Напередодні відставки Арсеній Яценюк звернувся до парламенту, уряду та президента України. Спікер запропонував гілкам влади підписати угоду про тимчасову взаємодію. Голова парламенту повідомив, що, оскільки питання функціонування коаліції не вирішене, «у нас є один вихід – об’єднатися разом, узяти загальну відповідальність між усіма фракціями парламенту, президентом і Кабінетом Міністрів». Спікер найнепрацюючого в історії України парламенту закликав «діяти в порядку тимчасової взаємодії заради подолання як економічної, так і політичної кризи».
Перше, що звертає на себе увагу, це власне формулювання питання. Яценюк заявив про тимчасову взаємодію. Спочатку ми думали, що в нашому випадку словосполучення «тимчасова взаємодія» – це звичайна тавтологія. Адже будь-яка взаємодія, яка існує в українському парламенті, особливо в нинішньому, може бути винятково тимчасовою. Проте Тиждень спромігся отримати секретний текст «Пакту про тимчасову взаємодію», який пропонує підписати Яценюк. Деякі пункти з цього ексклюзивного документа ми сьогодні пропонуємо на ваш розгляд.
«БУВ ЧАС!»
«Пункт №1: З метою подолання політичної й економічної кризи представники всіх фракцій парламенту висаджують біля будівлі Верховної Ради калиновий гай. (Відповідальний за організацію та проведення робіт – В. Ющенко)». В документі зазначено, що «калина – найчарівніша рослина, кущ, про неї складено найбільше художніх творів, пісень, легенд, прислів’їв, загадок. Із давніх-давен вона була найулюбленішою рослиною, яка росла біля кожної хати українця. Калина споконвіку є символом України». Для збереження здоров’я та життя учасників акції роботи проводяться у присутності двох загонів «Беркута» й із використанням дитячих пластмасових лопаток.
Пункт №2 передбачає святкування річниці Помаранчевої революції. «Святкування проходить під умовною назвою «Був час!» і спрямоване – окремо – на чергове об’єднання помаранчевих. Згідно з цим пунктом, всі парламентарі від БЮТ і НУ-НС збираються в буфеті Верховної Ради та символічно проголошують демократичну коаліцію. Радісні «помаранчі» братаються, співають«Разом нас багато!», згадують нелегкі дні 2004 року. За межами вищезгаданого буфету коаліція припиняє своє існування. Тут діє правило: хто минуле згадає – тому око… того!», – пише спікер. Також, у межах другого пункту, лідери БЮТ і НУ-НС відтворюють один день з історії Помаранчевої революції. Юлія Тимошенко, Віктор Ющенко, Юрій Луценко виходять на трибуну, споруджену на Майдані, та читають свої виступи чотирилітньої давнини. Для залучення якомога більшої кількості людей до заходу оголошується, що лідери будуть без охорони. Проте, щоб уникнути суду Лінча, вони все ж таки з’являються в супроводі охоронців. «Відповідальна за захід – Ю. Тимошенко». Пункт №2 не передбачає участі у святкуванні фракції комуністів і регіоналів. «В цей час КПУ та ПР нервово палять в закутку», – йдеться в документі. Проте, оскільки, як зазначає спікер Яценюк, комуністи й регіонали теж представляють частину електорату України, то й вони беруть участь в акціях, які сприяють об’єднанню суспільства |див. пункт №3|.
Пункт №3: «Загальна молитва за єдність України, відповідальний – П. Симоненко». Оскільки в релігійній сфері єдності приблизно стільки ж, скільки в парламенті, передбачається, що кожен суб’єкт молитиметься в тій церкві, яка йому здається найбожественнішою. БЮТ і Партія регіонів – в УПЦ Московського патріархату та в баптистській церкві, НУ-НС – у приходах Київського патріархату та греко-католицьких храмах. КПУ – просто неба, біля пам’ятника Ленінові. «Текст молитви довільний, в слова «єдність України» кожен може вкладати свої поняття, головне, щоб усі молилися в один час. «Тільки одночасна молитва може сприяти тимчасовій взаємодії», – стверджує документ.
ІВО БОБУЛ
«Пункт №4: Іво Бобул. У межах подолання економічної та політичної кризи слід організувати всеукраїнський тур співака Іво Бобула». Автор документа вважає, що поїздка містами цього естрадного виконавця як жодна інша акція сприятиме тимчасовій взаємодії. Відповідальний за захід – Володимир Литвин, він же є головним спонсором. Спікер упевнений: тільки цей тур може підвищити рейтинг Литвина в народі, оскільки повідомить людям, хто це такий. «Коли в заході, окрім Іво Бобула, візьме участь ще з півтора десятка виконавців, і якщо це припаде на період передвиборчої кампанії, то можливо, Литвин потрапить до нового парламенту», – пише Яценюк.
Пункт №5 угоди про тимчасову взаємодію допускає створення монументальної скульптури «Народження демократії». В основі композиції – трибуна Верховної Ради, яка встановлюється в залі засідань парламенту замість дерев’яної. В період тимчасової взаємодії до трибуни ніхто не має права наближатися. «Зроблена з пап’є-маше (як матеріал використовуються партійні газети), трибуна символізує крихкість і леткість української демократії, – мовиться в документі. – Віповідальний за захід – В. Янукович». Першими на пропозиції Яценюка відгукнулися прихильники Юлії Тимошенко. Фракція негайно заявила – вона підтримує підписання угоди між гілками влади. Що б ще могло відвернути таких спокійних і стриманих політиків від їх звичних справ – блокування трибуни та заклеювання кнопок для голосування? Правильно: тільки грамотно складений «Пакт про тимчасову взаємодію», в якому містяться такі чудові пункти. Правда, від взаємодії поки офіційно відмовилися регіонали. Гадаємо, причина в тому, що вони ще не знайомі з текстом.
ЯКЩО СЕРЙОЗНО
До речі, на цьому мирні ініціативи Яценюка не закінчуються. «Думаю, що в найкоротші терміни уряд разом з ВР буде здатний подати антикризовий пакет-2», – заявив спікер. І якщо написане вище, – зізнаємося – вигадано Тижнем, то все, що ви прочитаєте далі, справді належить Яценюкові. Документ від Арсенія Петровича складається з дванадцяти пунктів. Серед них такі змістовні, як пункт №7: «Відновлення темпів кредитної активності на рівні не нижче 2006 року». Або №8: «Удосконалення системи виплати допомоги по безробіттю для унеможливлення зловживань».
Але, мабуть, найцікавіший пункт №9. Спікер парламенту пропонує внести зміни до Кодексу законів України про роботу й Закону України «Про оплату праці», щоб надати працедавцям можливість зменшувати розмір заробітної плати. А також збільшувати терміни неоплачуваної відпустки. Вгадайте, для чого це робиться? «З метою недопущення зростання безробіття», – повідомляє добрий Арсеній Яценюк. Відтепер він сам без роботи.