так само, як і в Україні, але є вільні обмеження: або роби щеплення, або плати за тест.

 

Читайте також: Чому так багато людей вірять у теорії змови щодо COVID-19

 

Як відомо, із липня щеплення проти коронавірусу можуть зробити всі громадяни старші 18 років. Тоді ж вакциновані можуть отримати документ, який підтверджує цей факт. Відповідний сертифікат видають після імунізації сімейні лікарі. Він може бути у паперовому та електронному вигляді. Такий паспорт дає можливість перетнути кордон низки країн. Водночас українці, які перехворіли на коронавірус, зможуть отримати Covid-сертифікат у жовтні.

 

Київ уникне локдауну в 2021 році – Кличко

 

Міський голова Києва Віталій Кличко вважає, що столиці вдасться цьогоріч уникнути жорсткого локдауну. За його словами, попри те, що захворюваність Covid-19 зростає, а Київ є містом із найбільшою концентрацією людей, міська влада з оптимізмом дивиться на ситуацію.

 

"Київ на сьогодні є лідером вакцинації в Україні. Станом на сьогодні вакциновано вже понад 1,6 млн людей. Половина з них – понад 800 тис. – щеплені двома дозами препарату проти коронавірусу", – говорить Віталій Кличко. Міський голова констатує, що Київ готовий до боротьби з коронавірусом. "Наразі в столиці оснащено понад 4,5 тис. ліжок, медики забезпечені всім необхідним, є 490 апаратів ШВЛ, – зазначає Кличко, –  Для охочих вакцинуватися є чотири препарати проти коронавірусу на вибір".

 

Найближче до червоного рівня епідемічної небезпеки західні області – Ляшко

 

Сьогодні найближче до червоного рівня епідемічної небезпеки в Україні перебувають західні області. Зокрема, Чернівецька, Волинська, Івано-Франківська і Тернопільська. За словами глави МОЗ, 21 вересня відбудеться комісія ТЕБ і НС, яка розглядатиме позицію МОЗ щодо встановлення на території України жовтого рівня епідемічної небезпеки. "Якщо це буде схвалено, то через два дні на території країни буде введено жовтий рівень. У цьому рівні буде прописано і дозволено бізнесу обирати, як працювати за карантинними обмеженнями. Наприклад, кінотеатри – 50% заповненості, або ж ти вакцинуєш свій колектив і маєш 100% заповненості", – зазначив Ляшко.

 

Як пояснив міністр, те саме стосується масових заходів, громадського харчування, де встановлюється обмеження за кількістю людей, і релігійних заходів. "Освітні заклади можуть працювати, якщо 80% педагогів будуть вакциновані, якщо невакциновані – закриваються", – зазначив очільник МОЗ. За його словами, коли буде червоний рівень епіднебезпеки, питання вибору для бізнесу немає: або закриваються, або вакцинують своїх працівників і тих, хто відвідує заклади. "Не хочеш вакцинуватися – робиш ПЛР-тест або антиген-тест, який підтягується в електронний сертифікат, але це  власним коштом", – зауважив Ляшко.

 

Жовтий рівень встановлює комісія ТЕБ та НС на території всієї країни одночасно. "У зелений рівень ми можемо вийти тільки тоді, коли сім днів поспіль у нас буде індикатор, який відповідає тій зоні", – додав міністр. Червоний та помаранчевий – встановлюються для певного регіону. Щоб встановити червоний рівень, потрібно щоб в області декілька днів поспіль перевищували 1-2 показники,  визначені в постанові Кабміну.

 

Ляшко пояснив, чи буде масова вакцинація дітей в Україні

 

Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко допустив ймовірність вакцинації серед підлітків, починаючи від 12 років. Глава МОЗ зазначив, що в Україні можуть запустити масову кампанію вакцинації і серед підлітків, але всьому свій час. За його словами, в пріоритеті будуть люди, старші 60 років, оскільки 82% всіх смертей серед цієї категорії. "27% вакцинованих – це старші люди. Але 82% всіх летальних випадків стаються серед людей від 60 років. Тому пріоритетом є люди старші за 60 років. І коли говорять, що зараз немає роботи, то один із прикладів: зараз завершується пілот, який ми показували з національного рівня в Полтавській області. Приїжджала група активістів і медпрацівників. Вони спілкувалися у селах з людьми похилого віку. І рівень вакцинації зріс", – додав міністр.

 

Читайте також: Україна досягла “скляної стелі” у вакцинації

 

За словами Ляшка, епідрозслідування показують, що саме дорослі інфікують дітей у сім’ях. Домашнє вогнище в пріоритеті. І згодом воно поширюється далі. Ось чому сьогодні зроблено пріоритет на вакцинації педагогів із подальшим розумінням, як і коли призупиняється навчальний процес у класі, зауважив чиновник. "Якщо ми кажемо, що є інфікована дитина, то клас іде на самоізоляцію. Якщо більше 50% класів пішло на самоізоляцію, то школа йде відповідно, навіть якщо педагоги вакциновані", – додав глава МОЗ.

 

Як пояснив Ляшко, таким чином стримують поширення коронавірусу, не зупиняючи навчальний процес. Це принципова позиція. "Вакцинуємо мінімум 50% дорослого населення і будемо переходити до дітей", – додав він. Щодо захворюваності міністр пояснив – за останній тиждень дитяча захворюваність збільшилася до 10%. До цього захворюваність дітей віком до 19 років не перевищувала 8%. За словами Ляшка, госпіталізація зросла, але порівняно з дорослими, це не критично.